Pociej: szef ZPRE w Senacie zapewne o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wymiarze sprawiedliwości

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej, sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości, kwestia Konwencji Stambulskiej - to wątki, których spodziewa się senator Aleksander Pociej (KO) w wystąpieniu, które wygłosi w Senacie przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rik Daems.

Posiedzenie Senatu rozpocznie się w czwartek od wystąpienia przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wcześniej Daems, który przebywa w Polsce, m.in. w związku z Warsaw Security Forum - spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Senator Pociej, który jest przewodniczącym największej frakcji w ZPRE - Europejskiej Partii Ludowej (EPP) ocenił w rozmowie z PAP, że takie przemówienie w Senacie to wydarzenie bez precedensu, ale - jak podkreślił - "w żaden sposób nie narusza on senackiego obyczaju".

"Nie sądzę z resztą, że to będzie bardzo ostre wystąpienie, Daems jest w końcu dyplomatą, który przyjechał rozmawiać tu także z polskim rządem. Ale pewne rzeczy muszą zostać powiedziane i moim zdaniem - zostaną powiedziane" - powiedział Pociej.

Zaznaczył, że także senatorowie PiS powinni wziąć pod uwagę, że z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy spotkali się także, lub mają w planach takie spotkanie, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz szefowie MSZ i MS: Zbigniew Rau i Zbigniew Ziobro. "Zatem warto, byśmy wspólnie w Senacie posłuchali, co ma do powiedzenia" - stwierdził Pociej dodając, że liczy na to, iż mechanizmy Rady Europy wpłyną na działania polskich władz.

Z kolei szef senackiego klubu PiS, zasiadający w komisji praw człowieka Marek Martynowski w rozmowie z PAP podkreślił, że dotychczas takich przemówień jak zaplanowane na czwartek nie było. "Widać pan marszałek Grodzki jakieś nowe standardy wprowadza. Nie wiem, co powie pan Daems, ale skoro taki punkt marszałek wprowadził, to raczej pochwał dla rządu nie będzie" - powiedział Martynowski.

Pociej życzyłby sobie, by szef ZPRE, który - jak podkreślił - "ma największy tytuł do zajmowania się prawami człowieka, dosyć jasno określił się na takie tematy jak wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". Ostatnie wyroki ETPC - zaznaczył - w wielu miejscach podważają działania polskich władz, głównie chodzi tu o stan polskiego sądownictwa".

Senator KO spodziewam się, że poruszona zostanie też kwestia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i to w dniu - jak zaznaczył - gdy Senat będzie zajmował się zmianami w przepisach dotyczących cudzoziemców.

W czwartek Senat ma zająć się uchwaloną we wrześniu przez Sejm nowelą ustawy o cudzoziemcach, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen. Z opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, która została przekazana do Senatu wynika, że proponowane zmiany nie mają oparcia w obowiązujących Polskę dyrektywach UE i mogą naruszać Konwencję Genewską.

"Zwróćmy uwagę, że tydzień temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podjęło rezolucję wzywającą władze polskie do przestrzegania umów międzynarodowych, zwłaszcza Konwencji Genewskiej. Oczywiście w tej rezolucji jest też bardzo mocne potępienie tego, co robi reżim Łukaszenki - nie ma tu żadnej wątpliwości, że są to działania hybrydowej wojny" - zaznaczył.

Natomiast - podkreślił senator KO - Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy "podjęło rezolucję bardzo mocno wzywającą rząd Polski" do zapewnienia humanitarnego traktowania migrantów, "zapobieżenia ich śmierci czy nieludzkiemu traktowaniu i przestrzegania reguł międzynarodowych". Dodał, że spodziewa się zatem, że w wypowiedzi Daemsa "znajdziemy refleksję dotyczącą tej dosyć jednoznacznej rezolucji" i że z tego co wie, w wystąpieniu "będzie także mocno zaznaczony wątek Konwencji Stambulskiej".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pociej: szef ZPRE w Senacie zapewne o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wymiarze sprawiedliwości

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!