REKLAMA

Praworządność w Polsce: Parlament Europejski przyjął rezolucję

 • Autor: PAP/AT
 • 15 listopada 2017 13:58
Praworządność w Polsce: Parlament Europejski przyjął rezolucję Rezolucja ws. praworządności w Polsce przyjęta przez PE (fot.wikipedia.org/JLogan)

Obecna sytuacja w Polsce stanowi jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE - poinformował Parlament Europejski.

• PE przyjął w środę (15 listopada) rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach.

• Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.

• Wcześniej podczas debaty w PE doszło do sporu.

• Eurodeputowani PiS wyszli z sali plenarnej w Strasburgu po wystąpieniu szefa delegacji tej partii w europarlamencie Ryszarda Legutko, który mówił, że działania KE wobec Polski są bezprawne.

*****

Rezolucja przyjęta

Za przyjęciem rezolucji głosowało 438 eurodeputowanych; 152 było przeciw; 71 wstrzymało się od głosu.

"Obecna sytuacja w Polsce stanowi jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE" - podkreślono w dokumencie. PE wyraził też zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, "zwłaszcza że mogą one strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce".

Wyraził też głębokie ubolewanie, że nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu należytego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego (kwestia jego niezależności i legitymacji, a także publikowania i wykonywania wszystkich wyroków). Eurodeputowani ocenili, że niebezpiecznie podważa to konstytucję RP oraz zasady demokracji i praworządności w Polsce.

W rezolucji europosłowie dali mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski, by Parlament Europejski mógł przegłosować uzasadniony wniosek wzywający Radę UE do podjęcia działań zgodnie z art. 7 ust. 1 Traktatu o UE.

Zgodnie z nim Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, mogą stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Potrzeba do tego większości czterech piątych państw UE. Na uruchomienie art 7. wobec Polski, mimo wielu wezwań ze strony europarlamentarzystów, nie zdecydowała się do tej pory Komisja Europejska.

Spór w Parlamencie Europejskim

Eurodeputowani PiS wyszli z sali plenarnej w Strasburgu po wystąpieniu szefa delegacji tej partii w europarlamencie Ryszarda Legutko, który mówił, że działania KE wobec Polski są bezprawne.

Środowa debata w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nie ograniczyła się do sporu prawnego na temat Trybunału Konstytucyjnego czy reform wymiaru sprawiedliwości. Europosłowie mówili też o sobotnim Marszu Niepodległości w Warszawie, padały słowa o "narastającym faszystowskim podejściu", programie PiS, "który przypomina program Putina"; przypomniano też o samopodpaleniu Piotra Szczęsnego przed Pałacem Kultury i Nauki. Eurosceptycy zachęcali Polskę, by ze względu na traktowanie jej w UE poszła w ślady Wielkiej Brytanii i zdecydowała się na opuszczenie UE.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przypomniał, że reprezentowana przez niego instytucja nie jest odosobniona w ocenie powagi sytuacji w Polsce, bo krytyczne opinie wyraziły też: Komisja Wenecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy, Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich czy ONZ. "Czy oni wszyscy się mylą, a tylko rząd PiS ma rację?" - pytał.

Timmermans oświadczył, że władze w Warszawie powinny przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego, dostosować prawo o sądach powszechnych do standardów UE i znieść wpływ ministra sprawiedliwości na nominacje prezesów sądów. Wskazywał, że polski rząd odmawia opublikowania orzeczeń TK, a zmiany w składzie Trybunału odbyły się wbrew procedurze. Ubolewał przy tym, że odpowiedź ze strony Polski na pisma KE nie przewidywała żadnych konkretnych działań, by rozwiązać te problemy.

Timmermans krytycznie oceniał również propozycje prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa wskazując, że niektóre z rozwiązań wywołują poważne obawy. Jego zdaniem projekty te powinny zostać dostosowane do prawa europejskiego. "Projekty legislacyjne pokażą światu, czy w Polsce jest wola, by szanować praworządność" - powiedział. Zaznaczył przy tym, że Komisja finalizuje swoją ocenę, by podjąć decyzję o kolejnych krokach. Wiceszef KE zaznaczył, że każde z państw członkowskich może organizować wymiar sądowniczy tak jak chce, ale musi przy tym zagwarantować niezawisłość Rady Sądowniczej.

Szef delegacji PiS w europarlamencie Ryszard Legutko ostro krytykował Timmermansa, zarzucając mu bezprawne działania, ignorowanie odpowiedzi polskiego rządu i stosowanie podwójnych standardów. "Jakby jakaś dziesiąta część z tego, co działo się w Hiszpanii, działo się w Polsce, to by się pan zamienił w św. Jerzego walczącego ze smokiem" - podkreślał.

Krytykując postawę państw zachodnich wobec rządu w Warszawie, w tym artykuły w niemieckiej prasie, wypowiedzi minister obrony tego kraju Ursuli von der Leyen czy słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Legutko mówił, że widzi w tym stare kolonialne nawyki. "We wschodniej Europie dokonuje się proces upodmiotowienia i choćby nie wiem co byście robili, to będzie trwał" - oświadczył. "Tu na sali nie chodzi o dialog czy żadną debatę. To pokaz siły w stosunku do Polaków i polskiego rządu. To kolejna odsłona tego, żeby pokazać kto ma władzę" - dodał.

Zwracał uwagę, że szef Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber, nie znając treści projektów ustaw o SN i KRS, już parę godzin po ich ogłoszeniu wiedział, że trzeba "podjąć kolejną krucjatę" przeciw polskiemu rządowi.

Legutko przekonywał również, że cała ta sprawa tak naprawdę nie zaszkodzi Polsce, lecz UE. "Gdyby zebrać wszystkie antyunijne diatryby, które tutaj padały w tej izbie, to one by mniejszą szkodę wizerunkowi UE zrobiły niż pana wystąpienia - powiedział polityk, zwracając się do Timmermansa. - Dla niszczenia wizerunku UE zrobił pan więcej niż Nigel Farage i Marine Le Pen razem wzięci".

"Działania rządu prowadzą do izolacji Polski"

Wypowiadający się przed nim szef delegacji PO w PE Janusz Lewandowski mówił, że działania rządu Polski są sprzeczne z polską racją stanu i prowadzą do izolacji kraju. Powołał się też na list Piotra Szczęsnego, który dokonał samopodpalenia w Warszawie.

"To, co czuję dzisiaj, wyrażę słowami mojego rodaka, który dokonał desperackiego aktu samospalenia niedawno w centrum Warszawy. Jego słowa: +Wstydzę się, że znajomym z Zachodu musze tłumaczyć, że Polska to nie to samo, co polski rząd+" - mówił polityk Platformy.

Jak przekonywał, źródło debaty tkwi w polskim rządzie, w nadużyciach mandatu, który został zdobyty w demokratycznych wyborach. "Ten mandat byłby słabszy, gdyby ludzie wiedzieli, że głosują nie tylko na szerokie rozdawnictwo pieniądza (...), ale również na deptanie ładu konstytucyjnego, niezawisłego sądownictwa" - podkreślił europoseł.

Na wystąpienie Lewandowskiego oburzył się Legutko. "Nie ma granicy bezwstydu, (...). Do tej pory nie mogę dojść do siebie. Naprawdę nie ma jakiejś takiej wewnętrznej moralnej kontroli, żeby gadać takie obrzydliwe, nieprawdziwe rzeczy" - oświadczył europoseł PiS.

Na to z kolei zareagował szef liberałów w PE Guy Verhofstadt: "Ten atak na pana posła Lewandowskiego jest oburzający, to skandaliczne". "Jeżeli jest tutaj na sali jakiś rozsądny kolega, czasami nawet rozsądny na granicy z nudą, to jest to pan poseł Lewandowski" - przekonywał.

Verhofstadt zwrócił się do KE, aby uruchomiła art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. "Nie chodzi o to, by karać polskich obywateli. Jesteśmy od tego dalecy. Jeśli sankcje zostaną wprowadzone, chcemy, aby polscy obywatele bezpośrednio otrzymywali unijne pieniądze. Polscy obywatele nie mogą paść ofiarą reakcyjnego programu rządu i pana Kaczyńskiego" - argumentował polityk.

Lider liberałów mówił też o wydarzeniach związanych z obchodami 11 listopada w niedzielę w Polsce. "Na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów. (...) Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie" - argumentował. Po tej wypowiedzi poseł Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek wyraził oburzenie przywoływaniem Auschwitz w debacie.

"Timmermans atakuje Polskę, ale przymyka oko na łamanie praw na Malcie"

Szef socjalistów w PE Gianni Pittella mówił z kolei, że UE to nie restauracja, w której władze polskie mogą sobie wybierać to, co im odpowiada z menu. Jak zaznaczył, PiS nie otrzymało mandatu do tego, by ograniczać niezależność sadów. Oskarżał rządzących nad Wisłą o okłamanie wyborców.

Malin Bjoerk ze skrajnie lewicowej Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej mówiła o naruszaniu praw kobiet, praw demokratycznych i "narastającym faszystowskim podejściu", jakie - jej zdaniem - ma miejsce w Polsce.

Wypowiadający się w imieniu prezydencji w Radzie Unii Europejskiej minister ds. europejskich Estonii Matti Maasikas podkreślał, że wspólne wartości to fundament, na jakim opiera się UE.

Z kolei były europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że Timmermans atakuje Polskę, ale przymyka oko na łamanie praw na Malcie, bo to domena jego rodziny politycznej. Jego zdaniem atakujący rządy PiS nie chcą dostrzec, że obecne działania są próbą naprawy zaniechań ostatnich 25 lat, walki z korupcją oraz dokończenia dzieła "Solidarności". Jak ocenił, debata w PE to "odwrócenie hierarchii wartości".

Po południu europosłowie mają przyjąć rezolucję na temat sytuacji w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Stanisław Komosa 2017-11-16 12:22:47
  Szanowni Państwo, pewnym grupom interesów nie idzie o żadną prawdę, tylko o ideologię i biznes, a kto nie wierzy w Boga, temu trudniej być sprawiedliwym- nie ma powodu- bo liczy się siła. Niestety ideologia liberalna i lewicowa ,,buduje na piasku- kłamstwie", ale następuje -bardzo powoli- otwieranie się oczu na prawdę, szczególnie u ludzi młodych, którzy nie zostali tak mocno skażeni ideologiami XX wieku. Ich próbuje się wziąć od strony pożądliwości- mieć więcej i więcej - która prowadzi do ciągłego niezadowolenia i depresji!
 • spragniony123 2017-11-16 00:13:31
  Mam gdzieś europejskich wykolejonych lewaków . Oni ,cokolwiek dzieje się w Polsce i tak przetłumaczą sobie jak im pasuje .Ja ich nie biorę poważnie .Ja widzę jak jest w Polsce a idzie wszystko tak jak trzeba .Jedyną winą Polski jest to że robi się niezależna i to ich tak niepokoi .Mam na myśli Niemcy .Polska wymyka im się z rąk i to jest główna przyczyna ataków .
 • Analityk Polityczny 2017-11-15 15:56:42
  Mają rację. Nie można tolerować kogoś kto mieszka we wspólnym domu, bierze kieszonkowe ale nie tylko nie chce nic pomów ale jeszcze sra we własne gniazdo.
 • Mr Remmoz 2017-11-15 15:17:08
  Zakłamane i bez sumienia sukinsyny. Mam nadzieję, że muzułmanie zrobią z nimi porządek.
 • qwert 2017-11-15 15:11:42
  przecież mamy w parlamencie europejskim w jego władzach taką gwiazdę jak Czarnecki i co? Niech PiS wszystkich swoich matołów odwoła z Brukseli! Oni potrafią tylko pyski drzeć w TVP, na forum UE siedzą jak dupki!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.