PARTNERZY PORTALU

Prof. Stanisław Wrzosek nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej został prof. Stanisław Wrzosek. O wręczeniu nominacji przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka poinformował resort w mediach społecznościowych.

Istniejąca od 2002 r. PKA to instytucja, której celem jest zapewnienie i doskonalenie jakości kształcenia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych. Jest finansowana z budżetu państwa. Działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych.

O nominowaniu nowego przewodniczącego PKA prof. Stanisława Wrzoska przez ministra Przemysława Czarnka resort edukacji i nauki poinformował na Twitterze. Z informacji zamieszczonych na stronie PKA wynika, że będzie on przewodniczącym w kadencji 2020-2023. Prof. Wrzosek był wcześniej członkiem prezydium PKA i brał udział w pracach kilku komisji PKA. Jest pracownikiem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest również związany z Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. Doktoryzował się na UW, tam też uzyskał habilitację.

Od stycznia 2016 r. przewodniczącym PKA był prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Jego specjalnością są algorytmiczna teoria grafów, algorytmika, obliczenia równoległe i rozproszone. Był opiekunem i nauczycielem mistrzów świata w programowaniu zespołowym w latach 2003 i 2007. W roku 2012 współorganizował światowe Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie.

PKA jest instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Jej podstawowymi celami działań są: dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej, oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości. PKA realizuje swoją misję poprzez dokonywanie obligatoryjnych ocen programowych oraz formułowanie opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów - wynika z informacji zamieszczonych na stronie instytucji.

W skład PKA wchodzi nie więcej niż 100 członków. Członków PKA powołuje minister. Kandydatów na członków PKA mogą zgłosić uczelnie, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, prezydium PKA, Parlament Studentów RP, ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Stanisław Wrzosek nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!