Pogrzeb Kornela Morawieckiego

 Pogrzeb Kornela Morawieckiego

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w sobotę rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa marszałka seniora Sejmu VIII kadencji Kornela Morawieckiego, ojca premiera Mateusza Morawieckiego. Pogrzeb, w którym uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda, ma charakter państwowy.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii nawiązał do słów, którymi w listopadzie 2015 r., jako marszałek senior, Kornel Morawiecki rozpoczął swe wystąpienie na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji: "Niesiemy Ciebie Polsko jak żagiew, jak płomienie; gdzie cię doniesiemy?".

"To on podjął osobisty, w pełni świadomy trud, aby ją nieść jak żagiew, jak płomienie. Był przy tym nieustannie zatroskany o to, aby ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół, a jej płomienie nie utraciły swego blasku" - powiedział abp Jędraszewski.

Fragment przemówienia inauguracyjnego marszałka seniora z 2015 r. przytoczył również prezydent w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas mszy pogrzebowej przywódcy "Solidarności Walczącej". Podkreślił, że Kornel Morawiecki miał jasno sprecyzowany pogląd: "Kraj, w którym nie z naszej woli stacjonuje kilkaset tysięcy obcych żołnierzy, w którym władze są dyktowane z innego wielkiego mocarstwa, gdzie władze dostają rozkaz, co mają robić - to nie jest kraj niepodległy".

"On chciał wolnej Polski, on chciał niepodległej Polski, nie godził się na żadną inną. Był pod tym względem niezłomny. Był wyśmiewany, atakowany, krytykowany, był więziony, deportowany właśnie dlatego, że chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że do historii przeszedł materiał filmowy, na którym widać, jak funkcjonariusze SB ciągną Kornela Morawieckiego do samolotu, by go wysłać do Wiednia, poza granice kraju. "A on się nie godził, mimo że czekało go więzienie dalej tutaj. Chciał zostać w swoim kraju, w Polsce. Chciał walczyć" - mówił Duda.

Jak dodał, Kornel Morawiecki nigdy nie pogodził się z okrągłym stołem. Prezydent przypomniał, że w 1991 r. w czasie kampanii parlamentarnej demonstracyjnie wywrócił model okrągłego stołu.

Według prezydenta "nie można nie szanować Kornela Morawieckiego, jego niezłomności, jego patriotyzmu, jego walki". "Można się z nim nie zgadzać. Można dyskutować patrząc z perspektywy tych 30 czy 40 lat na drogę naszej historii i dyskutować o tym, jaką drogą rzeczywiście powinniśmy byli iść. Można dyskutować, ale nie można go nie szanować" - mówił prezydent.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że Kornel Morawiecki w swoim życiu przeszedł trudną drogę, drogę człowieka, który wyjątkowo umiłował ojczyznę i dla którego wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna były bardzo ważne. "Wielokrotnie panie marszałku z trybuny sejmowej podkreślałeś, że Sejm jest miejscem sporu politycznego (....), mówiłeś, że z tego sporu powinno coś dobrego wynikać dla Polski i dla naszych obywateli" - wskazała. "Przypominałeś nam wszystkim o naszej wielkiej odpowiedzialności za nas parlamentarzystów, za losy ojczyzny i obywateli bez względu na to, czy są naszymi zwolennikami" - dodała.

"Chciałabym, żeby pan wiedział, że chociaż urodził się pan w czasach okrutnej wojny, to dziś, jako marszałek Sejmu Rzeczpospolitej, w imieniu Sejmu Rzeczpospolitej żegnam pana w wolnej, suwerennej, demokratycznej Polsce, o którą walczył pan całe życie i której pan dożył" - podkreśliła Witek.

Przemówienie wygłosił również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem Kornel Morawiecki był niezwykły poprzez swój życiorys oraz poprzez cechy czysto osobiste. "Łączył w sobie daleko posunięty radykalizm z łagodnością, z gotowością współpracy ze wszystkimi, z wielką łatwością wybaczania" - zaznaczył. Według lidera PiS Kornel Morawiecki przywrócił Polsce bardzo silną, ale przez wiele lat nieistniejącą tradycję powstańczą.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pogrzeb Kornela Morawieckiego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!