Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Samorządy przeciwko reformie oświaty: Nie ma poważnych argumentów za zmianą

Samorządy przeciwko reformie oświaty: Nie ma poważnych argumentów za zmianą
Likwidacja gimnazjów spowoduje zniweczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół - twierdzi Związek Miast Polskich (fot.ZMP)

Przedstawiciele miast przedstawili szereg uwag do reformy oświaty, dotyczących m.in. subwencji oświatowej, kształcenia ustawicznego czy zmian w Karcie nauczyciela.

Początek roku szkolnego już za moment. Za chwilę ruszy też machina reformy oświaty. Anna Zalewska zapowiada, że w połowie września poda szczegółowe rozwiązania dotyczące zmian w oświacie. W ocenie minister Zalewskiej, najważniejsze decyzje, które będą realizowane od nowego roku szkolnego to m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych i usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych.

Związek Miast Polskich przypomina m.in. że zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie go dla siedmiolatków odbiło się mocno na finansach JST.

- Zmiana ta spowoduje tylko w 2017 r. negatywne skutki finansowe dla gmin w wysokości 222,5 mln zł (różnica między „utraconą” subwencją szkolną na ucznia a dotacją na przedszkolaka) – informuje ZMP.

Najwięcej krytycznych uwag, Związek kieruje pod adresem MEN w związku z zapowiadaną likwidacją gimnazjów.

- Uważamy, że nie ma żadnych poważnych argumentów za tą zmianą – donoszą samorządowcy.

Ich zdaniem likwidacja gimnazjów (także w formule „wygaszania”), spowoduje zniweczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół.

Miasta zrzeszone w ZMP ze zrozumieniem natomiast przyjęły zapowiedź minister Zalewskiej, dotyczącą zmiany wag w algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Przypomnieli jednak, że nauczyciele i samorządowcy powinni mieć znacząco większy wpływ na działalność placówek doskonalenia zawodowego, a gminy i powiaty powinny mieć prawo ich zakładania.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Samorządy przeciwko reformie oświaty: Nie ma poważnych argumentów za zmianą

  • Zeghar 2016-08-30 15:57:44
    Nie no, to jakiś sezon na niszowe organizacje. Najpierw był związek 1/4 gmin miejskich, a teraz związek 1/3 miast w kraju.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!