Prezydent weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy

Prezydent weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy
Andrzej Duda (fot.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie w Kijowie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz z prezydentami państw bałtyckich.

W poniedziałek Andrzej Duda, po uroczystym powitaniu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, weźmie udział w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Jak przekazał PAP i IAR szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szczyt ten jest "ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu".

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w szczycie wezmą udział przedstawiciele 44 krajów i organizacji międzynarodowych. Jak dodał, "na szczeblu prezydentów będą reprezentowane: Łotwa, Litwa, Estonia, Polska, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Słowenia, Finlandia". Na forum obecny będzie także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. USA będzie reprezentować minister transportu Pete Buttigieg.

Na zakończenie szczytu ma być przyjęta deklaracja, która pozostanie otwarta do podpisów przez inne państwa.

W poniedziałek po południu prezydent Duda spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.

Późnym popołudniem Andrzej Duda w ambasadzie polskiej w Kijowie spotka się także z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, organizowanym z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Wtorek - trzeci dzień wizyty prezydenta - rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Po południu zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według Kumocha będzie to "bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko-amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy". "Polska i Ukraina w tej kwestii są jednomyślne. Chcemy tę jednomyślność podkreślić, utrzymać, jeszcze bardziej wzmocnić" - oświadczył prezydencki minister.

Kumoch powiedział, że spotkanie Duda-Zełenski będzie przede wszystkim okazją do potwierdzenia stanowiska Polski co do integralności terytorialnej Ukrainy, ale nie zabraknie też innych tematów. "To jest moment w stosunkach polsko-ukraińskich, kiedy te dwa kraje są do siebie politycznie bardzo zbliżone przez ogólną sytuację międzynarodową - nie tylko sprawę Nord Stream 2, ale również kryzys, który obserwujemy od kilku dni. Mówię o Afganistanie, o wydarzeniach światowych" - podkreślił prezydencki minister. Według niego podczas spotkania może być też poruszona kwestia dotycząca polsko-ukraińskiego pojednania i spraw historycznych.

Na koniec wizyty prezydent odwiedzi Centrum logistyczne "BIOKON", gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią COVID-19.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezydent weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy

  • gesia 2021-08-27 12:13:03
    Platforma brzmi szpetnie - dziwię się. Spotkanie formacyjne - OK, rozumiem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!