Jeśli uda nam się zmienić stan w służbie zdrowia, będzie to nasz wspólny sukces; dajemy sobie na to 7 lat - powiedział w piątek (17 maja) w Olsztynie szef PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował też do PiS, by "nie przeszkadzał, a wspierał dobre zmiany w ochronie zdrowia".
- W spotkaniu konsultacyjnym w Olsztynie wzięli udział dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów. Szefowa Amazonek w Olsztynie Barbara Baturo-Warszawska wskazała, że profilaktyka nowotworowa wymaga większych nakładów.
- Chirurg dziecięcy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Tadeusz Politewicz wskazał na ogromne braki lekarzy geriatrów. Jak mówił, w województwie warmińsko-mazurskim jest zaledwie czterech takich specjalistów.
- Koalicja Europejska proponuje w Europejskim Programie Zdrowotnym skrócenie do 21 dni terminu oczekiwania do specjalisty oraz skrócenie czasu oczekiwania na SOR do 60 minut. Koalicja Europejska zapowiada Europejski Program Walki z Rakiem, którego celem będzie osiągnięcie w Polsce wyleczalności chorób nowotworowych na poziomie najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej.
Szef PO Grzegorz Schetyna, wraz z liderami Koalicji Europejskiej, podczas spotkania konsultacyjnego z dyrektorami szpitali w Olsztynie wskazał, że dzięki dodatkowym pieniądzom unijnym oraz regulacjom prawnym można zapewnić Polakom ochronę zdrowia na europejskim poziomie.
- Musimy sięgnąć do pieniędzy europejskich, by to dobrze zrealizować. Musimy zmierzyć się także z tym, że wiele ustaw trzeba będzie zapisać w dużej części na nowo i pójść z tym projektem w kampanii przed wyborami jesienią - mówił. Wskazał, że to będzie skutkować "większymi pieniędzmi, skróceniem kolejek i lepszą jakością usług medycznych".
Zaznaczył, że spotkania konsultacyjne, takie jak w Olsztynie, służą temu by mówić, "jak sięgnąć po pieniądze unijne, jak zbudować relacje z partnerami w Unii Europejskiej, jak szukać przyjaciół, a nie wrogów", w czym - według niego - "najlepszy jest rząd PiS".
- Wiemy, że dziś pieniądze musimy dedykować ludziom, by pomogły tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują - podkreślił.
- Jeśli 400 mld zł wynegocjowała dzisiejsza ekipa, to brakuje jeszcze tych stu mld zł, byśmy mogli mówić o sukcesie negocjacji. To jest nasze zobowiązania wyborcze. Chcemy i wynegocjujemy je po wyborach europejskich i parlamentarnych, to jest możliwe - zadeklarował Schetyna.
Według niego, aby się to udało, niezbędna jest współpraca i wspólny pomysł.
- Dajemy sobie na to 7 lat. Jeśli się uda nam zmienić stan w służbie zdrowia, będzie to nasz wspólny sukces. Prosimy oponentów, by nie wpisywać tego w program wyborczy czy w różnice partyjne. Polityka przeszkadza, wszyscy chcemy lepszej służby zdrowia i mówimy bądźcie z nami, nie przeszkadzajcie, a pomóżcie - apelował polityk.
W spotkaniu konsultacyjnym w Olsztynie wzięli udział dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów. Szefowa Amazonek w Olsztynie Barbara Baturo-Warszawska wskazała, że profilaktyka nowotworowa wymaga większych nakładów. Dodała, że Amazonki prowadzą spotkania profilaktyczne w wielu instytucjach, nawet w szkołach. Jej zdaniem zastrzeżenia budzi także brak szerokiej kampanii dotyczącej profilaktyki nowotworów piersi wśród kobiet w zaawansowanym wieku.