Sejm. PO woła o projekt dot. pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego

Sejm. PO woła o projekt dot. pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego
Poseł Michał Szczerba (PO), który nawoływał do przyspieszenia prac nad projektem, który rok spoczywa już w Sejmie a ma za cel pomóc kombatantom walczącej Warszawy. (fot.:Michał Szczerba/twitter.com)

Politycy PO zaapelowali w poniedziałek (31 lipca) do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem Platformy, dotyczącym pomocy dla uczestników powstania warszawskiego. Ich zdaniem, to skandal, że projekt jest "zamrożony" w Sejmie.

• Projekt jest w Sejmie od roku, od poprzedniej rocznicy powstania. - Będziemy nieustannie o tym przypominać i apelować o podjęcie prac legislacyjnych - mówił polityk PO Michał Szczerba w poniedziałek (31 lipca).

• Według autorów projektu, koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców wyniósłby ok. 60 mln zł.

 

Poseł PO Michał Szczerba poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że Platforma we wrześniu zeszłego roku złożyła do marszałka Sejmu projekt w sprawie pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Jak dodał, 25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

- Od tamtego momentu ten projekt został zamrożony, to jest rzecz skandaliczna - podkreślił.

- Będziemy nieustannie o tym przypominać i apelować o podjęcie prac legislacyjnych, które dotyczą bardzo ważnej grupy - powstańców warszawskich - zapowiedział poseł PO.

W projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Według autorów projektu, koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców wyniósłby ok. 60 mln zł.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że politycy Platformy wielokrotnie na posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu przypominali, że od 25 stycznia nic się nie dzieje z projektem ustawy.

- Minął rok, nic się nie wydarzyło, dlatego apelujemy do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych w Sejmie, żebyśmy na pierwszym posiedzeniu (Izby) po wakacjach, rozpatrzyli tę ustawę, aby jak najszybciej mogła wejść w życie - podkreśliła.

Kidawa-Błońska zaapelowała też, aby w trakcie 63 dni, kiedy w Warszawie będą odbywały się uroczystości upamiętniające powstanie warszawskie, wszyscy zachowywali się godnie, spokojnie i w ciszy. Jak oceniła, nie można tego okresu wykorzystywać do okazywania "niechęci politycznej".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm. PO woła o projekt dot. pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!