Schetyna i PO stoją za Trybunałem. "TK traci resztki niezależności"PAP/GP - 25 listopada 2016 15:04


Będziemy wspierać walkę Trybunału Konstytucyjnego o niezależność, o to, by mógł chronić interes obywateli – zadeklarował w piątek lider PO Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, najnowszy projekt ustawy dot. TK „nie jest niestety” ostatnim, jakie złoży PiS.

PiS w czwartek złożyło kolejny projekt ws. Trybunału Konstytucyjnego. To projekt przepisów wprowadzających ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Projekt pierwszej z ustaw jest przed drugim czytaniem w Sejmie; do drugiej Senat wprowadził poprawki. W projekcie znajdują się m.in. przepisy odnoszące się do wyboru nowego prezesa TK.

"Jakbym myślał, że to ostatni projekt, w którym PiS zajmuje się Trybunałem Konstytucyjnym, to byłbym niepoprawnym optymistą. Nie wierzę w to, że istnieje taki scenariusz, który mógłby pokazać, że ten proces, ten serial, w taki sposób się kończy. Bo to by oznaczało, że PiS przestaje się zajmować Trybunałem. I to by oznaczało, że Trybunał Konstytucyjny traci resztki niezależności i podmiotowości" - mówił Schetyna w Kielcach, pytany o projekt podczas konferencji prasowej.

Czytaj: PSL apeluje o zgodę, a nie kolejne projektu które mamią wszystkich

"Natomiast, uważam, że dopóki Trybunał będzie walczyć, dopóki sędziowie będą chcieli niezależnie osądzać, pracować w sposób, jaki wynika z zapisów konstytucji, to zawsze będą podmiotem ataku, krytyki i agresji ze strony PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Więc to nie jest niestety ostatni projekt" - ocenił przewodniczący PO.

"Będziemy wspierać walkę TK o niezależność, o to żeby mógł rzeczywiście gwarantować wsparcie i chronić interes obywateli. Tak jak to robi od wielu lat" - podkreślił Schetyna.

PO bada Smoleńsk, sama

Szef PO był też pytany dlaczego PO potrzebny jest zespół zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej. Schetyna powiedział, że to zespół parlamentarny, który ma na celu odkłamywanie kwestii związanych z katastrofą. "Tyle rzeczy zostało kłamliwie opisanych i powiedzianych przez Antoniego Macierewicza i jego zespół parlamentarny w poprzedniej kadencji. Dzisiaj robi to minister i powołana przez szefa MON podkomisja. Będziemy bardzo twardo o tym mówić" - dodał szef Platformy.

Zdaniem Schetyny, w sprawie katastrofy smoleńskiej nie można "zgodzić się na zakłamywanie rzeczywistości, język fałszu i agresywnej propagandy kłamstwa".

Prace powołanego przez PO zespołu parlamentarnego do zbadania "przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej" ruszyły pod koniec października. Zespołem kieruje poseł PO Marcin Kierwiński, z zespołem współpracować ma b. przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, dr Maciej Lasek.

Polityka samorządowa PO w świętokrzyskim

Schetynę poproszono także o komentarz do wypowiedzi dla lokalnego dziennika b. wiceszefa PO w woj. świętokrzyskim, wykluczonego z partii Grzegorza Świercza, który porównał regionalne struktury partii do tonącego Titanica. "Mam zupełnie inne wrażenie. Jesteśmy w przebudowie partii w regionie. To jest trudne dla nas miejsce (…) Będziemy wspierać aktywności samorządowe, środowiskowe, obywatelskie, prowadzone przez stowarzyszenia i inne organizacje" - podkreślił lider PO.

"Zawsze nie poczucie krzywdy, bo tak rozumiem tę wypowiedź (…) nie ta opinia będzie ważyć, a wynik w następnych wyborach. Nie przesądzam jaki on będzie, ale uważam, że PO może być dobrym projektem w tym regionie tylko wtedy, kiedy przygotuje wiarygodną ofertę na wybory samorządowe" - ocenił Schetyna.

Dodał, że chodzi o ofertę z nowymi ludźmi i propozycjami - dobrą reprezentacją kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych w samorządach lokalnym i wojewódzkim.

Podkreślił, że jest odpowiedzialny za proces przebudowy PO w całym kraju - w taki sposób, by partia była gotowa na wybory samorządowe i parlamentarne.