Reforma sądownictwa, Beata Szydło: Chcemy, by wymiar sprawiedliwości służył obywatelomPAP/AT - 08 września 2017 11:55


Myślę, że te propozycje, które położyliśmy na stole, które pojawiły się już, przygotowane przez klub parlamentarny (PiS) i przez rząd, pokazywały jasno kierunek i drogę, w którym chcemy, aby wymiar sprawiedliwości podążał - powiedziała premier Beata Szydło.

• Chcemy, żeby polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale żeby też otwierał się na nowych, młodych sędziów - powiedziała premier.

• Chcemy walczyć z patologiami w środowisku sędziowskim - dodała.

• Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę reformę dogłębną, bo tego dzisiaj oczekują od nas obywatele - zaapelowała.

"My nie chcemy, żeby było tak, jak było, my chcemy, żeby było inaczej. Inaczej, to znaczy, żeby polskie sądownictwo, polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale żeby też otwierał się na nowych, młodych sędziów, (...) żebyśmy mogli mieć poczucie, że wymiar sprawiedliwości Polski jest modelowy" - powiedziała premier.

"Chcemy, żeby wymiar sprawiedliwości był otwarty na nowych, prężnych, młodych ludzi. Chcemy demokratyzacji; chcemy, żeby w tych projektach ustaw, które zreformują dogłębnie wymiar sprawiedliwości, było bardzo jasno określone, że walczymy z patologiami w środowisku sędziowskim. Myślę, że te propozycje, które położyliśmy na stole, które pojawiły się już, przygotowane przez klub parlamentarny (PiS) i przez rząd, pokazywały jasno kierunek i drogę, w którym chcemy, aby wymiar sprawiedliwości podążał" - podkreśliła szefowa rządu.

Czytaj też: PO poprze ustawy dot. sądownictwa zaproponowane przez prezydenta?

"Nie zgadzajmy się, żeby było tak jak było. Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę reformę dogłębną, bo tego dzisiaj oczekują od nas obywatele" - powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, "jeżeli wszyscy razem dokonamy starań, to się powiedzie". "I będziemy mogli powiedzieć, że Polska jest państwem przykładowym, jeżeli chodzi o modelowy wymiar sprawiedliwości" - dodała. "Być może zabrakło debaty wtedy, kiedy te projekty trafiły do Sejmu" - zaznaczyła szefowa rządu.

Premier uznała propozycję debaty Polskiej Fundacji Narodowej o wymiarze sprawiedliwości za "konieczną i potrzebną".

Beata Szydło wzięła udział w konferencji Polskiej Fundacji Narodowej nt. kampanii informacyjnej dotyczącej wymiaru sprawiedliwości.