Premier Morawiecki spotkał się z senioramiPAP/MG - 18 marca 2019 20:55


Cieszę się, że program rozbudowy sieci domów seniora tak ładnie się rozwija - mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas poniedziałkowego (18 marca) spotkania z seniorami w Krzeszowicach (woj. małopolskie). Wyraził też opinię, że aktywizacja seniorów jest bardzo ważna.

Morawiecki mówił, że rządzący robią wszystko, by życie starszego pokolenia było "jak najpiękniejsze, odrobinę łatwiejsze; żeby było aktywne".

"Staramy się budować Polskę, która jest dla wszystkich, jest krajem solidarnym, coraz bardziej sprawiedliwym. Mam nadzieję, że rok po roku widać, że takim się staje" - zadeklarował szef rządu.

Zapewnił również, że świadczenie w ramach zapowiedzianego na konwencji PiS projektu "Emerytura+" będzie przysługiwało także osobom, które nie uzyskują obecnie minimalnej emerytury. Morawiecki poinformował przy tym, że dotychczas złożono 100 tys. wniosków do ZUS w związku z "trzynastą emeryturą", przysługującą z programu "Emerytura+".

Premier zaznaczył, że program ten obejmie również kobiety, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowały lat, potrzebnych do uzyskania świadczeń emerytalnych. "Tej grupie pań Emerytura+ również będzie przysługiwała" - powiedział.

Morawiecki był po spotkaniu pytany o finansowanie obietnic, zawartych w projektach z tzw "nowej piątki PiS". "Dziesięć dni temu przedstawiliśmy źródła finansowania naszych nowych propozycji. Przede wszystkim należy podkreślić, że budujemy solidne państwo oparte na fundamentach dobrych, sprawnych instytucji. To spowodowało nasze bardzo duże sukcesy w uszczelnianiu systemu podatkowego, pozwoliło nam też na taki potrójny zastrzyk w tym roku, również dla emerytów" - powiedział premier.

Pierwszy - dodał - "to waloryzacja kwotowa wyższa dla większości emerytów, niż wynikająca z obowiązków ustawowych. Drugi zastrzyk to właśnie Emerytura+, a trzeci obniżony jesienią podatek PIT".

"Środki pozyskujemy z uszczelnienia systemu finansowego, z redukcji szarej strefy, z eliminowania obrotu gotówkowego (...); mamy bardzo dobre prognozy w zakresie podatku VAT (...), mamy też dobrą ściągalność w obszarze podatku PIT, i w obszarze akcyzy. To są te główne źródła" - mówił szef rządu. Jak dodał, nie wyklucza nowelizacji budżetowej "w trzecim, czy raczej czwartym kwartale tego roku". "Spróbujemy obejść się bez tej nowelizacji" - zaznaczył.

Tzw. "nową piątkę PiS" przedstawiono pod koniec lutego na konwencji PiS. Zakłada ona wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, "trzynastkę" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie z 18 do 17 proc. stawki PIT i obniżenie kosztów pracy.