Przewodniczący Episkopatu będzie przedstawicielem biskupów Europy na Synodzie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki weźmie udział w sesji i w uroczystej mszy św. na rozpoczęcie Drogi Synodalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Synod biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" rozpocznie się w Rzymie w obecności papieża Franciszka w dniach 9-10 października, w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem synodalnym ponownie w Rzymie w 2023 roku.

"Zamierzeniem Synodu jest słuchanie bez uprzedzeń, potrzeba zabierania głosu z odwagą i jasnością, a także istotna rola dialogu z Kościołem, społeczeństwem oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP.

Jego autorzy poinformowali, że abp Gądecki weźmie udział w rozpoczęciu Synodu jako reprezentant Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Wyjaśnili, że przewodniczący KEP weźmie udział w sesji na rozpoczęcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Auli Pawła VI, która odbędzie się w sobotę 9 października o godz. 9 oraz w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka na rozpoczęcie Drogi Synodalnej w Bazylice Świętego Piotra w niedzielę 10 października o godz. 10.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim "Apostolica sollicitudo", wydanym 15 września 1965 r. przez papieża Pawła VI. Jest on organem świadczącym pomoc Najwyższemu Pasterzowi Kościoła. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewodniczący Episkopatu będzie przedstawicielem biskupów Europy na Synodzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!