Premier o doniesieniach NIK: W sprawie wyborów zachowaliśmy się właściwie

Premier o doniesieniach NIK: W sprawie wyborów zachowaliśmy się właściwie
Mateusz Morawiecki (fot. twitter.com/PremierRP)

Uważam, że ja jako premier, szef KPRM oraz ministrowie odpowiedzialni za nadzór nad odpowiednimi instytucjami zachowaliśmy się tak, jak trzeba - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii skierowania przez NIK zawiadomień do prokuratury ws. wyborów z maja 2020 r.

 • Wybory prezydenckie to obowiązek konstytucyjny. Dlatego na władzy wykonawczej, na nas - przy współpracy z samorządami przypomnę - ciążył obowiązek przeprowadzenia wyborów prezydenckich - powiedział premier.
 • Gdybyśmy nie starali się zabezpieczyć tych wyborów to moglibyśmy być śmiało oskarżeni - być może przez tych samych, którzy czynią nam zarzuty o przygotowanie wyborów prezydenckich, że tego przygotowania wówczas nie poczyniliśmy - dodał.
 • Uważam, iż jak najbardziej zarówno w mojej roli, jak też szef KPRM, a także ministrowie odpowiedzialni za nadzór nad odpowiednimi instytucjami zachowali się tak jak trzeba, zachowali się tak, by wybory mogły zostać przeprowadzone - oświadczył.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że NIK po kontroli organizacji wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym z maja 2020 r. zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

O komentarz do tej sytuacji poproszono na konferencji prasowej w Brukseli premiera.

"Wybory prezydenckie to jest obowiązek konstytucyjny; w konstytucji RP zapisane są terminy tych wyborów, de facto są one zapisane właśnie tam. Dlatego na władzy wykonawczej, na nas - przy współpracy z samorządami przypomnę - ciążył obowiązek przeprowadzenia wyborów prezydenckich (...) I gdybyśmy się nie starali się zabezpieczyć wówczas tych wyborów prezydenckich, to przez zlecenie druku kopert czy zlecenie druku kart wyborczych, to moglibyśmy być śmiało oskarżeni - być może przez tych samych, którzy czynią nam zarzuty o przygotowanie wyborów prezydenckich, że tego przygotowania wówczas nie poczyniliśmy" - odpowiedział Morawiecki.

Czytaj też: KO chce odwołania Sasina, Kamińskiego i Dworczyka. Złoży wnioski o dymisję

"Dlatego raz jeszcze do tego tematu mogę odnieść się w taki sposób, że uważam, iż jak najbardziej zarówno w mojej roli, jak też szef Kancelarii (Prezesa Rady Ministrów), a także ministrowie odpowiedzialni za nadzór nad odpowiednimi instytucjami zachowali się tak jak trzeba, zachowali się tak, by wybory mogły zostać przeprowadzone" - oświadczył szef rządu.

Według niego "poziom ówczesnej obstrukcji samorządów spowodował", że w tym akurat czasie, gdy wybory mogły zostać przeprowadzone, nie odbyły się, tylko zostały przeprowadzone kilka tygodni później.

"Ale sądzę, że obywatele chcą mieć pewność, że wybory mogą być przeprowadzone zgodnie z terminem konstytucyjnym i o to właśnie zadbaliśmy i tak właśnie było" - oświadczył premier.

Według stanowiska NIK, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wydając dwie decyzje administracyjne dokonał tego "bez podstawy prawnej". Z kolei zawiadomienia w sprawie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego dotyczą niedopełnienia obowiązków wynikających z decyzji wydanych przez premiera w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych. Podkreślono, że choć zdaniem NIK zostały one wydane bezprawnie, to "funkcjonowały w obrocie prawnym" i podmioty, do których decyzje były skierowane nie skorzystały z prawa zaskarżenia decyzji, a w związku z tym były zobowiązane do ich wykonania.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Premier o doniesieniach NIK: W sprawie wyborów zachowaliśmy się właściwie

 • Fe nieładnie, fe kłamczucha! 2021-05-26 13:22:02
  Dlaczego nie napisaliście, że ten artykuł to sponsorowana reklama, zwykła propaganda POPISowej polityki sukcesu socjalizmu, że każdy komentarz krytyczny będzie cenzurowany i tylko wysmarowani wazeliną klakierzy POPISowej polityki Matołusza mogą na tym forum włazić w anus POPISowi? Bez mydła!
 • Nikodem 2021-05-26 12:28:25
  100% poparcia dla premiera Morawieckiego w kwestii wyborów. "obywatele chcą mieć pewność, że wybory mogą być przeprowadzone zgodnie z terminem konstytucyjnym i o to właśnie zadbaliśmy i tak właśnie było"
 • saruman 2021-05-26 12:23:41
  "Wybory prezydenckie to jest obowiązek konstytucyjny; w konstytucji RP zapisane są terminy tych wyborów" Opozycja ten obowiązek złamała i to oni powinni odpowiedzieć za zmarnowane pieniądze.
 • Morty 2021-05-26 12:09:58
  Banaś to człowiek, który nic sobą nie reprezentuje, kto by go słuchał. Wybory powinny odbyć się zgodnie z konstytucją, także premier jest niewinny, przez opozycje nie doszło do wyborów i konstytucja została złamana.
 • Konrad 2021-05-26 12:08:24
  Banaś to człowiek, który wszystko robi z zemsty na premierze. Data wyborów korespondencyjnych była zgodna z konstytucją, premier zrobił co trzeba, za stracone pieniądze niech odpowie opozycja.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!