REKLAMA

Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość. Referendum 11 listopada 2018 r.

 • Autor: AT/PAP
 • 25 sierpnia 2017 13:20
Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość. Referendum 11 listopada 2018 r. Prezydent wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość. Chciałbym, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r., albo 10-11 listopada - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty dot. zmian w konstytucji.

• Referendum ws. konstytucji mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 roku.

• Obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości, spośród uprawnionych do głosowania, głosowała za nią 22 proc. społeczeństwa - powiedział prezydent.

• Ta dzisiejsza debata służy właśnie temu, żebyśmy po 30 latach od tamtych wielkich przemian ustrojowych prawie ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali - powiedział.

• Wierzę w to, że przez te 20 lat bardzo dojrzeliśmy, że dzisiaj rzeczywiście umiemy tę demokrację budować i umiemy tej demokracji bronić - zaznaczył Andrzej Duda.

• Wyraził nadzieję, że debata konstytucyjna będzie się toczyć aż do referendum ws. konstytucji.

• Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość - zaznaczył prezydent.

*****

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji, organizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wzięli w niej udział także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef "Solidarności" Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

Prezydent podkreślił, że to dzięki "Solidarności" Polska przestała być Rzeczpospolitą Ludową, a stała się Rzeczpospolitą Polską.

"Takie jest założenie, wielkie założenie tej zmiany ustrojowej, że Polska ma być Rzecząpospolitą, a więc rzeczywiście demokratycznym państwem obywatel" - mówił.

"Ta dzisiejsza debata służy właśnie temu, żebyśmy po 30 latach od tamtych wielkich przemian ustrojowych prawie ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali także poprzez naprawienie tych niedostatków, które znajdują się w obecnej konstytucji" - dodał.

Prezydent zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich lat najbardziej uderzyły go dwie kwestie.

Czytaj też: Obecna konstytucja została przygotowana nie dla obywateli tylko dla elit

"Po pierwsze spór kompetencyjny, do jakiego doszło pomiędzy premierem a prezydentem Rzeczypospolitej, który toczył się przed Trybunałem Konstytucyjnym na wniosek ówczesnego - premiera Donalda Tuska przeciwko można powiedzieć prezydentowi Lechowi Kaczyńskiego" - powiedział prezydent.

"Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 r., jak bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują" - podkreślił.

Trybunał Konstytucyjny nie zdał egzaminu

"Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. nie zdał egzaminu, przegrał wielką sprawę obywatelską, uznając że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go "uderzyła" był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony "Solidarności" i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny. "Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego" - dodał.

"Wtedy przeżyłem muszę powiedzieć dwa zawody - pierwszy był taki, że ten głos w ogóle nie został wysłuchany przez ówczesną większość parlamentarną, że nie dopuszczono do referendum w tej sprawie, o co wnioskowała Solidarność, przedstawiając wtedy 2 mln podpisów. Przecież, wszyscy pamiętamy ten protest pod Sejmem" - powiedział Andrzej Duda.

Obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Przypomniał, że wtedy prezydent (Bronisław Komorowski - red.) podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny, a następnie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest ona zgodna z konstytucją. "Muszę powiedzieć, że wtedy ten Trybunał, w moich oczach, zdelegitymizował się (...) ponieważ na straży podstawowych praw obywateli, tym ostatnim ogniwem jakie ma stać, jest właśnie TK" - mówił prezydent.

"W tym zakresie Trybunał Konstytucyjny nie tylko nie zdał egzaminu, ja bym powiedział: przegrał sprawę, wielką sprawę obywatelską" - podkreślił Andrzej Duda.

Zmian wydłużających wiek emerytalny dokonał rząd PO-PSL. W maju 2014 r. TK uznał, że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją.

Nową konstytucję będziemy tworzyli dla następnego pokolenia

"Ta nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość; będziemy ją tworzyli dla następnego pokolenia" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty dot. zmian w konstytucji. "Chciałbym, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r., albo 10-11 listopada" - poinformował.

"Zgadzam się z tymi, którzy mówią nie wszystko w tej konstytucji jest złe. Oczywiście, że nie wszystko jest złe. Jest bardzo wiele dobrych elementów, jest bardzo wiele elementów, które się sprawdziły, ale są ważne elementy, które się nie sprawdziły, które nie zdały egzaminu, albo które są tak zapisane, że w gruncie rzeczy stanowią element pusty" - mówił w piątek prezydent.

Duda ocenił, że jest "bardzo wiele takich obszarów", zwłaszcza tych, które znajdują się w zainteresowaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", które rzeczywiście wymagają "co najmniej dopracowania". "To jest wielkie zadanie" - wskazał prezydent.

"Chciałbym, żeby (referendum) się odbyło 11 listopada (2018 r.), czy też - zobaczymy - 10 i 11 listopada, a więc poprzez dwa dni. Dlaczego? Dlatego, że to jest ważny moment, niezwykle ważny moment dla nas wszystkich Polaków, bo wszyscy jesteśmy przywiązani ogromnie do niepodległości Rzeczpospolitej, do suwerennego państwa, bo wiemy o tym, że tylko w takim państwie możemy sami stanowić o sobie i tylko w takim państwie jesteśmy w stanie budować swoją przyszłość" - mówił prezydent.

To ma być konstytucja, która będzie czerpała z doświadczeń tych ostatnich 30 lat - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Jak podkreślił Duda, "właśnie ta nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość". "Bo ja uważam, że biorąc pod uwagę okres 20-25 lat, kiedy dokonuje się pewnego podsumowania tego jak funkcjonuje konstytucja - to okres długi - trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę będziemy ją tworzyli dla następnego pokolenia" - podkreślił.

"To ma być konstytucja, która będzie czerpała z doświadczeń tych ostatnich 30 lat, to ma być konstytucja, która będzie gdzieś też wychodziła z doświadczenia walki o niepodległość, z doświadczenia tych prawie 50 lat zniewolenia komunistycznego i tego wszystkiego, co wtedy było złe i o czym wszyscy jeszcze pamiętamy" - zaznaczył prezydent.

Temat nowej konstytucji tematem społecznym

"Chciałbym, żeby dyskusje o konstytucji toczyły się w całej Polsce, bo dla mnie jest niezwykle ważne, żeby ten temat stał się tematem społecznym" - powiedział prezydent.

Prezydent podkreślił, że chciałby, aby w Polsce toczyły się dyskusje o konstytucji a debaty konstytucyjne były organizowane przez różne środowiska.

"Chciałbym, żeby takie dyskusje toczyły się w całej Polsce, bo dla mnie jest niezwykle ważne, żeby ten temat stał się rzeczywiście tematem społecznym, żeby wielu ludzi wyrobiło sobie zdanie i zastanowiło się nad tym, jak funkcjonuje obecna konstytucja i czego by na przyszłość oczekiwali: dla Rzeczypospolitej, ich dzieci i wnuków" - mówił Andrzej Duda.

"To jest dla mnie pokaz Rzeczypospolitej, państwa obywatelskiego, gdzie obywatele dyskutują, gdzie buduje się świadomość społeczną, jak ważna jest konstytucja dla naszej przyszłości, dla przyszłego ukształtowania Rzeczypospolitej, dla tego, czy będzie ona tym państwem, które ma powodzenie, w znaczeniu, że jest państwem, które jest rzeczywiście suwerenne, które jest konkurencyjne, które daje sobie radę i które stwarza bezpieczne warunki życia swoim obywatelom" - podkreślił.

Prezydent zapewnił, że są to dla niego kwestie fundamentalne. Wskazywał też, że jego największym dążeniem jest, aby państwo polskie "stawało się coraz zamożniejsze, zamożnością swoich obywateli i swoją siłą".

Konstytucja musi być zrozumiała dla ludzi

"Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo, temu ma służyć referendum konsultacyjne" - podkreślił w Gdańsku prezydent Andrzej Duda. Mówił, że dyskusja nt. zmian w konstytucji powinna dotyczyć m.in. wieku emerytalnego, podziału władz czy służby zdrowia.

Prezydent powiedział, że konstytucja musi być zrozumiała dla ludzi. "Ona musi być taka, jakiej ludzie chcą, taka jakiej oczekują, ona musi realizować pewne kierunki wskazane przez społeczeństwo i temu właśnie ma służyć referendum konsultacyjne" - powiedział prezydent.

"Nie chodzi mi tylko o to, że prawnicy, eksperci napiszą konstytucję, Zgromadzenie Narodowe ją uchwali, potem społeczeństwo będzie mogło się wypowiedzieć, czy jej chce, czy nie. Chodzi o to, żeby konstytucja była zbudowana tak, jak społeczeństwo, obywatele tego chcą" - podkreślił Duda.

Jak mówił, temu właśnie ma służyć przeszło roczny okres debaty konstytucyjnej.

Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Duda dodał, że dyskutował już m.in. z przedstawicielami samorządu terytorialnego nt. ich oczekiwań wobec nowej konstytucji. "Czy powinniśmy mieć zapisane trzy szczeble samorządu terytorialnego w konstytucji RP? To są pytania, które w automatyczny sposób cisną się na usta" - podkreślił,

"I takich pytań jest bardzo wiele (...): wiek emerytalny - w jaki sposób te kwestie, tak ważne powinny być w konstytucji zabezpieczone, czy poprzez zapisanie wprost czy poprzez wprowadzenie rozwiązań, że określone sprawy muszą być kwalifikowaną większością przegłosowane. O tym wszystkim chciałbym, żebyśmy dyskutowali" - powiedział prezydent.

Dodał, że chciałby, aby przedmiotem dyskusji były również takie kwestie, jak np. to jaki ma być przewidziany konstytucją poziom gwarancji zabezpieczenia społecznego choćby dla niepełnosprawnych czy rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci; czy powinny być w konstytucji zabezpieczone świadczenia dla rodzin związane z programem 500 plus; jak powinien wyglądać podział władz - czy chcemy wybierać prezydenta w wyborach powszechnych; ilu powinno być posłów i senatorów; czy edukacja powinna być bezpłatna, gwarantowana przez państwo, czy szkolnictwo wyższe powinno być bezpłatne; jak powinno wyglądać finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej, służby zdrowia.

"To są te elementy, o których powinniśmy dyskutować i cieszę się, że ta dyskusja się rozpoczyna" - podkreślił prezydent.

Obecna konstytucja konstytucją mniejszości

"Obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości, spośród uprawnionych do głosowania, głosowała za nią 22 proc. społeczeństwa" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że debata konstytucyjna będzie się toczyć aż do referendum ws. konstytucji. "Konstytucji nie przygotowuje się w tydzień, konstytucji nie przygotowuje się w miesiąc, konstytucji nie przygotowuje się w kilka miesięcy, konstytucję przygotowuje się długo, bo ona musi zostać dobrze wypracowana" - ocenił.

Według prezydenta referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Ta konstytucja, która jest (...) jest konstytucją mniejszości. Spośród uprawnionych do głosowania głosowało za nią tak naprawdę 22 proc., frekwencja wyniosła 42 proc., a za było 6 mln 300 tys. obywateli" - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent ocenił również, że w 1997 r. wielu obywateli chciało, żeby przedmiotem referendum konstytucyjnego był wybór pomiędzy konstytucją przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe a konstytucją obywatelską.

"Wierzę w to, że przez te 20 lat bardzo dojrzeliśmy, że dzisiaj rzeczywiście umiemy tę demokrację budować i umiemy tej demokracji bronić, wierzę w to, że takie sytuacje już więcej nie będą miały miejsca - że władza będzie szła przeciwko większości obywateli" - zaznaczył Andrzej Duda.

"Tak być nie powinno, pamiętajmy: Rzeczpospolita Polska, suwerenem jest naród" - zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • eugeniusz 2017-08-30 10:59:56
  Panie Prezydencie słowo monologu konstytucyjnego się rzekło, a to znaczy, że będziemy głosować "na ulicy"! Proszę też, aby Pan nie nadużywał słowa "dyskusja". Dyskusja to spór argumentalny, a tu jest monolog, żeby nie powiedzieć: manipulacja "faktograficzno-liczbowa". A jeszcze jak "dyskusję" będzie prowadził aktualny prezydencki powiernik w tej sprawie... ciemne chmury widać jak na dłoni.
 • Myngyara 2017-08-25 16:44:24
  Obawiam się, że nowa konstytucja sprowadzi nas już na 100% do roli państwa poddanego WatyKLANOWI. Nawet jeśli nie zgodzimy się na zmianę dobrej , obecnej konstytucji i tak zostanie zmieniona " większością " głosów podobna do tych w sondażach CEBOS.
 • Roman Kafel 2017-08-25 16:40:53
  KTo???? Bedzie ukladal Pytania Referendalne! Ten juz redaguje Konstytucje!!!!! Najwazniejsze vbraki Konstutucji obecnej nazwijmy ja konstytutka to to ze ona nei jest dla Narodu ale dla mniejszosciowych kamaryli. Zatem przyszla konstytucja musi okreslac i jasno i wyraznie odpowiadac na takie podstwowe pytania: 1. Jakim panstwem jest Polska?- Narodowym, czy obywatelskim? 2. KTo jest suwerenem w Panstwie Polskim? 3. Kto jest Polakiem, a kto obywatelem Polski? 4. Jakie sa prawa i obowiazki Polakow i czym roznia sie od praw i obowiazkow obywateli Polski. 5. Czym jesti jaka jest pozycja Narodu Polskiego- jako Gospodarza - Wlasciciela Panstwa Polskiego. 6. Imperatyw polityczny musi byc zawarty w Konstytucji , ze cala wladza pochodzi z woli suwerena: zatem z wyboru powszechnego wladzy - Ustawodawczej- Wykonawczej i Sadowniczej! 7. Nalezy Konstytucyjnie wprowadzic model Prezydencki, w celu usprawnienia i umocnienia Rzadu! W wyborach owszechnych musi wybierac sie poslow, sedziow i Prezydenta! Reszta to dekoracja i nie nazywajcie dekoracji ..remontem .
 • aaa 2017-08-25 14:15:38
  Panie Prezydencie, za Panem w 2015 roku głosowało 28,53% uprawnionych (wynik 51,55% x frekwencja 55,34%) To Pan jest prezydentem mniejszosci czy juz wiekszosci? Kończ Pan, wstydu oszczędź!
 • aaa 2017-08-25 14:08:04
  no dobrze ze obecny rzad i prezydent nie sa "mniejszosci" ... co on opowiada?
 • Król Duduś I 2017-08-25 13:59:10
  Duduś chciałby być mocny jak prezydent USA. Trzeba zbojkotować tę hucpę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.