REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 10 - 16 lipca 2017 r.

  • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
  • 10 lipca 2017 10:25
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 10 - 16 lipca 2017 r. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwołał specjalny dzień posiedzenia Sejmu, by zakończyć prace obrad zaczętych w zeszłym tygodniu. (fot.: Krzysztof Białoskórski/Sejm RP/flickr.com/CC BY 2.0)

Na piątek (14 lipca) Marszałek Sejmu zwołał ostatni dzień posiedzenia Sejmu, które trwało w zeszłym tygodniu. Posłowie zajmą się: ustawą o Funduszu Dróg Samorządowych, Narodowym Instytucie Wolności a opozycja podejmie próbę odwołania ministra rolnictwa.

• Wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela złożył klub Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Wniosek ma być głosowany tego samego dnia.

• Ponadto w Warszawie będzie gościł przewodniczący stałego komitetu ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Dejiang.

• Pracować będzie też Senat RP.

Sejm

13.07

Zbierze się Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej oraz niektórych innych ustaw.

14.07

Planowany jest nadzwyczajny dzień 45. posiedzenia Sejmu, które miało przerwę od 7 lipca.

W ramach tego posiedzenia ma zostać dokończona sesja na której pojawią się:

- Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

- Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

- Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

- Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych.

- Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

Wniosek o odwołanie ministra rolnictwa zgłosiło PSL. Uzasadni wniosek poseł Mirosław Maliszewski.

Senat

11.07

Prace komisji senackich
- Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

- Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

- Posiedzenie Komisji Środowiska.

- Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Posiedzenie Komisji Infrastruktury.

- Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

- Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Senatorowie wezmą udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Rzezi Wołyńskiej.Uroczystości odbędą się pod pomnikiem nieupamiętniającym ofiary Rzezi Wołyńskiej, Warszawa.

Mural upamiętniający wydarzenia wołyńskie, źródło: wikipedia.org/CC

O godz. 11. w Senacie odbędzie się posiedzenie seminaryjne pt. „System leczenia osób uzależnionych od narkotyków i dopalaczy - problemy i wyzwania” organizowane przez Senacki Zespół ds. Ochrony Konsumentów.

12.07

Zaplanowane jest posiedzenie Senatu RP

Prace komisji senackich

- Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

- Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych

Wicemarszałek Senatu Maria Koc będzie uczestniczyła w Batumi, w 14. Międzynarodowej Konferencji pt. „Europejska Droga Gruzji”.

13.07

Senat będzie kontynuował posiedzenie, które zacznie we wtorek

14.07

Senat zakończy posiedzenie, które zacznie we wtorek

Rząd

11.07

Na roboczym spotkaniu zasiądzie Rada Ministrów RP. Ministrowie Beaty Szydło będą rozmawiać o: zmianach w Prawie ochrony środowiska, zmianach w Ustawie o cudzoziemcach, będzie też deliberowany projekt ustawy o zmianie Ustawy o ochronie zwierząt. W ramach sprawdzania bieżącej polityki minister rozwoju i finansów przedstawi realizację programów Polityki Spójności 2014 - 2020.

Beata Szydło witająca ministrów rządu, źródło: P.Tracz/KPRM/flickr.com/domena publiczna

14.07

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło spotka się z Przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej Zhangiem Dejiangiem, który będzie przebywać z wizytą dyplomatyczną w Polsce.

Odbędzie się posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

11.07

Odbędzie się Posiedzenie Komitetu Audytu w MNiSW, w którym będzie brał udział Sebastian Skuza z ramienia resortu Jarosława Gowina.

Ministerstwo Rozwoju

12.07

Jadwiga Emilewicz weźmie udział w konferencji „Pracodawca. Kluczowy partner zmian w kształceniu zawodowym”. Organizatorem wydarzenia jest MEN, Warszawa.

Zbierze się Komitet ds. Umowy Partnerstwa, który będzie gościł z ramienia resortu Mateusza Morawieckiego  Jerzego Kwiecińskiego, Warszawa.

13.07

Jadwiga Emilewicz weźmie udział w misji firm z branży meblarskiej w ramach Astana Expo, Astana, Kazachstan.

Jerzy Kwieciński będzie uczestniczył w spotkaniu Kick-off dot. Partnerstwa "Sustainable use of land and nature-based solutions" w ramach Agendy Miejskiej UE, Warszawa.

14.07

Zbierze się Komitet Koordynacyjny ds. polityki rozwoju

Trybunał Konstytucyjny

13.07

Sąd konstytucyjny będzie sprawdzał z powództwa prokuratora generalnego zgodność procedury wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z Konstytucją.

Rzecznik Praw Obywatelskich

13.07

Urzędnicy Adama Bodnara będą oczekiwać interesantów w Słupsku w Urzędzie Miasta.

Narodowy Bank Polski

10.07

NBP o godzinie 9. przedstawi Raport o inflacji w lipcu 2017 r.

12.07

NBP o godzinie 12. przedstawi Raport o inflacji bazowej w czerwcu 2017 r.

Jedna z monet specjalnych bitych przez NBP, źródło: nbp.pl

Inne

10.07

Rocznica: W 1992 r. Hanna Suchocka została pierwszą kobietą powołaną na stanowisko premiera RP.
Rocznica: W 1997 r. roku na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie weszła spółka KGHM Polska Miedź.
Rocznica: W 2006 r. Jarosław Kaczyński zasiadł w fotelu premiera RP, zastępując na nim Kazimierza Marcinkiewicza.

11.07

Światowy Dzień Ludności

Rocznica: W 1943 roku miała miejsce tzw. Krwawa Niedziela. Była to kulminacja tzw. Rzezi Wołyńskiej, czyli zbrodni ukraińskich nacjonalistów (UPA), która w 99 wsiach i osiedlach polskich w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim II RP dokonała mordu na Polakach. Tego dnia zamordowano kilka tysięcy naszych rodaków.

Rocznica: W 1992 roku utworzono rząd Hanny Suchockiej.

12.07

Rocznica: W 1990 roku do służby w Siłach Powietrznych RP wszedł samolot TU-154M nr boczny 101. 20 lat później, 10 kwietnia 2010, roku uległ katastrofie w Smoleńsku.

Rocznica: 20 lat temu, w 1997 roku fala powodziowa na Odrze dotarła do Wrocławia.

13.07

Rocznica: W 1921 roku Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski odznaczył pierwszych 15 osób Orderem Odrodzenia Polski.

Rocznica: W 1943 roku trwała Rzeź Wołyńska.13 lipca zostało zamordowanych przez UPA ponad 250 mieszkańców Dominopola (powiat włodzimierski).

14.07

Rocznica: W 1961 roku Sejm PRL przyjął ustawę wprowadzającą użytkowanie wieczyste.

Rocznica: W 2006 roku został zaprzysiężony rząd Jarosława Kaczyńskiego.

15.07

Rocznica: W 1410 roku trwałą Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. 15 lipca odbyła się jej kluczowa bitwa, jedno z największych starć w historii wieków średnich, miała miejsce Bitwa pod Grunwaldem. Siły krzyżackie poniosły dotkliwą klęskę, którą zadał im król Polski Władysław Jagiełło.

Rocznica: W 1987 roku Sejm PRL przyjął ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO).

16.07

Rocznica: W 1943 roku trwałą Rzeż Wołyńska. 16 lipca oddziały UPA i SKW zaatakowały wsie Huta Stepańska i Wyrka bronione przez polską samoobronę. Dzięki obronie udało się ewakuować większość ludności. Zginęło 600 osób.

Rocznica: W 1998 roku Sejm RP przyjął ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Rocznica: W 2004 roku Sejm RP przyjął ustawę Prawo telekomunikacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Z ubolewaniem Solidarna 2017-07-10 13:59:18
    Wnioski są następujące były Rzecznik PiS Minister Mariusz Błaszczak nie nie ogarnia zadań we własnym resorcie , w związku ze znajdującymi się wydziałami do zwalczania zorganizowanej przestępczości w każdej jednostce KMP kulawo wypadamy , otóż powszechnie wiadome iż na każdej większej ulicy w powiecie czy województwie znajdują się od lat dobrze prosperujące zakłady mechaniki pojazdowej i tym podobne, w skali kraju są ich dziesiątki tysięcy uważają się za cwaniaków poza wszelka kontrolą zwijając ze swoje usługi kasę zbliżoną do zarejestrowanych zakładów, powszechnie znani są lokalnym funkcjonariuszom, lecz widać Nasz kochany Mariuszek zapotniał wydać odpowiednich rozkazów do Komend Wojewódzkich iż jesteśmy Państwem Demokratycznym Prawa, nie ma taryfy ulgowej dla przestępców którzy w swych nielegalnych zakładach wydłubują platynę z katalizatorów, podmieniając części będąc poza wszelkim prawem, zazwyczaj swą przestępczą działalność prowadzą na własnej działce. Duże pieniądze w skali kraju uciekają, czas przywrócić ład i porządek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.