Protesty w miastach Europy w obronie Sądu Najwyższego w PolscePAP/GP - 24 lipca 2017 07:35


Pulse of Europe zaangażował się w pikiety przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Odbyły się one w 18 miastach UE - poinformował w niedzielę (23 lipca) rzeczniczka ruchu Stephanie Hartung.

• Wśród miast pikietujących zmiany w sądach są stolice ważnych krajów Europy - Francji, Niemiec, Włoch, czy Austrii.

• Rzecznik Pulse of Europe podkreśla, że ustawy o sądach są sprzeczne z zasadą trójpodziału władzy, czym podziela linię opozycji w Sejmie odnoszącą się do tych propozycji większości rządowej.

• Protesty miały też miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset osób w niedzielę wieczorem zgromadziło się przed ambasadą RP w Londynie.

 

Z przesłanego przez Hartung komunikatu wynika, że pikiety odbyły się w dziewięciu europejskich stolicach, w tym w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Rzymie, Wiedniu i Warszawie, a także w innych dziewięciu miastach na terenie Niemiec: w Monachium, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem.

Pikiety zorganizowano pod hasłem "PulseforPoland", a ich celem było wyrażenie poparcia dla obrony demokracji i praworządności w naszym kraju oraz zamanifestowanie solidarności z opozycją w Polsce.

Czytaj też: Mamy relacje z miast Polski, z protestów niedzielnych (23 lipca)

- Ewidentne niszczenie trójpodziału władz jest kontynuacją prowadzonej przez polski rząd kampanii ograniczania demokracji" - czytamy w komunikacie.

Seria protestów rozpoczęła się w piątek wieczorem od pikiety przed konsulatem RP w Kolonii. Uczestniczyło w niej około 200 osób.

Kim są organizatorzy europejskich pikiet?

Ruch obywatelski Pulse of Europe powstał po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA w listopadzie ubiegłego roku, a jego celem jest zachowanie jedności Unii i jej reforma. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizuje proeuropejskie wiece w ponad 50 miastach niemieckich i europejskich z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób.

{media;37369;Prezydent USA (po prawej), źródło: Biały Dom/twitter.com/POTUS;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/73/69/037369.png;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/73/69/037369_r2_940.jpg}

Protesty miały też miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset osób w niedzielę wieczorem zgromadziło się przed ambasadą RP w Londynie.

Protestujący mieli ze sobą m.in. transparenty z napisami "Polska dla wszystkich" i "Wolne sądy", a także flagi Polski i Unii Europejskiej, a także krzyczeli m.in. "Nie ma zgody na takie metody" oraz skandowali "Konstytucja, konstytucja".

Podobne protesty - organizowane przez grupę Dziewuchy Dziewuchom Londyn, organizację FARSA i londyński oddział Komitetu Obrony Demokracji - odbywały się w poprzednich dniach, ale niedzielna zgromadziła najwięcej osób. Zdaniem organizatorów w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego w brytyjskiej stolicy mieszka 184 tys. Polaków.

W niedzielę wieczorem odbył się też akcja protestacyjna przed Konsulatem RP w Barcelonie. Wzięło w niej udział ok. 50 osób, o połowę mniej niż wynikało z wcześniejszych deklaracji na Facebooku. Plany pokrzyżował deszcz - twierdzą organizatorzy.