Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Rząd uruchomi środki z Funduszu Pracy na podwyżki dla rezydentów?

Rząd uruchomi środki z Funduszu Pracy na podwyżki dla rezydentów?
Rząd rozważa wszystkie postulaty lekarzy rezydentów - powiedziała minister pracy (fot.pixabay.com)

PO wniosło o natychmiastowe zmiany projektu ustawy budżetowej na rok 2018 w celu zabezpieczenia wyższych wynagrodzeń dla rezydentów. - Jest to absolutnie niemożliwe - skomentowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zawnioskował, aby z Funduszu Pracy przeznaczyć 135 mln zł na podwyżki dla rezydentów.

• Fundusz Pracy nie służy środkom na ochronę zdrowia - skomentowała wniosek Elżbieta Rafalska.

• Zaznaczyła, że rząd rozważa wszystkie postulaty lekarzy rezydentów.

Arłukowicz przedstawił w środę wniosek do premier Beaty Szydło o zmianę Planu Finansowego Funduszu Pracy na 2017 rok, który w imieniu klubu PO napisał szef klubu PO Sławomir Neumann. Chodzi o zwiększenie wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu o kwotę 135 mln zł z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów. Miałoby to pozwolić na sfinansowanie podwyżek dla rezydentów w listopadzie i grudniu br.

We wniosku Neumann zwraca uwagę, że "z uwagi na wskazywaną przez rząd dobrą sytuację na rynku pracy bezzasadnym jest utrzymanie rezerw w Funduszu Pracy na obecnym poziomie, tym bardziej, iż ze względu na niski poziom bezrobocia rząd obniża wydatki na programy wspierające aktywność zawodową". Szef klubu PO wnosi też o natychmiastowe zmiany projektu ustawy budżetowej na rok 2018 w celu zabezpieczenia wyższych wynagrodzeń dla rezydentów.

Czytaj też: Lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy

Rafalska pytana w TVN24 o tę propozycję PO odpowiedziała: "Fundusz Pracy nie służy środkom na ochronę zdrowia, to nie są na to pieniądze". Zwróciła uwagę, że są one regulowane ustawą okołobudżetową i wymagają zmian ustawowych. "Bez zmian ustawowych jest to absolutnie niemożliwe, a jesteśmy w końcówce roku. I już nie mówiąc o tym, że nie tędy droga. Główny postulat to jest wywołanie dyskusji o nakładach na ochronę zdrowia" - wskazała Rafalska.

Dodała, że rząd rozważa wszystkie postulaty lekarzy rezydentów.

Ok. 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przerwali ją w środę rano, na czas rozmów z premier Szydło. Po rozmowach odwiesili głodówkę. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd uruchomi środki z Funduszu Pracy na podwyżki dla rezydentów?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!