Poseł PO: PiS dostało w wyborach żółtą kartkęADAM SOFUŁ - 05 listopada 2018 06:00


Mimo wygranej w sejmikach PiS dostał w tych wyborach od społeczeństwa żółtą kartkę – uważa poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń.

- PiS wprawdzie odzyskał władzę w części sejmików wojewódzkich, ale jeśli porównać te wyniki z wynikami osiągniętymi przez opozycję, to ta wygrana nie jest już taka oczywista – twierdzi poseł PO Janusz Cichoń. Jego zdaniem opozycja w tych wyborach zaczęła zdobywać przewagę.

Poseł PO uważa, że wybory samorządowe wskazują, iż społeczeństwo zaczęło sobie uświadamiać, że rządy PiS stanowią zagrożenie dla demokracji. Jego zdaniem wynik wyborów daje nadzieję, że „to psucie państwa wreszcie się skończy”.

- Być może te wyniki wyborów uprawniają do tego, żeby wystąpić do PiS z apelem, by ta formacja już do wyborów parlamentarnych powstrzymała się od radykalnych zmian systemowych – uważa poseł PO.

Jego zdaniem z zakończonych w niedzielę wyborów można wysnuć jeszcze jeden wniosek – że społeczeństwu coraz mniej odpowiada lansowana przez PiS filozofia centralizacji władzy. – Wybory to wyraźny dowód na to, że Polacy uważają, iż źródłem polskiego sukcesu jest decentralizacja – podkreśla Janusz Cichoń.