PARTNERZY PORTALU

Rzymkowski w "Naszym Dzienniku": Zadbajmy o prestiż polskiej nauki

Chcemy jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której prestiż polskiej nauki będzie wzrastał. Nie chodzi tylko o względy formalne, ale przede wszystkim o ludzi – o osoby, które bardzo ciężko pracują na rozwój polskiej nauki - powiedział w "Naszym Dzienniku" sekretarz stanu w MEiN dr Tomasz Rzymkowski.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" poinformował, że będą mu podlegać dwa departamenty prawne: jeden zajmujący się oświatą, a drugi - szkolnictwem wyższym i nauką, a także departament kształcenia ogólnego.

Wiceminister wskazał, że konieczne jest wprowadzenie takich zmian w oświacie, "żeby sprostały problemom rzeczywistości".

"Nie będzie dzielenia dzieci na lepsze i gorsze. Każde z nich przy ciężkiej pracy może rozwinąć swoje umiejętności. To jest dla nas bardzo ważne. Chcemy, żeby Polacy mieli w pełni uzasadnione przekonanie, że szkoła w Polsce - na każdym poziomie - w sposób profesjonalny wywiązuje się ze swoich zadań. Dla nas każde dziecko jest ważne" - powiedział.

Rzymkowski ocenił, że "polska oświata nie działa tak, jak byśmy wszyscy tego chcieli". "Wymaga istotnych korekt. Zmiany są nieuniknione. Ale na pewno nie będzie to rewolucja. Działania rewolucyjne nie byłyby tu wskazane" - dodał.

"Chcemy jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której prestiż polskiej nauki będzie wzrastał. Nie chodzi tylko o względy formalne, ale przede wszystkim o ludzi - o osoby, które bardzo ciężko pracują na rozwój polskiej nauki. Chciałbym, żeby takie zawody jak nauczyciel czy naukowiec, były prestiżowe, żeby były darzone szacunkiem, na jaki zasługują. To nie wymaga jakichś nadludzkich wyczynów, szczególnych mocy, to naprawdę da się zrobić" - powiedział wiceminister.

Zaznaczył również, że "szkoła musi być neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii". "Centrum życia musi stanowić w nich prawda. Tylko wtedy nauka może się rozwijać, gdy bazuje na faktach i stara się odczytywać rzeczywistość taką, jaka ona jest. Mogę zapewnić, że nie skapitulujemy przed jakąkolwiek siłą, która próbowałaby poddawać dzieci indoktrynacji. Nie ma na to naszej zgody" - powiedział.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzymkowski w "Naszym Dzienniku": Zadbajmy o prestiż polskiej nauki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!