REKLAMA

Prymas wezwał do mądrego, odważnego i twórczego korzystania z wolności

 • Autor: PAP/DC
 • 26 sierpnia 2018 17:52
Prymas wezwał do mądrego, odważnego i twórczego korzystania z wolności Abp Wojciech Polak wzywa do dobrego, mądrego, odważnego i twórczego korzystania z wolności fot. twitter

Do dobrego, mądrego, odważnego i twórczego korzystania z wolności - budowania, a nie niszczenia - wezwał podczas niedzielnych uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak.

 • - Ojczyzna to zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątku Polaków - podkreślił prymas Wojciech Polak.
 • Przekonywał, że w budowaniu, jednoczeniu się wokół wspólnego dobra potrzeba pokory i otwarcia serca, nawrócenia, wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania.
 • Abp Polak przewodniczył sumie pontyfikalnej na jasnogórskim szczycie, w której mimo deszczu brały udział, jak co roku, tysiące wiernych. Jedne z głównych motywów wygłoszonej przez niego homilii to wolność oraz setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prymas podkreślał, że Jasna Góra przez wieki wpisała się nie tylko w historię życia konkretnych ludzi - pielgrzymów, rodzin i wspólnot, ale też dzieje polskiego narodu i ojczyzny.

Przypomniał, że przybywający od wielu lat do Częstochowy pielgrzymi powierzają Matce Bożej swoje troski, zmartwienia i prośby.

- Ile razy powierzaliśmy Jej także nasze prośby i nadzieje, drobne, zwyczajne, nasz, ale i te wielkie, związane z naszą wolnością, z wolną i niepodległą ojczyzną, ileż razy modliliśmy się o dobre zagospodarowanie tej wolności - powiedział Wojciech Polak.

- Kiedy więc w trwającym jubileuszowym roku z radością i wdzięcznością w sercach świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, warto może jeszcze raz za Janem Pawłem II powtórzyć, że właśnie tutaj, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, nie tylko w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni, ale, że i o to święte miejsce, o Jasną Górę, oparła się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości - powiedział abp Polak.

Przywołując słowa papieża-Polaka prymas podkreślił, że wolność to także odpowiedzialne i trudne zadanie, z którego nie można zrezygnować, a jego celem jest "budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej ojczyzny".

- Dziś oznacza to także, że w tym budowaniu, w tym jednoczeniu się wokół wspólnego dobra, trzeba nam wszystkim pokory i otwarcia serca, trzeba nawrócenia i wzajemnej miłości, trzeba przebaczenia i pojednania, trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo dzielą i ranią, wyzbycia się zemsty i zawiści, bo przecież Ona jako Matka rodziny chce nas strzec razem, wszystkich razem - podkreślił prymas.

W homilii abp Polak przypomniał też wypowiedziane na Jasnej Górze słowa papieża Franciszka, który mówił, że Polacy pokonali na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności i prosił Maryję, by zaszczepiła w polskim narodzie pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości oraz pomagała żyć w jedności, bez ulegania pokusie izolowania się i narzucania innym własnej woli.

Nawiązując do rocznicy odzyskania niepodległości, powtórzył słowa Jana Pawła II, który mówił, że wolność jest darem i zadaniem, i można jej używać dobrze lub źle - można przez nią budować albo rujnować.

- Nasza obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas, wzywa nas, do dobrego używania wolności, do budowania, a nie do niszczenia. Maryja jest w tym dla nas wsparciem - wskazał prymas.

Przekonywał, że dobre życie w wolności nie może być zrealizowane "bez odkrycia i poznania naszych słabości i braków; bez przyznania się do tych słabości i braków, po to, aby Jezus je oczyszczał i przemieniał".

- Z tego jasnogórskiego szczytu Maryja niezmiennie uczy nas i zachęca, byśmy powierzyli w ręce Boga również ojczyznę naszą. Uczy wołania do Boga, by błogosławił Niepodległej, by nam błogosławił, by przemieniał nasze serca, by otwierał nasze umysły i dłonie, by w roku 100-lecia niepodległości pozwolił nam jeszcze lepiej odczytać i zrozumieć wezwanie do życia w wolności, a więc wezwanie do solidarności, zwłaszcza z najsłabszymi, wezwanie do budowania, nie do niszczenia, wezwanie do życia i do szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wezwanie do jedności i wzajemnego szacunku - podkreślił.

Prymas zaznaczył, że nie można jedynie za wolność dziękować i poprzestawać na wspominaniu przeszłości.

- Trzeba nam wszystkim dziś odważnie, mądrze angażować się w nasze "teraz", w naszą teraźniejszość, czyniąc wszystko dla wspólnego dobra, łącząc ludzi, a nie dzieląc. Ojczyzna to zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątku Polaków - zaapelował.

Uczestników mszy św. powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który zaznaczył, że niedzielna uroczystość jest okazją do dziękowania za dar wolności. "Jasna Góra to sanktuarium wolności - miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga" - powiedział. Podczas mszy zostały ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest prymas kard. Stefan Wyszyński.

Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się już w sobotę - wieczorną mszą na jasnogórskim szczycie i modlitwą Apelu Jasnogórskiego z udziałem hierarchów, którzy tradycyjnie w przeddzień święta przyjechali do Częstochowy na posiedzenie Rady Biskupów Diecezjalnych.

W niedzielnej sumie uczestniczył też m.in. jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, który jak co roku na Jasną Górę dotarł pieszo w pielgrzymce łódzkiej, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz.

Przed przypadającą 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy pielgrzymuje około 80 pieszych pielgrzymek, głównie z regionu częstochowskiego oraz sąsiednich diecezji. Przez dwa dni, 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera ok. 30 tys. osób. To drugi szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium po uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. W dni poprzedzające to święto na Jasną Górę w tym roku pielgrzymowało 66 tys. osób.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej ustanowił dla jasnogórskiego sanktuarium papież Pius X w 1904 roku. W roku 1931 papież Pius XI ustalił obchodzenie święta na 26 sierpnia. Cztery lata później zostały zatwierdzone teksty liturgiczne przeznaczone na uroczystość NMP Częstochowskiej, które mówią o opiece Maryi nad Polską. Od roku 1956 uroczystość obchodzona jest w całej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • tak 2018-08-27 22:31:15
  Do Polski katolik: Używasz podpisu /nicka/ "Polski katolik". To jest fałsz, ty nie jesteś katolikiem. Ty jesteś skrzyżowaniem żyda z cyganem, albo skrzyżowaniem żyda z muzułmaninem. Jesteś taki mutant agnostyk z ateistą. Ty fałszywcu.
 • tak 2018-08-27 22:12:28
  Do Polski katolik: Zarówno w ortografii jak i historii jesteś nieukiem i ignorantem. Jesteś po prostu tumanem.
 • tak 2018-08-27 22:00:14
  Do Polski katolik: "Spod" to ty masz kur...o w mózgu, a raczej dno! Ty kur...o znasz historię sfałszowaną, taką jakiej uczyli twojego starego w Akademii Nauk Politycznych PZPR i na Uniwersytetach Marksizmu-Leninizmu. I to jest twoja osrana i przepita bimbrem wiedza historyczna,.
 • Polski katolik 2018-08-27 20:41:53
  Do tak: jak piszesz głupi karku "spod" , no jak ty matole, znawco historii, chyba bantustanu !!!
 • tak 2018-08-27 19:43:08
  Do Polski katolik: Menelem z pod budki z piwem to jesteś ty bo taką masz mentalność. Twoja znajomość historii i tolerancji religijnej w Polsce jest na poziomie kubła na śmieci. Powtarzasz bezmyślną propagandę ateistów. Jesteś po prostu tumanem.
 • Polski katolik 2018-08-27 18:56:59
  Do tak: twojego chorego bełkotu to już nawet nie sposób komentować , zaprzały tępy szowinisto !! Polska była przez całe wieki państwem tolerancyjnym i wolnym od wielu uprzedzeń, ale tacy jak ty sączą jad i nienawiśc, zapewne jesteś jakims prymitywnym karkiem lub palantem spod budki z piwem, bo to najcześciej "najlepsi obecnie patrioci" !!!
 • Polski katolik 2018-08-27 18:53:54
  Do Stacho G.-Stanczyk: głupiś, a ARC.BP. Polak to mądry człowiek, odcina sie od teej pazernej kościelnej wierchuszki, takich biskupów Polska potrzebuje nie zas warchołów i biznesmenów, obdzierających ludzi z ostatnich groszy !!!!
 • tak 2018-08-27 17:56:21
  Do Stacho G.-Stanczyk: Traktat unijny podpisywał premier Miller, bolszewik, który w genach ma zakodowane działanie przeciw Polsce i przeciw polskości. Rząd Polski powinien więc renegocjować warunki polskiego akcesu do UE. A prymas powinien w tym pomagać, cały kościół katolicki powinien włączyć się w te działania, żeby lewactwo nie wlazło do Polski /tzn. już wlazło, ale żeby więcej ich tu nie przyszło i żeby zaprzestali swojej antyhumanitarnej działalności/. Ponadto co ten murzyn tam robi obok prymasa. Powszechnie wiadomo, że wrogie siły chcą przerobić Polskę na Judeopolonię, ale z fotki wynika, że także na jakiś afrykański kraik. Ten murzyn ma chyba symbolizować, że Polska jest tolerancyjna i kościół w Polsce też jest tolerancyjny. To zły symbol.
 • Stacho G.-Stanczyk 2018-08-27 11:28:38
  Zanim uwaga, najpierw cytata z wypowiedzi prymasa: "...właśnie tutaj, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, nie tylko w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni, ale, że i o to święte miejsce, o Jasną Górę, oparła się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości - powiedział abp Polak." Po dobrowolnym przyjęciu razem z traktami lizbońskim zasady o pierwszeństwie prawa i sadownictwa unijnego nad prawem i sądownictwem polskim, a więc zrzeczenia się suwerenności na rzecz U E, faktycznie pozostała nam tylko "...nadzieja " w Matce Boskiej na odzyskanie niepodległości oraz wolności w tej sprawie. Ale czy Matka Boska nas wysłucha, skoro bez pytania się jej o zdanie, jako Królowej Korony Polskiej, "viribus unitis" - siłami prezydenta, rządu, Sejmu i Senatu oraz referendum akceptacyjnego z suwerenności zrezygnowaliśmy? Skutek tego jest taki, że urzędnicy unijni zabraniają nam usuwania z Puszczy świerków porażonych przez kornika oraz użytkowania chorych drzew, podczas gdy w Bawarii robi się to na wielką skalę. Ale tak się dzieje, bo Niemcy zachowały sobie pierwszeństwo swej konstytucji i Trybunału przed UE, a III RP dobrowolnie się tego zrzekła. Módlmy się więc do Matki Boskiej Królowej Polski, aby nam ten czyn wybaczyła, przywróciła państwowy rozum wyborcom i suwerenność, a więc niepodległość Polski i wolność Polakom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.