Sejm przyjął uchwałę o działalności Polski podczas prezydencji portugalskiej w RUE

Sejm przyjął w czwartek uchwałę informującą o udziale Polski w pracach UE podczas zakończonej w lipcu prezydencji portugalskiej w Radzie Unii Europejskiej. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 215, 2 posłów się wstrzymało, a 15 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przyjęta przez Sejm uchwała dotyczy przygotowywanego co pół roku przez Radę Ministrów sprawozdania z udziału Polski w pracach Unii Europejskiej w okresach kolejnych prezydencji. Za przyjęciem uchwały głosował klub PiS, wsparty przez koło Kukiz'15 oraz dwójkę posłów niezależnych - Zbigniewa Ajchlera oraz Łukasza Mejzę. Opozycja głosowała przeciwko przyjęciu uchwały.

We wcześniejszym głosowaniu odrzucona została zgłoszona w komisji przez posłankę Hannę Gill-Piątek poprawka, która zakładała odrzucenie informacji Rady Ministrów. Za poprawką głosowało 219 posłów, przeciw było 229, 12 posłów nie brało udziału w głosowaniu.

Prezydencja portugalska w Radzie Unii Europejskiej trwała od 1 stycznia do końca czerwca. Program prezydencji portugalskiej został opublikowany w jej pierwszym dniu. Prezydencja Portugalii określiła w nim trzy główne priorytety: promowanie odbudowy Europy poprzez zieloną i cyfrową transformację; wdrożenie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, jako kluczowego elementu zapewniającego sprawiedliwą i sprzyjającą włączeniu społecznemu zieloną i cyfrową transformację; wzmocnienie strategicznej autonomii Europy, która jest otwarta na świat. Priorytety te były realizowane według pięciu kierunków działań, które miały dla prezydencji portugalskiej charakter priorytetów strategicznych: Europa Odporna; Europa Zielona; Europa Cyfrowa; Europa Socjalna; Europa Globalna.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął uchwałę o działalności Polski podczas prezydencji portugalskiej w RUE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!