Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska

Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska
Od początku pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 r.) stwierdzono 632 przypadki chorych dzików i 103 ogniska choroby u świń. (fot. pixabay.com)

Rolnicze OPZZ żąda dymisji ministrów rolnictwa i środowiska Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki, zapowiada złożenia zawiadomienia do prokuratury na ministra Jurgiela za dopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce, planuje też 7 grudnia marsz gwiaździsty na stolicę.

• Rolnicy przekonują, że od początku obecnej kadencji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel znał projekt OPZZ dotyczący odstrzału dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży pożarnej i policji, a także użycia bezzałogowych statków powietrznych.

• Wobec ministra Krzysztofa Jurgiela rolnicy z OPZZ zamierzają złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienia obowiązków służbowych i dopuszczenie do pojawienia się kolejnych ognisk ASF.

Na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że 7 grudnia o godz. 11 rozpocznie się marsz gwiaździsty na Warszawę. "Rolnicy zajmą pas na ulicy Wspólnej przed ministerstwem rolnictwa i tam powstanie zielone miasteczko, które będzie trwało do 15 grudnia" - powiedział.

Dodał, że prośba o zgodę na protest została już złożona w miejskim ratuszu.

Izdebski dodał, że liczy, że w sprawie postulatów uda mu się w tym tygodniu spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim lub premier Beatą Szydło. Jak dodał, "jeżeli dojdzie do porozumienia to odstąpimy od protestu".

Rolnicy przedstawili w Sejmie postulaty, w których domagają się połączenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministerstwem Środowiska, oraz dymisji ministrów: Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki, likwidacji w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF), przyjęcia projektu ustawy Prawo łowieckie, autorstwa rolniczego OPZZ, zakazu egzekucji komorniczych do czasu przyjęcia programu oddłużenia dla rolnictwa, wypłaty odszkodowań dla rolników, zmian w ustawie o izbach rolniczych i funduszach promocji, przyjęcia polityki kredytowej dla rolników i pomocy w realizacji budowy platformy sprzedażowo-zakupowej dla rolników.

"Jeżeli postulaty nie zostaną zrealizowane, nie podpiszemy porozumienia, to niewykluczone, że jeszcze w tym roku rolnicy będą się dzielili opłatkiem z mieszkańcami Warszawy na ulicach Warszawy" - powiedział.

Rolnicy przekonują, że od początku obecnej kadencji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel znał projekt OPZZ dotyczący odstrzału dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży pożarnej i policji, a także użycia bezzałogowych statków powietrznych.

Jak czytamy w oświadczeniu przekazanemu mediom, "system ten jest w stanie nie tylko znaleźć, oznaczyć i rozróżnić dzika od sarny, ale także rozpoznać chore zwierzęta w pierwszych stadiach choroby". "Urządzenie to wysyła do lokalnych myśliwych informacje o położeniu watahy dzików i jej liczebności. Myśliwi w ten sposób mają ułatwione zadanie w skutecznym odstrzale. Dzięki temu likwidacja populacji dzików potrwałaby najdłużej dwa miesiące" - napisali rolnicy.

Wobec ministra Krzysztofa Jurgiela rolnicy z OPZZ zamierzają złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienia obowiązków służbowych i dopuszczenie do pojawienia się kolejnych ognisk ASF.

Obecny na konferencji rolniczego OPZZ poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko stwierdził, że "poprzednia koalicja PO-PSL przez osiem lat nie potrafiła rozwiązać problemów rolnictwa, właściwie je namnażała". Jego zdaniem "ostatnie dwa lata PiS-tu to jest pudrowanie tego co było wcześniej i nie ma radykalnych zmian w rolnictwie".

Przypomniał, że Kukiz'15 dwa lata temu przygotował projekt ustawy Prawo łowieckie, a na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosi projekt ustawy o funduszach promocji.

Od początku pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 r.) stwierdzono 632 przypadki chorych dzików i 103 ogniska choroby u świń. Ostatnio ASF u świń stwierdzono 24 listopada w województwie warmińsko-mazurskim w pobliżu miejscowości Skrzypki (gmina Kalinowo, powiat ełcki) w odległości ok. 58 km od granicy polsko - białoruskiej. Do tej pory ASF odnotowany został w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnicze OPZZ chce dymisji ministrów rolnictwa i środowiska

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!