REKLAMA

Prezydenci Polski i Chorwacji po szczycie Trójmorza: Jesteśmy za spójnością Europy

 • Autor: PAP/JS
 • 06 lipca 2017 19:39
Prezydenci Polski i Chorwacji po szczycie Trójmorza: Jesteśmy za spójnością Europy (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Na szczycie Trójmorza w Warszawie podjęliśmy deklarację, która pokazuje nasze cele i zamiary; ta inicjatywa nie jest wymierzone w kogokolwiek, ona jest za spójnością Europy, UE i wspólnoty transatlantyckiej - mówili prezydent Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

• "Zdecydowaliśmy, że powołamy forum biznesowe państw Trójmorza, zdecydowaliśmy również o tym, że spotkają się nasi doradcy ds. zagranicznych po to, żeby ustalać przyszłe kierunki działania" - dodał.

• Prezydent poinformował również, że prezydent Rumunii zaproponował, żeby następny III Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się za rok w Bukareszcie.

W czwartkowym drugim szczycie Trójmorza w Warszawie wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gościem specjalnym początkowej części szczytu był prezydent USA Donald Trump. Na spotkanie przyjechało 10 prezydentów krajów Trójmorza, nieobecni byli prezydenci Czech i Austrii.

Na wieńczącej szczyt wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda dziękował chorwackiej prezydent za współorganizację spotkania i za to, że była jego współgospodarzem.

Jak podkreślił, szczyt był ważny, gdyż budował "unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej, krajami, które doskonale rozumieją swoją pozycję, swoją sytuację, także gospodarczą i swoją wzajemną historię".

Prezydent wskazał w tym kontekście, że - z wyjątkiem Austrii - kraje Trójmorza "znajdowały się przez dziesiątki lat za żelazną kurtyną" i "w związku z tym widzą swoje zaległości, które od czasów uzyskania niepodległości, czy też pełnej suwerenności, a później od czasów wejścia do UE, do tej wielkiej europejskiej wspólnoty, systematycznie nadrabiają".

"Chcemy się bardzo mocno na tym nadrabianiu skupić dlatego głównym naszym przedmiotem zainteresowania jest rozwój infrastruktury i rozwój bezpieczeństwa, budowanie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także i w Unii Europejskiej" - powiedział prezydent.

Jak podkreślił jest to bardzo ważne zadanie, które zmierza do tego, żeby uspójnić i w jeszcze doskonalszym stopniu połączyć kraje Trójmorza z Europą Zachodnią.

"Aby wyrównać poziom rozwoju właśnie w tych dziedzinach infrastruktury komunikacyjnej, drogowej, kolejowej, ale także i infrastruktury telekomunikacyjnej i właśnie energetycznej z Europą Zachodnią tam, gdzie ten rozwój od końca II wojny światowej przebiegał w sposób spokojny, niezakłócony, zgodnie ze wszystkimi trendami i prawidłami społecznej gospodarki rynkowej, co chcę bardzo mocno podkreślić" - mówił Duda.

Podkreślił, że prezydenci państw Trójmorza tworzą pewnego rodzaju "parasol" nad tą wielką inicjatywą. "Chcemy zachęcać do udziału w niej rządy naszych państw, samorządy, ale przede wszystkim chcemy zachęcać do udziału w niej biznes i dlatego dzisiaj podjęliśmy wspólną deklarację, która pokazuje przyszłość naszego działania, pokazuje nasze cele i zamiary" - powiedział polski przywódca.

"Zdecydowaliśmy, że powołamy forum biznesowe państw Trójmorza, zdecydowaliśmy również o tym, że spotkają się nasi doradcy ds. zagranicznych po to, żeby ustalać przyszłe kierunki działania" - dodał.

Prezydent poinformował również, że w czwartek prezydent Rumunii zaproponował, żeby następny III Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się za rok w Bukareszcie.

"Przyjęliśmy tę propozycję z radością i mamy nadzieję, że pracując cały rok, będziemy mogli też i podsumować za rok w Bukareszcie to, co udało nam się zrobić, to, co udało nam się zdziałać, stworzyć, bo mamy nadzieję na to, że w międzyczasie będą już zawierane konkretne umowy na dalsze konkretne inwestycje poza tymi, które już są realizowane" - podkreślił prezydent Duda.

Z kolei Kolinda Grabar-Kitarović podkreśliła, że inicjatywa Trójmorza powstała i pozostanie nieformalnym mechanizmem współpracy między prezydentami, "by dokonywać wymiany poglądów i uruchomiać projekty, w które mogą włączać się społeczeństwa obywatelskie i biznesy".

Prezydent Chorwacji wyraziła zadowolenie z deklaracji powołania Forum Biznesowego Trójmorza, które będzie się spotykało w sposób regularny.

"Głównym celem inicjatywy Trójmorza jest zapewnienie spójności siatki połączeń i konkurencyjności. Jestem przekonana, że ta inicjatywa nie jest wymierzona w kogokolwiek, nie jest to inicjatywa przeciw komukolwiek. Jest to inicjatywa jak najbardziej +za+: za spójnością Europy, za spójnością całej Unii Europejskiej i całej wspólnoty transatlantyckiej" - podkreśliła.

Wyraziła ona też zadowolenie ze współuczestnictwa w obradach prezydenta USA Donalda Trumpa i z podkreślenia przez niego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w spójność transatlantycką.

Grabar-Kitarović poinformowała, że w czwartek rozmawiano "o zacieśnianiu sieci połączeń komunikacyjnych na rzecz silnej i bezpiecznej Europy i Stanów Zjednoczonych". "Waga infrastruktury transportowej i gospodarki cyfrowej zostały również podkreślone, aby tworzyć nowe miejsca pracy, także dla osób młodych". Wskazała, że dyskutowano też o bezpieczeństwie energetycznym.

Prezydent Chorwacji zaznaczyła, że na spotkanie przygotowano katalog ponad 150 projektów o łącznej wartości prawie 50 mld euro. "Jest to dopiero początkowy etap tego dokumentu" - dodała. Powiedziała, że w celu realizacji projektów kraje będą się starać o dofinansowanie UE. "Będziemy przyglądali się możliwościom stworzenia specjalnego dedykowanego projektu Interreg dla Trójmorza, ale będziemy poszukiwali również dofinansowania ze środowiska inwestorskiego z całego świata" - mówiła.

Grabar-Kitarović dziękowała prezydentowi Dudzie za współpracę z Chorwacją i innymi krajami inicjatywy Trójmorza przy przygotowaniu szczytu. "Zainwestowaliśmy bardzo wiele pracy w przygotowania i sądzę, że mamy za sobą bardzo udany szczyt, który z kolei wytyczy nam drogę do Bukaresztu, przełoży na język praktyki nasze pomysły i wygeneruje wiele projektów do realizacji" - podkreśliła prezydent. Dziękowała również Polakom za ciepłe przyjęcie.

Z kolei prezydent Duda za organizację szczytu Trójmorza dziękował swojemu zespołowi na czele z ministrem Krzysztofem Szczerskim. "Chciałem podziękować polskiemu rządowi, pani premier Beacie Szydło, państwu ministrom, ministerstwu spraw zagranicznych, ministrowi (Witoldowi) Waszczykowskiemu, protokołowi dyplomatycznemu polskiemu za ciężką pracę, która została wykonana, by ten drugi szczyt Trójmorza i wizyta prezydenta Donalda Trumpa przebiegły w naszym kraju w sposób dobry, sprawny, bezpieczny" - powiedział Duda.

Dziękował też służbom, które zabezpieczały spotkanie oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację, którzy "przyczynili się do tego, że to kolejne wielkie wydarzenie polityczne w naszym kraju jest udane".

W przyjętej w czwartek w Warszawie deklaracji uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza podkreślono, że "państwa Trójmorza ze swym potencjałem tworzą dynamiczny region, którego rozwój zależy między innymi od koordynacji wysiłków całego regionu".

Zwrócono uwagę w szczególności na wyzwania wynikające z "różnic w sieciach transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych w regionie", które "ograniczają dynamiczny wzrost relacji gospodarczych" między krajami Trójmorza. Zaznaczono, że sieci te "powinny być rozwijane".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • RWPG 2017-07-07 13:39:10
  Trójmorze to bzdura bo każdy chce realizować tylko własny interes a gdzieś ma innych. Jedyne co łączy wszystkie kraje z wyjątkiem Węgier które kochają Putina (i Kaczyńskiego) to dostawy gazu. Ten interes można jednak spokojnie realizować bez potrzeby tworzenia jakichś struktur nadrzędnych, które tylko niepotrzebnie konsumują środki.
 • Cyborg28 2017-07-07 13:06:06
  Do eugeniusz: W czym idea współpracy krajów TRÓJMORZA może komuś zagrażać "rozłamem"? Czy mógłby Pan wyrazić się jaśniej? Ma Pan rację, że na tym terenie - jak i na każdym innym (!!!) - animozji nie brak, czego wyrazem były - jak mi się wydaje - dwie charakterystyczne "nieobecności". Ale czy ze względu na te czy inne animozje nie należy dążyć do współpracy? Na spotkaniu wypunktowano kilka konkretów współpracy. To oczywiste, że do ich realizacji jest daleko i ze względów ekonomicznych, i z tego powodu, że siły przeciwne takiej współpracy będą starały się przeszkadzać moralnie i faktycznie. Ale czy z tych powodów należy z góry ze współpracy rezygnować i oddać się pod jakąś niewolniczą kuratelę?
 • eugeniusz 2017-07-07 09:56:01
  ...zapewnienie spójności siatki połączeń i konkurencyjności... Drodzy Szanowni Rządzący! Jak się mówi SPÓJNOŚĆ to się nie czyni kroków rozłamowych. Przypomnę przy tym, że to wspólnie zdecydowaliśmy o byciu w Europie, a zatem normalny, średnio inteligentny obywatel, może wiedzieć, że ewentualne kroki rozłamowe, też powinny być "wspólnie" rozważane, cokolwiek to, dla kogokolwiek znaczy. Obawiam się TRÓJMORZA, bo wiem (wiemy) z przeszłości bliższej i dalszej, że animozji, fobii oraz stereotypów w tym Rejonie, jest na pewno więcej niż wspólnego mianownika. Takich kwestii nie "zasypie" nawet kilkadziesiąt wspólnych "projektów", o wykonaniach nie wspominając. W dodatku ta "napinka" przed Panem z USA, jest bardziej groteskowa niż merytoryczna. Można sobie rzucać cyframi (oczywiście projektowanymi), ale spójrzmy na fakty: ile już budujemy A1? A ile lat już remontujemy CMK i jej przedłużenia? Słynna Gierkówka nadal jest podstawą ruchu, przynajmniej dla połowy Polski! Podobne fakty, raczej mało radości przyprawiają, przeciętnemu obywatelowi. Pewne wydaje się być jedno, w żadnych z Krajów Grupy nie ma wysokiej jakości spójności rządzących z rządzonymi. Takiej jak np. jest w USA, gdzie większość amerykanów (miejscowych i z całego świata) doskonale wie, jak wiele może i jak mało może "Waszyngton", oraz: ile to szeregowego "amerykana" kosztuje. U Nas... jest z tym... nie-najlepiej...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.