PARTNERZY PORTALU

Sądy: Kukiz'15 proponuje wybór sędziów w wyborach powszechnych

Sądy: Kukiz'15 proponuje wybór sędziów w wyborach powszechnych
Piotr Apel wystosował krytykę pod adresem polskich ministrów, którzy jadą do Londynu. (fot.:facebook.com/BiuroPoselskiePiotrApe)

• Piotr Apel (Kukiz'15) wobec problemów polskiego sądownictwa proponuje wybór sędziów w wyborach powszechnych.
• W ocenie klubu parlamentarnego sytuacja polskiego sądownictwa i tak jest upolityczniona (czego dowodzi spór o Trybunał Konstytucyjny) więc wybieranie sędziów przez obywateli nie zmieni tego stanu.
• Podobne rozwiązania istnieją w anglosaskiej kulturze prawnej.
• Polityk Kukiz'15 proponuje też, by poczekać na finalne efekty wyprawy polskich ministrów do Londynu. Szefowie MSZ, MSWiA i MS udają się na Wyspy w związku z atakami na Polaków w mieście Harlow.

W poniedziałek (5 września) Piotr Apel był gościem Polskiego Radia. W Programie Trzecim polityk klubu Pawła Kukiza komentował, jak formacja postrzega sytuację w polskich sądach. Temat ten powraca wraz z napięciem na linii rząd, PiS a środowisko sędziowskie.

- Zarzut, że władza wykonawcza się rozpycha, który podnieśli sędziowie na sobotnim Kongresie, nie jest do końca uzasadniony - argumentował poseł. Jego zdaniem problemem jest niedoskonałość polskiej ustawy zasadniczej. - Polska Konstytucja nie rysuje konkretnie trójpodziału władzy.

W ocenie posła Kukiz'15 sędziowie bronią się przed politycznymi zmianami, które forsuje środowisko polityczne PiS.

Wobec zaistniałego sporu między rządem a sądami, Kukiz'15 proponuje rozwiązanie zaczerpnięte z USA.

Czytaj: Były premier przypomina sędziom co jest problemem w wymiarze sprawiedliwości

- Proponujemy wybór bezpośredni sędziów - mówił Apel. - Obywatele nie mają wpływu na sędziów. - Mówił dalej i podkreślał, że władze wykonawczą wybieramy jako obywatele (rząd, premiera pośrednio i prezydenta bezpośrednio). Tak samo wybieramy władzę ustawodawczą.

- Nie może być tak, że sędziowie są sobie sterem, żeglarzem i okrętem - przypominał Apel. 

Kukiz'15 chce, by wybierani sędziowie "w imieniu obywateli wydawali wyroki", co mogą robić właśnie mając mandat społeczny z wyboru.

Na doprecyzowanie dziennikarza, że takiej tradycji nie ma w sądownictwie kontynentalnym, europejskim ripostował. - To działa w kilku krajach na świecie. Jeśli działa, czy to w USA, czy w innych krajach, dlaczego nie możemy skorzystać z tego rozwiązania? - pytał Apel.

Upolitycznienie tematu sądów

Kukiz'15 przypomina też, że właśnie Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich pokazał upolitycznienie tematu polskiego sądownictwa. Piotr Apel przytoczył z nazwiska  prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK) Andrzeja Rzeplińskiego i byłego prezesa TK Andrzeja Zolla. Polityk argumentuje, że obaj wypowiadają się politycznie.

- Polityka w sądach jest - konkludował temat Apel.

Ministrowie jadą do Londynu

W rozmowie pojawił się też temat wyjazdu do Londynu polskich ministrów. Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak i Witold Waszczykowski chcą od rządu w Londynie wyjaśnień dotyczących kolejnych napaści na Polaków mieszkających na Wyspach.

- Zapowiadać wyjazd, a potem czekać czy ktoś się spotka? - pytał retorycznie Apel na antenie radia. Ironizując, że polscy ministrowie zapowiedzieli wyjazd bardzo niespodziewanie.

Polityk przypominał, że reakcja jest niewspółmierna do sytuacji.

- Poczekałbym na to, kto się z polskimi ministrami spotka. Jeśli spotka się drugi garnitur brytyjskiej polityki, to zobaczymy - kwitował sytuację Apel.

Morderstwo Polaka w Harlow i kolejne ataki

W niedzielę (4 września) w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. To tam kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął inny polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym.Sobczak poinformował, że Polacy, którzy rano zostali zaatakowani, opuścili już szpitale, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dodał, że sprawcy napaści nie zostali jeszcze ujęci przez brytyjską policję.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sądy: Kukiz'15 proponuje wybór sędziów w wyborach powszechnych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!