Projet ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Prezydent: Nowe izby w Sądzie NajwyższymAT - 25 września 2017 12:26


Będzie nowa izba w Sądzie Najwyższym - Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych. Utworzona zostanie także Izba Dyscyplinarna - to niezwykle ważne - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim oświadczeniu dotyczącym projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictw.

Projekt ustawy wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu.

- Jeżeli prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zostanie uchwalony przez Sejm, w SN powstanie izba kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Izba ma się zajmować skargami nadzwyczajnymi - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak wyjaśnił,.

- Skargi nadzwyczajne będą wnosili obywatele, ale będzie podmiot pośredni, tzn. one będą wnoszone przez cały szereg podmiotów m.in. Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, prawo wniesienia skargi będzie mieć dwudziestu senatorów, trzydziestu posłów, odpowiednio poprzez marszałka Sejmu i Senatu, dlatego, że do posłów i senatorów zgłaszają się skrzywdzeniu ludzie - dodał.

Ponadto powstać ma również Izba Dyscyplinarna

- Chodzi o to, aby przedstawiciele społeczeństwa byli obecni i widzieli, w jaki sposób załatwia się sprawy dyscyplinarne. I żeby uczestniczyli w załatwianiu tych skarg nadzwyczajnych, kiedy to rzeczywiście chodzi o ludzi skrzywdzonych. Temu się trzeba bacznie przyglądać, więc ten czynnik społeczny, uważam jest tutaj potrzebny - wyjaśnił

Przedstawicieli społeczeństwa do SN wybierałby Senat spośród kandydatów zgłoszonych m.in. przez organizacje pozarządowe.

- Taka jest moja propozycja - dodał prezydent.

{youtube;1dG8xcpJo8s}