REKLAMA

Refundacja antykoncepcji, edukacja seksualna, nauczanie o prawach osób LGBT wśród postulatów PO oraz IP

 • Autor: PAP/TE
 • 26 stycznia 2019 18:10
Refundacja antykoncepcji, edukacja seksualna, nauczanie o prawach osób LGBT wśród postulatów PO oraz IP fot. Twitter

Walka z przemocą domową, refundacja antykoncepcji i zabiegów in vitro, edukacja seksualna i wprowadzenie w szkołach programów uwzględniających prawa człowieka, w tym min. prawa osób LGBT - to niektóre postulaty deklaracji, którą przyjęto na zakończenie sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej i Inicjatywy Polska.

 • Była mowa m.in. o równouprawnieniu płacowym, a także równych szansach dla kobiet w życiu publicznym i dostępie do kariery zawodowej, potrzebie wprowadzenia edukacji seksualnej, przywrócenia refundacji zabiegów in vitro z budżetu państwa, zapewnienia Polkom wysokich standardów okołoporodowych.
 • Na koniec konwencji przyjęta została "Deklaracja Styczniowa" z postulatami dotyczącymi m.in. refundacji antykoncepcji oraz wprowadzenia w szkołach nauczania na temat praw osób LGBT.
 • Uczestnicy zjazdu wspominali też tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na początku konwencji o minutę ciszy dla zamordowanego niespełna dwa tygodnie temu samorządowca poprosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Później głos zabrało dwoje bliskich współpracowników Pawła Adamowicza: wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz rzeczniczka tamtejszego ratusza Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Oboje podkreślali przywiązanie zmarłego prezydenta do zagadnień równościowych, tolerancji oraz walki o demokrację. Grzelak zaapelował, by 4 czerwca wspólnie spotkać się podczas obchodów 30. rocznicy pierwszych po 1989 roku częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

"Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku otwartym, solidarnym i obywatelskim. Dziś setki tysięcy ludzi w całym kraju marzy o takiej Polsce, dlatego przyjmijcie nasze zaproszenie do Gdańska. Spotkajmy się w Gdańsku 4 czerwca, w rocznicę wielkiego, niepowtarzalnego sukcesu. Zacznijmy odbudowywać polską wspólnotę" - powiedział Piotr Grzelak.

Od nawiązania do styczniowej tragedii rozpoczął też swe wystąpienie szef PO Grzegorz Schetyna. "Wszyscy bardzo przeżyliśmy śmierć Pawła Adamowicza. Tęsknimy za nim jako przyjacielem, człowiekiem, samorządowcem. Zbrodnia, którą cała Polska widziała na własne oczy, wywołała wśród nas szok i przerażenie. Wszyscy czujemy, że po tym, co się stało, już nic nie będzie takie samo" - mówił lider Platformy.

Dodał, że zabójstwo prezydenta Gdańska "stanie się cezurą w nowej historii Polski". Zastanawiał się, czy po tym, co się stało w stolicy Pomorza "będziemy jeszcze umieli tworzyć wspólnotę". "Czy to jest rzeczywiście koniec, a dalej jest już tylko większa wrogość, podział i obcość? Czy da się jeszcze zrobić coś, skoro została przelana krew?" - pytał lider PO.

W jego ocenie "odpowiedź jest bardzo trudna, ale może być tylko jedna". "Ta śmierć nie może być końcem, musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa - lepszej, współpracującej i otwartej. Jesteśmy to winni Pawłowi, więc musimy odrzucić wszelkie złe uczucia i zacząć jeszcze raz - na nowych zasadach" - przekonywał szef Platformy.

W dalszej części swego wystąpienia Schetyna wzywał do zapewnienia równych praw kobietom i mężczyznom oraz do walki z "mową nienawiści". "Żadna społeczność nie będzie stabilna i zdrowa, jeśli połowa z niej czuje się dyskryminowana. Jeśli chcemy stworzyć coś trwałego i dobrego musimy zrobić to razem - kobiety i mężczyźni - absolutnie na równych prawach" - wskazywał lider PO.

Podkreślał, że prawa kobiet muszą stać się "oczywistą codziennością". "Bo co to za wspólnota, w której ktoś nie jest chroniony przed przemocą? Co to za wspólnota, w której ofiara gwałtu nie znajduje wsparcia? Co to za wspólnota, gdzie pensja nie zależy wyłącznie od umiejętności i zasług? Co to za wspólnota wreszcie, w której połowa z nas nie może się rozwijać i wykorzystywać swoich talentów? To się musi zmienić. Zmienimy to dla dobra nas wszystkich" - obiecał szef Platformy.

Zapewniał też o woli "bezwzględnego ścigania każdego przypadku stosowania gróźb i mowy nienawiści". "Do skutku będziemy żądać delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i wszystkich organizacji nawołujących do agresji" - zapowiedział Schetyna. Dodał, że swój wyrok znajdzie każde przestępstwo, jednak - jak zastrzegł - "w atmosferze skupienia i poszanowania prawa, a nie politycznego i prawnego linczu".

Według niego jednak do tego czasu nie można milczeć. "Każdego dnia będziemy nazywać kłamstwo kłamstwem, podłość podłością, a zbrodnię zbrodnią. Nie będziemy też udawać, że partyjna telewizja jest telewizją publiczną. Elementarna uczciwość nie pozwala nam na pojawianie się w tym miejscu, które siało i sieje nienawiść" - powiedział Schetyna, nawiązując do niedawnej decyzji zarządu swej partii o bojkocie programów TVP.

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka zwróciła uwagę, że równe prawa kobiet i mężczyzn gwarantuje w Polsce art. 33 konstytucji. "Niestety, nie jest przestrzegany. Bo cóż z tego czasem, że mamy równe prawa, kiedy w nierówny sposób państwo je realizuje?" - pytała. Podkreśliła, że na "fundamencie równości i równych praw" zbudowana jest Unia Europejska. "My, Polki i Polacy, musimy i chcemy mieć te same prawa - do równości, wolności i godnego życia, także u nas" - powiedziała Nowacka.

Przekonywała, że nierówności doświadcza większość kobiet. "Spotykamy się z nimi w życiu zawodowym, w ścieżkach awansu, w rodzinie - czasem ta pozycja kobiet jest słabsza lub zdecydowanie słabsza. Poczucie bezpieczeństwa? Jak można być bezpieczną, kiedy państwo wprost mówi oprawcy, że pierwsze bicie może być dozwolone w świetle prawa? Nie możemy się czuć bezpieczne, kiedy państwo nie staje twardo po stronie ofiar, a puszcza oko do katów, obrzydliwie podpuszczając ludzi przeciwko sobie" - wskazywała liderka Inicjatywy Polska. "My chcemy jedności, chcemy wspólnoty. My, Polki, chcemy być bezpieczne - w domu i w pracy" - dodała.

Była premier Ewa Kopacz (PO) przekonywała, że kobiety w Polsce mają prawo do decydowania o swoim życiu i apelowała do rządzących, by nie próbowali decydować za nie. "Mamy prawo decydować, czy chcemy urodzić dziecko i czy chcemy zostać w domu dłużej niż przewiduje to urlop macierzyński. Mamy wreszcie prawo do edukacji seksualnej naszych dzieci. Mamy prawo do łączenia naszych ról życiowych" - mówiła Kopacz.

Podkreśliła, że Polki mają też prawo do zabiegów in vitro, refundowanych przez państwo, standardów okołoporodowych na najwyższym poziomie oraz do wychowania dzieci w duchu równości.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz zastanawiała się, jak to możliwe, że przy tak dobrej koniunkturze gospodarczej oraz przy bardzo dobrym wykształceniu i kreatywności Polek, nasz kraj ma jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej kobiet. Zwracała też uwagę na brak równości (rzędu ok. 20 proc.) w zarobkach kobiet i mężczyzn. "Obawiam się, że zarobki dwóch pań dyrektorek w NPB tego nie zmienią" - ironizowała Bochniarz.

Dużo o prawach kobiet mówiły też wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), europosłanka Platformy Róża Thun i posłanka PO Monika Wielichowska. Tematyka związana z równością zdominowała też trzy panele dyskusyjne, które odbyły się w drugiej części sobotniej konwencji z udziałem m.in. posłanek PO, działaczek społecznych, prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Radomira Szumełdy, szefa gdańskich struktur KOD.

W przyjętej na koniec konwencji "Deklaracji Styczniowej" znalazło się wiele postulatów, które do tej pory kojarzone były głównie z lewicą, m.in. refundacji antykoncepcji i zabiegów in vitro, edukacji seksualnej oraz wprowadzenia w szkołach nauczania o prawach osób LGBT. W kuluarach zjazdu można było usłyszeć, że ma być on "ruchem wyprzedzającym" w stosunku do zaplanowanej na przyszłą niedzielę inauguracyjnej konwencji nowego ugrupowania Roberta Biedronia.

Pomimo że Platforma zapowiadała sobotnie wydarzenie jako konwencję Koalicji Obywatelskiej, udziału nie wzięli w niej politycy Nowoczesnej. Liderka partii Katarzyna Lubnauer odrzuciła wystosowane do niej zaproszenie. "Dostałam zaproszenie, ale my w tym nie uczestniczymy, nie jesteśmy organizatorem. To jest konwencja Platformy, nie Koalicji Obywatelskiej" - mówiła w czwartek.

Wyraziła przy tym pogląd, że wydarzenia z grudnia, kiedy to do klubu PO odeszła grupa posłów Nowoczesnej, "spowodowały, iż można uznać, że Platforma Obywatelska wygasiła Koalicję Obywatelską". Jej zdaniem trzeba "budować nową szeroką koalicję, czteropodmiotową, czyli złożoną z PO, PSL, SLD i Nowoczesnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Tylko KOALICJA! 2019-01-27 15:47:13
  Do tak jak przypuszczałem: Jeszcze trzeba było napisać "opozycji totalnej", sprawaczony pisowski trolliku hahahahaha :D A tak btw. mam pewne hobby. Czasami zgłaszam wylosowane komentarze do prokuratury, te gdzie obrażane są publicznie moje dobra osobiste. Co jesteś w stanie zrobić, bym nie wylosował akurat ciebie? #Tusk2020
 • Zeghar 2019-01-27 08:24:37
  Czyli w niedługiej przyszłości zapowiada się ostra walka z Biedroniem. A swoją drogą - tą są postulaty dla małej, ale wrzaskliwej grupy wyborców. A co dla reszty?
 • tak jak przypuszczałem 2019-01-27 02:15:18
  Do Tylko KOALICJA!: Ale jak się Pan nazywa chamie, jak nie umiesz normalnie rozmawiać z człowiekiem to werdalaj. Nie masz w sobie krzty samokrytyki, jesteś kawał prostaka, któremu się wydaje, że wiele w życiu osiągnął, bo miał układy i być może różne przywileje, a tak na prawdę jest zerem, które p**rdoli od rzeczy takie smuty, że ledwo czytać się chce. Jakbyś chciał wiedzieć tak dla wiadomości, nie używam pińcset plus i nie jestem pisowskim trollem. Jesteś nędzną szują i takich ludzi pożeram jak przystawki, ty zakłamany i politycznie poprawny błaźnie. Nie boję się ciebie, to ty się będziesz bać mnie i jeszcze kiedyś przeprosisz za to co żeś napisał, a nawet nie musisz, bo i tak trafisz na śmietnik historii łachudro i bydlaku bez klasy. Tacy jak ty zasługują na społeczne zlinczowanie, ty pseudointelektualny oszołomie. Twój los jest przypieczętowany, sam wystawiłeś sobie laurkę, cieszysz się. A zresztą jak nic dla ciebie nie znaczę, co po tej twojej wypowiedzi widać, to po co wdajesz się w ogóle w dyskusję? Przecież taki wyperfumowany i inteligentny człowiek nie powinien się zadawać z szambem, a o dziwo to robi. Zrugałem cię od stóp do głów, szczęśliwy? Nie ma za co, odpisywać nie musisz, nie oczekuję żadnej riposty ani repliki, zresztą i tak mam ją gdzieś, już nie uda ci się mnie sprowokować, a nawet gdybyś chciał to nie wiem czy w ogóle to przeczytam, bo takiego żałosnego typa nikt nie widział, pachołka lewicowo-liberalnych opcji politycznych, robiącego z siebie idiotę.
 • Tylko KOALICJA! 2019-01-27 00:06:46
  Do tak jak przypuszczałem: Podpity jabolem za pińcet plus, pisowski płatny troll z wykształceniem podstawowym/zawodowym, chce uzyskiwać przewagę nad trzeźwą, ciężko pracującą na siebie osobą z wykształceniem wyższym? Jedyną przewagę, jaką mógłbyś uzyskać, to co najwyżej liczebną, gdybyście zechcieli mi obić gębę z kolegami. Tak jak już "obiliście" jednego dwa tygodnie temu. Bo na żadnej innej płaszczyźnie nawet nie podejmę z tobą konfrontacji, bo do konfrontowania się z poważnym, wykształconym, dorosłym człowiekiem nie dorosłeś umysłowo. Co najwyżej mogę cię zbesztać jak psa i obnażyć twoje prawdziwe intencje pisowskiego trolla na forum publicznym, przez co twoje wypowiedzi osiągną rangę totalnego dna. I czynię to, z nieskrywaną satysfakcją z resztą. #Tusk2020
 • tak jak przypuszczałem 2019-01-26 22:42:48
  Do Tylko KOALICJA!: Doceniając mądrość i doświadczenie życiowe twojej osoby i być może dojrzały wiek sądząc po twojej wypowiedzi, zapewniam cię, że nie wykorzystam tego celem osiągnięcia swojej ewentualnej przewagi nad tobą ani robić z tego przedmiot szerokiej debaty politycznej
 • Tylko KOALICJA! 2019-01-26 22:22:32
  Do tak jak przypuszczałem: Trollu za 1.50zł, ludzie to akurat widzą co innego. Choćby to, że PIS zamiast uczciwie walczyć o utrzymanie poparcia, stosuje bestialskie chwyty jak choćby rozpościeranie niesamowitej nienawiści za pomocą TVP(iS), co zebrało już żniwo w postaci MORDU POLITYCZNEGO. Ludzie akurat to widzą i możesz być pewny, że uwzględnią to podczas głosowania. NIE DLA PRAWACTWA, NACJONALISTÓW, NARODOWYCH SOCJALISTÓW W POLSCE!!!
 • Krynicki 2019-01-26 20:49:39
  i tym programem chcecie pokonać tych podłych bo9lszewików !!!! no ku...a, to znów przyjdzie mi i moim bliskim żyć w socjalistyczno-faszystowskich realiach przez wiele, wiele lat. Chyba , ze spakuje walizki i najdalej od Polski i tej porabanej europy, antypody czyli Australia , Nowa Zelandia. Wiem zaraz przeczytam komentarze w stylu: nie pasuje to wypier.... to norma w naszym pięknym kraju
 • tak jak przypuszczałem 2019-01-26 18:49:04
  PO + PSL + Nowoczesna + SLD = Polskie NWO. Będą wkładać kij między szprych wszędzie tam, gdzie coś dobrze funkcjonuje celem wywrócenia zdrowego porządku. Jeszcze powinni włączyć do siebie partię Razem i Teraz! do kompletu, jak wszyscy to wszyscy. Oni wszyscy działają na szkodę Polek i Polaków po to by ich rozleniwić, ogłupić, uzależnić i zniewolić i może nawet obezwładnić. Pomaga im finansista George Soros, pomagają im różne fundacje, organizacje i stowarzyszenia oczywiście o charakterach lewicowo-liberalnych. Zastanawiam się tylko kiedy oni wszyscy byli ostatnio w szpitalu psychiatrycznym, bo takich oszołomów Polska nigdy wcześniej nie widziała. Tak sprzedajnych draniów, takich oszustów i kłamców, naciągaczy. Oni nie będą w 2019 roku uczciwie walczyć do wyborów na jesieni, użyją najbardziej perfidnych i prowokujących sytuacji oraz wszelkich chwytów poniżej pasa byle tylko przejąć władzę. Nawet jeśli nie darzymy zbytnią sympatią PIS to wiedzmy, że są jeszcze ugrupowania jak Kukiz '15, Wolność i Ruch Narodowy - to są partie godnymi bycia opozycyjnymi i co najważniejsze są w pełni propolskie, a nie tak jak totalsi - proniemieccy i "wspólnotowi" quasi-demokraci. Polacy nie są naiwni, widzą co jest grane jak totalna opozycja próbuje grać im na emocjach i robi wszystko by ściągnąć na siebie uwagę. To są błazny na usługach Niemiec i Rosji - pożyteczni idioci, niemający w sobie krzty przyzwoitości. Nauka o prawach osób LGBTQ+ w szkołach? Jesteście psychopatami czy tylko udajecie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.