Prezydent: trzeba tworzyć równe szanse i warunki dla wszystkich

Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy konkurs "Lider Dostępności"; to kwestia wymogu cywilizacyjnego  - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbywa się gala VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

"To bardzo ważne nagrody dotyczące przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu" - mówił prezydent.

Wskazywał, że Pawłowski pomagał innym - tym, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnością, ale także tym w pełni sprawnym - zrozumieć osoby z niepełnosprawnością.

Prezydent zwracał uwagę, że aby zostać laureatem konkursu "Lider Dostępności" nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować "z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej". "To jest zawsze to coś więcej, nie tylko samo spełnienie obowiązujących przepisami wymagań. Za to z całego serca dziękuję, za to, że te budynki i obiekty są piękne, za to, że one ubarwiają, upiększają przestrzeń publiczną, za to, że nasze miasta, miejscowości wyglądają dzięki tym budynkom lepiej. One w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu służą i są publiczne. Nie tylko dlatego, że są dostępne, ale także dlatego, że radują serce i duszę" - mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że konkurs będzie się odbywał w kolejnych latach, aż do momentu, gdy cała nasza przestrzeń publiczna stanie się w pełni "publiczna" i w pełni dostępna. "To kwestia wymogu cywilizacyjnego. Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy +Lider Dostępności+" - powiedział prezydent.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny "Lider Dostępności" organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent: trzeba tworzyć równe szanse i warunki dla wszystkich

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!