WIADOMOŚCI

Porozumienie o współpracy łódzkiego kuratorium oświaty z terytorialsami

Autor: PAP Dodano: 17-03-2021 16:54

Porozumienie o współpracy łódzkiego kuratorium oświaty z 9 Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej podpisano w środę w Łodzi. Jego celem jest krzewienie tradycji i historii oręża polskiego, a także propagowanie patriotycznych postaw wśród młodzieży.

Pod dokumentem podpisali się dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) płk Paweł Wiktorowicz i łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer. Według rzeczniczki brygady Małgorzaty Glińskiej porozumienie jest zapowiedzią dalszych wspólnych działań w edukacji proobronnej.

Zwróciła uwagę, że 9 ŁBOT od momentu sformowania w 2018 r. współpracuje ze szkołami średnimi woj. łódzkiego w zakresie rozwijania wybranych kompetencji obronnych w szczególności w wojskowych klasach mundurowych.

"Wspólnym obszarem działań jest również udzielanie pomocy osobom starszym, kombatantom, a także upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego poprzez upamiętnianie żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, których tradycje żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczą i kultywują" - wyjaśniła.

Przypomniała, że do marca ub. roku odbywały się w szkołach spotkania z żołnierzami 9 ŁBOT, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać terytorialsem oraz jakie możliwości daje służba w Wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie ze względu na pandemię spotkania, podobnie jak lekcje, odbywają się online, a od początku marca bieżącego roku w webinariach uczestniczyło blisko tysiąc uczniów.

X