Posłowie PiS zaskarżyli do TK przepis dot. jawności list poparcia kandydatów do KRS

Posłowie PiS zaskarżyli do TK przepis dot. jawności list poparcia kandydatów do KRS
Sąd orzekł, że kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm (fot. pixabay.com)

Zaskarżyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego przepis dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do KRS - przekazał poseł PiS Marek Ast. Dodał, że do skargi dołączono wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

 • Z informacji przekazanych przez Asta wynika, że wniosek do TK w tej sprawie został złożony w czwartek przez kilkudziesięciu posłów PiS.
 • Chodzi o wyrok NSA z końca czerwca. Sąd ten orzekł wtedy, że kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.
 • 14-dniowy termin na udostępnienie list poparcia, liczony od dostarczenia Kancelarii Sejmu pisemnego uzasadnienia wyroku NSA, minął 30 lipca.

 

Zaskarżony przez posłów PiS art. 11c ustawy o KRS stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.

"Zaskarżyliśmy art. 11c ustawy o KRS w tym sensie, że jeżeli jego rozumienie miałoby być takie, iż należy te załączniki (z nazwiskami osób popierających kandydatów do KRS - red.) ujawnić, to nie jest to zgodne z konstytucją i intencją ustawodawcy" - wyjaśnił Ast.

"Chcemy, żeby Trybunał potwierdził naszą wątpliwość" - dodał.

Z informacji przekazanych przez Asta wynika, że wniosek do TK w tej sprawie został złożony w czwartek przez kilkudziesięciu posłów PiS. "Zaskarżyliśmy przepisy do Trybunału z wnioskiem o zabezpieczenie tak, aby wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie nie podlegał wykonaniu" - wyjaśnił Ast.

Chodzi o wyrok NSA z końca czerwca. Sąd ten orzekł wtedy, że kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

Wybór przez Sejm 15 członków sędziów KRS na czteroletnią kadencję odbył się w marcu ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur.

Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

Skargę na odmowę przez Kancelarię Sejmu udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS - zawierających wykaz obywateli i sędziów popierających te zgłoszenia - złożyła posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Kiedy warszawski Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, ta odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28 czerwca NSA orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

"Objęta wnioskiem o udostępnienie informacja w postaci załączników do zgłoszeń kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie wykazów obywateli oraz wykazów sędziów popierających zgłoszenia mieści się w pojęciu informacji publicznej" - orzekł NSA.

14-dniowy termin na udostępnienie list poparcia, liczony od dostarczenia Kancelarii Sejmu pisemnego uzasadnienia wyroku NSA, minął 30 lipca. Tego dnia Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że do Kancelarii Sejmu wpłynęło wydane 29 lipca postanowienie prezesa UODO zobowiązujące Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w wykazach osób popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak zaznaczono, postanowienie to ma charakter tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie. "Kancelaria Sejmu będzie oczekiwać na wydanie przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ostatecznej decyzji o dopuszczalności ujawnienia danych osobowych sędziów" - dodano.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Posłowie PiS zaskarżyli do TK przepis dot. jawności list poparcia kandydatów do KRS

 • belmondo 2019-08-14 11:39:28
  Teraz to sobie mogą! Wyrok sądu jest prawomocny i jest po herbacie. Albo to jest państwo prawa, albo qrwa jakiś kraj afrykański czy Białoruś.
 • Tylko PLATFORMA! 2019-08-14 01:56:07
  Czego oni się tak k/ wa boją? Przecież twierdzą, że Polska jest praworządnym i demokratycznym krajem pod ich rządami. #Tusk2020
 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2019-08-13 23:59:18
  Problem jest taki, że projekt P. i S. wobec Krajowej Rady Sądownictwa nie jest konstytucyjny, więc nieformalna grupa, która nie zastępuje konstytucyjnej Krajowej Rady Sądownictwa, jest poza obowiązującym w Polsce prawem. Możliwe są dwie hipotezy, dlaczego P. i S utajnia dane osób, które poparły "kandydatów" do nieformalnej grupy. "Przepis" niekonstytucyjnego projektu P. i S. wobec Krajowej Rady Sądownictwa "umożliwia" nie opublikowanie załączników. O ile są osoby, które poparły "kandydatów" do nieformalnej grupy, to sprzeniewierzyły się sensowi pracy prawnika. Ale możliwe, że takich osób nie ma. Ryzyko w proponowanym przez P. i S. bezprawiu jest między innymi takie - najnikczemniejszy bandyta może wyśmiać "sędziego", którego wyznaczyła jako "kandydata" nieformalna grupa, kwestionując konstytucyjność wyboru i którego "powołał" Andrzej Duda, który kwalifikuje się do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Obecnie Trybunał Konstytucyjny konstytucyjnie nie funkcjonuje.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.181.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!