REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 23-30 kwietnia 2018 r.

  • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
  • 23 kwietnia 2018 11:00
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 23-30 kwietnia 2018 r. Jarosław Gowin spędzi większość tygodnia w USA. Wicepremier poleciał rozmawiać o nauce i nie tylko. (fot.MNiSW/twitter.com)

W tym tygodniu duża delegacja rządowa udaje się do USA. Amerykę odwiedzą Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz. W kraju Sejm zajmie się sprawami mniejszości białoruskiej, Polskę  odwiedzi też Peter Pellegrini, premier Republiki Słowackiej.

  • Sejmie odbędą się obrady Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posłowie omówią sytuację mniejszości w województwie podlaskim, z naciskiem na sprawy mniejszości białoruskiej.
  • W Tallinie trwa konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje marszałek Senatu.
  • Do Polski w połowie tygodnia przyjedzie Peter Pellegrini, premier Republiki Słowackiej.
  • Wicepremier Jarosław Gowin w poniedziałek (23 kwietnia) zaczyna wizytę w USA.
  • 25 kwietnia mija 20 lat obowiązywania konkordatu, czyli porozumienia między Warszawą a Watykanem.

Sejm

24.04

- W Sejmie zbierze się Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posłowie chcą usłyszeć od ministra spraw wewnętrznych i administracji relacje na temat sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych z terenu województwa podlaskiego. Na tej samej komisji stawi się przedstawiciel MEN, by informować o stanie edukacji mniejszości narodowych i etnicznych w tym samym województwie.

- Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii rozpatrzy informacje o innowacyjności i rozwoju technologicznym na podstawie Raportu Ministerstwa Rozwoju „Przedsiębiorczość w Polsce”.

- Poseł Jacek Wilk zaprasza na konferencję "Zmieńmy Konstytucję. Przywróćmy Wolność".

25.04

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych spotka się, by rozmawiać z ministrami MSWiA oraz MEN o sytuacji i problemach mniejszości białoruskiej w Polsce.

26.04

- Zbierze się w Sejmie Podkomisja stała do spraw osób niepełnosprawnych.

- Na połączonym spotkaniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z Komisją Gospodarki i Rozwoju posłowie rozpatrzą sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz. Kancelaria Sejmu zaznacza, że posiedzenie odbędzie się w przypadku przedłożenia sprawozdania przez podkomisję.

Posłowie w Sejmie na sali obrad plenarnych, źródło: Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu/flickr.com/CC BY 2.0

Senat

23.04

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski weźmie udział w Tallinie, w dwudniowej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów będzie bezpieczeństwo europejskie oraz przyszłość UE.

24.04

W Senacie rozpocznie się dwudniowa konferencja pt. „W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Senat RP w hołdzie Zofii Kossak w 50. rocznicę śmierci”. Konferencja będzie kontynuowana drugiego dnia w Częstochowie, w Akademii im. Jana Długosza. Celem konferencji jest przedstawienie spuścizny Zofii Kossak oraz upowszechnienie wiedzy o tej wybitnej postaci oraz jej twórczości.

Zobacz: Wywiad video z wicepremierem Jarosławem Gowinem

26.04

- Posiedzenie Komisji Ustawodawczej Senatu RP.

- Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

- Posiedzenie Komisji Zdrowia.

27.04

Marszałek Senatu i senatorowie wezmą udział w XXI Forum Polonijnym w Toruniu. Tegoroczne Forum organizowane jest w stulecie odzyskania niepodległości ”W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

Rząd

23.04

O godz.10.00, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji „Dostępność Plus 2018-2025”.

25.04

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Republiki Słowackiej Peterem Pellegrinim, który będzie przebywał z wizytą w Polsce.

26.04

- Rada Ministrów spotka się, by rozmawiać o projekcie ustawy o produktach kosmetycznych

- Informacja na temat aktualnego stanu realizacji programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021.

- Posiedzenie Komitetu ds. Europejskich

Wicepremier Jarosław Gowin i urzędnicy MNiSW, źródło: MNiSW/twitter.com

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

23.04

- Jarosław Gowin i wiceminister Piotr Dardziński rozpoczynają oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Wyprawa dyplomatyczna potrwa do piątku (27 kwietnia).

- Sebastian Skuza z MNiSW będzie gościem panelu dyskusyjnego w ramach CRIDO IP-TP FORUM. Panel nosi tytuł "Czy i jak państwo powinno wspierać innowacyjność?"

26.04

Sebastian Skuza będzie na Uniwersytecie Warszawskim. Wiceminister spotka się na uczelni, by rozmawiać w panelu otwierającym projekt "Innowacyjny system wsparcia rozwoju przedsiębiorczości - podniesienie efektywności współpracy nauki z gospodarką".

Czytaj też: Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego

27.04

Jarosław Gowin i wiceminister Piotr Dardziński zakończą wizytę w USA.

Prezydent

24.04

O godz. 11.00 zapowiedziano ceremonię powitania prezydenta Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z małżonką w Warszawie. Gospodarzem ceremonii będzie prezydent  Andrzej Duda z małżonką. Wizyta trwa do 25 kwietnia.

25.04

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w stolicy powiatu krośnieńskiego – Krośnie Odrzańskim, gdzie o godz. 17.30 spotka się z mieszkańcami.

26.04

O godz. 9.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018, który odbędzie się w Hotelu Marriott w Warszawie.

Rzecznik Praw Obywatelskich

23.04

Urzędnicy Adama Bodnara będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów, dzień pierwszy.

24.04

Urzędnicy Adama Bodnara będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów, dzień drugi.

25.04

Odbędzie się V edycja Przeglądu Innowacji i Twórczości w Edukacji pod Honorowym Patronatem RPO. Edycja ma miejsce w studiu radiowo-telewizyjnym Arterion przy AHE w Łodzi.

26.04

- Odbędzie się konferencja naukowo-szkoleniowa pt.: "Pacjent w obliczu reform systemu ochrony zdrowia" pod Honorowym Patronatem RPO, Poznań.

- Urzędnicy Adama Bodnara będą w Kielcach w punkcie przyjęć interesantów.

- Odbędzie się dzień otwarty organizowany przez OIRP we Wrocławiu dla społeczności ukraińskiej pod Honorowym Patronatem RPO.

Czytaj też: Czarzasty: chcemy zabiegać o elektorat PiS

Trybunał Konstytucyjny

24.04

O godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się skargą konstytucyjną o zbadanie zgodności art. 126 § 1 w związku z art. 126 § 10 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny wykonawczy z art. 64 ust. 1 -3 Konstytucji RP. Sprawa dotyczy czerpania korzyści z prawa własności przez skazanych odbywających karę pozbawienia wolności.

26.04

O godzinie 9.00 Trybunał rozpozna sprawę społecznej inspekcji pracy. 

Narodowy Bank Polski

24.04

NBP poda podaż pieniądza M3, stan na marzec 2018 r.

25.04

Odbędzie się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

27.04

NBP opublikuje Minutes RPP na kwiecień 2018 r.

Inne

23.04

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Rocznica: w 1992 r. powołano Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego. Ciało to przygotowywało tzw. Małą Konstytucję. Do Komisji należeli m.in.: Aleksander Kwaśniewski i Włodzimierz Cimoszewicz.

Rocznica: w 1994 r. z połączenia Unii Demokratycznej (UD) i Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD) powstała Unia Wolności (UW). Liderem formacji był Tadeusz Mazowiecki. Należeli do niej i później nią kierowali: Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek czy Władysław Frasyniuk.

Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki, źródło: Mariusz Kubik, mariuszkubik.pl/wikimedia.org/CC BY 3.0

24.04

Rocznica: w 2009 r. Sejm RP przyjął specustawę o budowie gazoportu w Świnoujściu.

Rocznica: w 2015 r. Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja. To pamiątka zakończenia II wojny światowej.

25.04

Dzień Sekretarki

Rocznica: w 1998 r. wszedł w życie konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.

26.04

Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Rocznica: w 1996 r. Sejm RP przyjął ustawę o Służbie Więziennej.

27.04

Rocznica: w 2005 r. prezes IPN Leon Kieres podał do publicznej wiadomości, że osobą, która w latach 80. inwigilowała i donosiła na Karola Wojtyłę (późniejszego papieża Jana Pawła II), był o. Konrad Stanisław Hejmo pseudonimy „Hejnał” i „Dominik”.

28.04

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Jest obchodzony także w Polsce.

29.04

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Rocznica: w 1985 r. Sejm PRL uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (TK).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-04-24 09:03:41
    Amerykanie, Ameryka "kocha" Polaków i Polskę: fakt? Dopóki płacimy do NATO tyle ile Nam kazano! Dopóki płacimy za gaz, tyle ile Nam..., a Stany będę korzystały z wysłużonych statków o "bałtyckim" zanurzeniu. Warunek minimum, ten sam od dekad: popieranie amerykańskich geszeftów na Bliskim Wschodzie! Na pocieszenie zostaje inny fakt: nie tylko Polacy nie umieją podnieść głowy przy kolejnym "cow-boy" z jakim się spotykająREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.