Sejm: PiS zgłosiło poprawki gwarantujące dodatek wyjazdowy dla zespołów ratownictwa medycznego

W czasie środowej debaty nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, PiS zgłosiło poprawki mające realizować część zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi i zagwarantować 30 proc. dodatek wyjazdowy dla członków zespołów RM.

Debata dotyczyła rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne. Zakłada on m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. Ponadto cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.

Poseł Patryk Wicher (PiS) przedstawiając stanowisko komisji zdrowia mówił, że nad projektem przeprowadzono dyskusję i w czasie procedowania w komisji przyjęto trzy poprawki. Jedna z nich dopuszcza, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy.

Inna z poprawek dotyczy lecznictwa uzdrowiskowego. "Proponujemy, by dać branży 70 procent umorzenia czy też zapłaty za koszty stałe, które ponosili, a pozostałe 30 procent rozłożyć w procesie przedłużonego odrobienia do 3 lat" - wyjaśniał w czasie komisji poseł Wicher. Przedstawiając w środę stanowisko komisji, akcentował, że lecznictwo uzdrowiskowe to jedyna branża, która administracyjnie przez siedem miesięcy była zamknięta.

Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) przedstawiając stanowisko kluby zgłosiła trzy dodatkowe poprawki. Jedna z nich dotyczy ustawy o działalności leczniczej i przywrócenia dodatku wyjazdowego, przyznawanego na podstawie nieobowiązujących już przepisów, pracownikom zatrudnionym w zespołach ratownictwa medycznego. Kolejna z poprawek ma zagwarantować, że dodatek wejdzie w życie od 1 października 2021.

Szczurek-Żelazko - była wiceminister zdrowia w rządzie PiS - akcentowała, że jest to realizacja porozumienia zawartego przez resort z ratownikami. 21 września Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ i ministerstwo zdrowia porozumieli się w kluczowych kwestiach. Na mocy tego porozumienia minister zdrowia zobowiązał się do zwiększenia od października budżetu na zadania ZRM w celu sfinansowania dodatku wyjazdowego, a pracodawcy zobowiązali się do wypłaty od października członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych.

Trzecia z poprawek, jak wyjaśniała Szczurek-Żelazko, dotyczy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych. "Zmiana odnosi się do doprecyzowania finansowania świadczeń uzdrowiskowych" - powiedziała.

Marek Hok (KO) stwierdził, że po pracach w komisji i środowej debacie widać, że pierwotny projekt to tylko początek wielkich zmian, wykraczających poza zakres "ustawy matki". I tak np. dodatek dla ratowników to, jak mówił, "wrzutka, która nie była omawiana na komisji zdrowia". "Dziwię się, że ta bardzo potrzebna ustawa dotycząca dostosowania prawa do sytuacji po wyjściu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z UE wykorzystujecie państwo do załatwienia doraźnych potrzeb środowiska. (…) Mimo tych bardzo zaskakujących poprawek, (…) jesteśmy w stanie poprzeć tę ustawę" - stwierdził Hok.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: PiS zgłosiło poprawki gwarantujące dodatek wyjazdowy dla zespołów ratownictwa medycznego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!