Poseł Halicki jest pod wrażeniem posłanek Nowoczesnej. Wywalczyły spotkanie z Komisją WeneckąGP/PAP - 13 września 2016 12:12


• We wtorek (13 września) Andrzej Halicki pochwalił posłanki Nowoczesnej, które dzień wcześniej doprowadziły do spotkania opozycji z Komisją Wenecką.
• Halicki przypomniał, że to PiS zainteresował Radę Europy sytuacją prawną w Polsce.
• Zapytany o plany Donalda Tuska w Warszawie, Halicki odparł, że nie wie, jakie są i czy jest w nich spotkanie z Grzegorzem Schetyną.

W TVN24, we wtorkowy poranek wypowiadał się komisarz warszawskich struktur PO, poseł tej partii Andrzej Halicki. Poseł wyraził swoje zdanie po poniedziałkowych, pierwszych spotkaniach Komisji Weneckiej Rady Europy w Polsce.

- Powiedziałbym delikatnie, że wzruszyła mnie akcja posłanek Nowoczesnej - to o działaniu Kamili Gasiuk-Pihowicz i Joanny Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), które doprowadziły do spotkania polityków opozycji z przedstawicielami Komisji Weneckiej. -  Nie chodzi o to, żeby realizować scenariusz PiS. Nie PiS donosi na siebie, zorganizował to w sposób tak skandaliczny i w sposób skandaliczny naprawia sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK). Komisja musi przyjeżdżać wielokrotnie, a temat w Radzie Europy pojawia się jako bardzo ważny.

Posłowie PO, jak i Nowoczesnej są zdania, że PiS, prezydent i rząd łamią Konstytucję. Obie partia przypominają, ze PiS przeprowadził w parlamencie ustawy niekonstytucyjne, a gdy TK uznał je za takie, PiS wyroku nie opublikował.

Halicki wyraził też przekonanie, że działania Komisji Weneckiej Rady Europy przyczynią się do pozytywnego końca wydarzeń toczących się już prawie od roku wokół TK.

Komisja Wenecka ponownie w Warszawie

Przedstawiciele Komisji, którzy badają zawiłości prawne polskiego sporu o Trybunał Konstytucyjny (TK), ale i innych ustaw, po pierwszym dniu wizyty podsumowali ją słowami:

- Uzyskaliśmy kilka nowych informacji, to prawda. Jest nam znana sytuacja w Polsce, wiemy, jak toczą się prace po naszej ostatniej opinii i śledziliśmy rozwój sytuacji od ostatniej naszej wizyty, ale wiele szczegółów uzyskaliśmy dzisiaj - powiedział będący w RP sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert, odpowiadając na pytania dziennikarzy po zakończeniu spotkania u RPO.

Dodał, że celem komisji jest zapewnienie, by TK pracował efektywnie w interesie obywateli Polski i kraju.

Markert powiedział, że rozmowy dotyczyły także nieopublikowania orzeczeń TK.

- Rozumiemy, że orzeczenie TK z 11 sierpnia też nie zostanie opublikowane, co też jest kwestią do dyskusji, ale podczas następnej sesji w październiku przedstawimy Komisji Weneckiej nasze stanowisko na ten temat - zapowiedział.

Donald Tusk w Warszawie

Halickiego zapytano też o obecność byłego polskiego premiera w Warszawie. Donald Tusk był w stolicy jako przewodniczący Rady Europejskiej. Przygotowuje on w stolicach europejskich szczyt UE w Bratysławie.

Pytano Halickiego, czy Tusk spotka się z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

- Nie sądzę, żeby się spotkali - mówił  polityk PO. - Tusk ma napięty plan, ale nie wiem. Nie znam planów przewodniczącego Tuska.