PARTNERZY PORTALU

Ruch Wspólna Polska Trzaskowskiego - prawdziwa inauguracja po pandemii

Ruch Wspólna Polska Trzaskowskiego - prawdziwa inauguracja po pandemii
Rafał Trzaskowski (fot. facebook.com/rafal.trzaskowski)

Prawie 18 tysięcy osób zapisało się do Ruchu Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. W ciągu kilku tygodni ma być do sądu skierowany wniosek o rejestrację związku zawodowego "Nowa Solidarność". Jednak pełna inauguracja ruchu planowana jest po zakończeniu pandemii.

  • Inauguracja przedsięwzięcia była już dwukrotnie przekładana - pierwotnie Trzaskowski planował wystartować 5 września. Później mowa była o 10 października, ostatecznie na termin wybrano 17 października. Nałożyło się to jednak z gwałtownym wzrostem zachorowań na Covid19, co znów pokrzyżowało plany.
  • W ciągu kilku tygodni złożony zostanie wniosek o rejestrację związku zawodowego "Nowa Solidarność".
  • Prawdziwą inaugurację ruchu jego organizatorzy zapowiadają dopiero na moment, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Datę szacuje się na maj-czerwiec 2021 roku.

17 października Rafał Trzaskowski zainaugurował swój ruch "Wspólna Polska". Podczas występu w studiu telewizyjnym prezentował najważniejsze pomysły programowe, łączył się z samorządowcami, lekarzami, aktywistami na rzecz klimatu, przedstawił przygotowane wcześniej spoty. Zapowiedział też powołanie, obok samego ruchu, związku zawodowego "Nowa Solidarność", adresowanego przede wszystkim dla samozatrudnionych.

Poza związkiem elementami ruchu ma być samorządowe stowarzyszenie Samorządy dla Polski, a także Fundacja Rafała Trzaskowskiego, która będzie zapleczem finansowym i organizacyjnym ruchu.

Na tydzień przed inauguracją uruchomiona została strona internetowa, za pośrednictwem, której można dołączyć do "Wspólnej Polski". Na stronie na bieżąco można śledzić ile osób zapisało się do ruchu. Do środy 4 listopada do ruchu zapisało się prawie 18 tysięcy osób.

Jeden z organizatorów ruchu, poseł KO Sławomir Nitras zapewnił, że "jak na warunki, które są obecnie, to jest dużo". "Gdyby nie pandemia, jeździlibyśmy po kraju i spotykali z ludźmi, wtedy zapisanych byłoby dużo więcej. Ponieważ jest pandemia, tego nie robimy" - podkreśla Nitras.

Podobnego zdania jest zaangażowany w tworzenie ruchu prezydent Sopotu Jacek Karnowski. "Jak na czas pandemii 18 tysięcy ludzi to jest dużo" - ocenił.

Nitras zapowiada, że w ciągu kilku tygodni złożony zostanie wniosek o rejestrację związku zawodowego "Nowa Solidarność". Jednak prawdziwą inaugurację ruchu jego organizatorzy zapowiadają dopiero na moment, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Nitras szacuje to na maj, czerwiec 2021 roku.

"Chcielibyśmy na przykład zrobić spotkanie na kilka tysięcy osób, ale w tej chwili to nie jest możliwe" - zaznaczył poseł KO. Zapewnił, że w tworzenie ruchu zaangażowanych jest wiele osób, ale z uwagi na trwającą pandemię jego twórcy na razie zwlekają z ogłoszeniem różnych pomysłów.

W ramach ruchu tworzone są np. zespoły problemowe w kilku dziedzinach. Za taki zespół, zajmujący się sprawami klimatu odpowiada Jacek Karnowski.

Karnowski podkreślił, że jego zespół będzie m.in. przygotowywał rozwiązania prawne, dotyczące klimatu, a będą one miały formę obywatelskich projektów ustaw. Nie chce jednak na razie mówić o szczegółach.

Inauguracja zapowiedzianego tuż po wyborach prezydenckich przedsięwzięcia była już dwukrotnie przekładana - pierwotnie Trzaskowski planował wystartować z nową inicjatywą polityczną 5 września, jednak plany te pokrzyżowała awaria kolektora w oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Później mowa była o 10 października, ostatecznie na termin wybrano 17 października. Nałożyło się to jednak z gwałtownym wzrostem zachorowań na Covid19, co znów pokrzyżowało plany, by po inauguracji zrobić kolejne kroki.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruch Wspólna Polska Trzaskowskiego - prawdziwa inauguracja po pandemii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!