PSL punktuje Kidawę-Błońską. "Konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia"

PSL punktuje Kidawę-Błońską. "Konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia"
Małgorzata Kidawa-Błońska ostatecznie nie poparła zdalnego głosowania w Sejmie (fot. po.org)

Dla nas święte jest zdrowie i życie Polaków i ratowanie miejsc pracy - oznajmił rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Miłosz Motyka komentując fragment wypowiedzi wicemarszałek Sejmu i kandydatki Platformy Obywatelskiej na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym stwierdziła, że "konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia".

 • Dziś o godz. 14 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu.
 • Na skutek protestów klubów Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji posłowie muszą zgromadzić się w Sejmie.
 • Po przegłosowaniu nowego regulaminu mają być możliwe zdalne głosowania w Sejmie.

W środę Polskie Stronnictwo Ludowe zamieściło na swoim profilu na Twitterze wpis na temat Kidawy-Błońskiej. Pod zdaniem, że "Milczenie jest złotem", przedstawiono jej zdjęcie i logo Kidawa2020 oraz cytat: "Konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia" z dopiskiem "Małgorzata Kidawa-Błońska, Prezydium Sejmu, 25 marca 2020r".

Rzecznika PSL, zapytany, dlaczego ludowcy zdecydowali się na taki wpis, odpowiedział: "Zdecydowaliśmy się na to, bo to prawda. Takie słowa, jak potwierdza wicemarszałek (Sejmu) Piotr Zgorzelski, padły. Więc, jak widać, milczenie jest złotem".

Odnosząc się do sytuacji związanej z propozycją zdalnego głosowania posłów podczas piątkowego posiedzenia Sejmu, Miłosz Motyka przyznał, że nie do końca rozumie, "jak to się stało, że najpierw pani (wice)marszałek Kidawa-Błońska nie głosowała przeciw takiemu głosowaniu, a później zmieniła zdanie, i pod czyim wpływem. Jest to dla nas niezrozumiałe, zwłaszcza, że w Parlamencie Europejskim politycy Platformy Obywatelskiej i politycy ze wszystkich krajów uzgodnili, że będzie można - mimo, że nie jest to przewidziane regulaminem - głosować w Parlamencie Europejskim zdalnie" - powiedział rzecznik ludowców.

Pytany, co PSL chce zasygnalizować, przytaczając właśnie taką wypowiedź wicemarszałek Kidawy-Błońskiej, Motyka powiedział: "Od miesiąca, kiedy tylko pojawił się w Polsce koronawirus, mówimy, że dla nas święte jest zdrowie i życie Polaków i ratowanie miejsc pracy. To chcemy pokazać".

Rzecznik PSL podkreślił, że wicemarszałek Zgorzelski opowiadał się za zdalnym głosowaniem posłów. "Mogę zacytować wicemarszałka Zgorzelskiego, który stwierdził, że także ze strony niektórych polityków Platformy Obywatelskiej miał sygnały, że powinno być posiedzenie zdalne, ponieważ zgromadzenie takiej liczby osób, w sumie ponad tysiąca posłów wraz z pracownikami Sejmu, jest potencjalnym zagrożeniem dla ich zdrowia i życia" - powiedział.

Klub KO i koło Konfederacji nie zgodziły się na wtorkowe ustalenia Prezydium Sejmu, by głosowanie nad zmianami regulaminu Izby, które ma wprowadzić możliwość głosowania zdalnego, również odbyło się częściowo drogą zdalną (według propozycji Prezydium na sali obrad miałaby być ograniczona liczna posłów - przedstawicieli klubów; reszta posłów miałaby głosować zdalnie). Posłowie KO wskazywali, że taka forma głosowania nad zmianami w regulaminie byłaby sprzeczna z konstytucją. Ostatecznie w środę ustalono, że posłowie przyjadą do Sejmu, jednak podczas głosowania nad zmianami w regulaminie zostaną rozmieszczeni w różnych salach. Wątpliwości co do takiego rozwiązania mają jednak PiS i część opozycji - Lewica i PSL-Kukiz15. Zmiany w regulaminie Sejmu mają umożliwić w piątek głosowanie zdalne nad tzw. tarczą antykryzysową, przygotowaną przez rząd.

 

×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: PSL punktuje Kidawę-Błońską. "Konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia"

 • smf 2020-04-01 11:04:50
  Posłowie mogliby całkowicie przejśc na zdalny system ,ale szyfrowany ,bo inaczej ruscy hakerzy zrobią z nas republikę bananową,albo wsadzą Putina na prezydenta Polski.Pani Kidawa-Błonska konstytucja jest dla ludzi i powinna być w przypadku kryzysu tak traktowana ,ale tu wszyscy łącznie z rządzącymi popełnili sporo błędów.Chaos swiadczy zaś o niekompetencji w zarzadzaniu kryzysem ,my nawet nie mamy porządnego sztabu antykryzysowego ,bo prezydent tylko potrafi sie podpisywać ,ale autorytet zostawił żonie.Szumowski jest niezły ale logistykę ma do kitu. Chaos w ministerstwie i urzędnicy żle zorganizowani ,albo nieudolni.Na razie idziemy z wirusem pod góre,szczyt jeszcze w chmurach. Dobrze ,że jest wsparcie finansowe ,bo nie którzy nie mieli z czego odkładać.Motto na dzisiaj"W trakcie epidemii działanie zbiorowe liczy się bardziej niż w normalnych czasach - ludzie muszą zadziałać jako społeczny organizm, nie jako jednostki"
 • Jerzy 2020-03-26 19:41:29
  To nie rząd niszczy gospodarkę w Polsce tylko to co zabija ludzi, ale tak jest na całym świecie we wszystkich krajach. Nim napiszesz pomyśl.
 • jurek 2020-03-26 19:38:52
  Oczywiście gdyby władzę obecnie sprawowała grupa PO-PSL niczego by nie brakowało oprócz pieniędzy bo jakoś zawsze im brakowało i to przez 8 długich lat gdy Polska była zieloną wyspą na mapie Europy.
 • dd 2020-03-26 15:14:52
  głupoty pleciesz - weź się za robotę lepiej
 • Jadwiga 2020-03-26 14:13:02
  Życie i zdrowie jest najważniejsze. Ale nie można pod przykrywką ochrony życia demolować systemu prawnego. Nie koniecznie w tym przypadku chodziło o ochronę zdrowia i życia. Mamy liczne doniesienia w prasie o sytuacjach gdzie niespecjalnie się tym administracja przejmuje. Przykład - szpitale dla zakażonych nie mają podstawowego wyposażenia , jakoś to umyka wszystkim bo najważniejsze jest teraz co palnęła Kidawa Błońska. Mam kilka umówionych terminów do specjalistów i odwołam te terminy bo się boję przekroczyć próg jakiejkolwiek placówki medycznej. Czy ktoś policzył ile osób zmarło na choroby nie związane z koronawirusem , a z tego powodu ,że ludzie odwlekają z wizytą u lekarza albo z powodu braku lekarzy. Coraz więcej lekarzy i pielęgniarek jest na kwarantannach i choruje wmawiają nam ,że wina obywateli bo nie informują. Ale to cecha ludzka ,że człowiek wypycha ze swej świadomości złe wieści i nie kojarzy pewnych rzeczy. Lekarz , pielęgniarka powinni być zawsze profilaktycznie zabezpieczeni. Hotele prawie nie działają , dlaczego nie przeznacza się ich na czasowe mieszkanie dla lekarzy , aby ich odizolować od zagrożeń poza szpitalem , i chronić ich rodziny przed ewentualnym zagrożeniem.Narzędzia prawne są. To by dla mnie był dowód ,że to życie i zdrowie jest naprawdę coś warte. A PSL jak zawsze gra na dwa fronty. Dobrze ,że opozycja nie pozwala na wszystko co chcą rządzący , bo możemy się obudzić pewnego dnia w obozie a nie państwie demokratycznym. Najłatwiej to zrobić w sytuacji zagrożenia takiego jak mamy obecnie. Mnie się te zdalne głosowanie nie podobają , bo nie wierzę ,ze w tak krótkim czasie zbudowano bezpieczny system. Czy będzie w tym systemie wykorzystane jakieś narzędzie zabezpieczające identyfikacje kto głosował ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.222.251.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!