Rzecznik rządu o budowie zapory na granicy: nie liczymy, by napór na granicę zmniejszył się, stąd działania, które ją zabezpieczą

Nie liczymy, by napór na granicę zmniejszył się w najbliższym czasie, stąd działania, które ją zabezpieczą; specustawa ma wyłączyć przepisy, które wydłużyłyby proces budowy zapory - podkreślił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował, że na budowę rząd zabezpieczył 500 mln zł.

We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym zgłoszony przez MSWiA projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Jak poinformował szef MSWiA, projekt zakłada stworzenie "solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu". Budowę takiej zapory na granicy z Białorusią zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rządowy projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem wpłynął do Sejmu, a następnie został skierowany do pierwszego czytania na sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Rzecznik rządu pytany o projekt ustawy, odparł, że budowa zabezpieczenia była zapowiadana już wcześniej, a projekt to realizacja tej zapowiedzi. "W tej chwili liczba osób, które dziennie próbują przekroczyć nielegalnie granice Polski wynosi kilkaset, czasami nawet już więcej, w związku z tym nie liczymy na to, żeby ten napór się zmniejszył w najbliższym czasie, więc musimy podjąć działania, które zabezpieczą Polską granicę" - mówił Müller.

"Specustawa jest potrzebna do tego, aby tak, jak w przypadku specustaw, wyłączyć przepisy, które wydłużają taki proces. W standardowym procesie budowlanym taka budowa trwałaby wiele miesięcy, a działania o charakterze zabezpieczenia granicy państwa ma charakter wyjątkowy i w takich momentach można przyjąć specustawą" - dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że zabezpieczone zostało 500 mln zł na budowę, a łączny koszt budowy będzie znany, jak zostanie przygotowana pełna dokumentacja.

Pytany o kwestię stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym, odparł, że może on zostać przedłużony, gdy wymaga tego dana sytuacja. "W związku z tym, że widzimy, iż sytuacja faktycznie może się przedłużać jeszcze wiele miesięcy, trzeba podjąć działania o charakterze zabezpieczenia granic państwowych, stąd projekt ustawy" - dodał.

Wyraził nadzieję, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament.

Müller pytany o to, co wydarzy się po zakończeniu trwania stanu wyjątkowego, odparł, że przestaną wówczas obowiązywać obecne regulacje.

Rzecznik rządu stwierdził, że budowa dodatkowego zabezpieczenia na granicy ma pomóc lepiej ją kontrolować, natomiast - jak dodał - problem dotyczący zwiększonej presji migracyjnej będzie jeszcze trwał wiele miesięcy lub lat. "Działania Rosji i Białorusi mają charakter de facto zorganizowany i systematyczny i nie spodziewam się, żeby one były odpuszczone w najbliższym czasie" - powiedział Müller.

Projekty ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE.

Zgodnie z projektem inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1 mld 615 mln zł. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Wydatki zostaną pokryte z budżetu państwa w drodze zwiększenia w 2021 r. o 1 mld 115 mln zł budżetu SG, a także w 2022 r. ze środków Funduszu Wsparcia SG w wysokości 500 mln zł.

W projekcie przewidziano, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Według projektodawców to rozwiązanie umożliwi efektywne i szybkie zrealizowanie inwestycji. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Na wniosek KG SG właściwe organy niezwłocznie przedstawią natomiast stanowisko bądź udzielą wsparcia w związku z inwestycją, w tym przez możliwą minimalizację zagrożeń dla środowiska.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik rządu o budowie zapory na granicy: nie liczymy, by napór na granicę zmniejszył się, stąd działania, które ją zabezpieczą

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!