Sejm w nadchodzącym tygodniu (21-27.01) to aż trzy przesłuchania przed Komisją śledczą ds. VAT. W Senacie zaczynają się prace nad Ustawą budżetową na 2019 r.
- Prace sejmowe w przedostatni tydzień stycznia zainauguruje Parlamentarny zespół ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Posłowie zespołu spotkają się, by omówić uczestnictwo osób niewidomych i słabowidzących w wyborach, pomoc w podróży takim osobom i obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- W Sejmie ma stawić się Hanna Majszczyk, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Będzie odpowiadać na pytania posłów-śledczych Komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług.
- Prace w Sejmie zapowiedziała także skład Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych.
- Kontynuowane będą przesłuchania przed Komisją śledczą ds. VAT. Posłowie komisji kierowanej przez Marcina Horałę będą pytać o podatki Macieja Grabowskiego, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
- W czwartek przed Komisją ds. VAT ma zeznawać natomiast Renata Hayder.
- W Sejmie posłowie podejmą także prace nad projektem przepisów walutowych autorstwa Andrzeja Dudy. Projekt jest realizacją jednej z obietnic wyborczych prezydenta skierowanej do osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Obok projektu głowy państwa na podkomisji będą także procedowane inne, analogiczne propozycje poselskie.
- Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS), były minister rolnictwa, organizuje w Sejmie rozmowy poświęcone zasadom prowadzenia polityki rozwoju w Polsce. Sobotnie forum będzie się odbywać w Sali Kolumnowej.
- Obędzie się konferencja pt.„Możliwości wykorzystania technik satelitarnych przez administrację publiczną w Polsce”. Jej organizatorem jest Komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Wydziałem Prawa i Administracji Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Celem konferencji jest przedstawienie i omówienie technik satelitarnych z punktu widzenia zwiększenia efektywności działania administracji publicznej.
- W Senacie spotka się skład Komisji nauki, edukacji i sportu.
- Pracować będzie Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich. Senatorowie komisji będą opiniować Senatowi budżet na 2019 r.
22.01
- Komisja obrony narodowej także będzie opiniować zapisy budżetu na 2019 r. Senatorowie komisji obrony mają w planie rozmowy o budżetach: Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, BBN. Zaopiniują także rezerwy celowe, budżet wojewodów i plany finansowe: Agencji Mienia Wojskowego, Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych.
- 22 stycznia opiniować budżet w zakresach odpowiadających ich tematyce będą także: Komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej, Komisji gospodarki narodowej i innowacyjności, sama kluczowa Komisja budżetu i Komisja zdrowia.
- Tego dnia spotkają się także Komisja zdrowia oraz Komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej, których połączone składy omówią wyzwania pediatrycznej i perinatalnej opieki paliatywnej.
23.01
- Komisji ustawodawczej przeprowadzi pierwsze czytanie projektu uchwały w 100. rocznicę utworzenia w Polsce instytucji kurateli sądowej.
25.01
- W Senacie spotka się Parlamentarny zespół rozwoju dróg wodnych.
Rząd
21.01
- Mateusz Morawiecki spotka się z przebywającym w Polsce CEO Google Sundararajanem Pichaiem. Więcej o tym spotkaniu przeczytasz tutaj.
Prezydent RP
22.01
- Andrzej Duda będzie w Davos (Szwajcaria) na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF). Wizyta prezydenta na ekonomicznym forum będzie trwałą trzy dni. Zakończy się w czwartek.
- O godz. 11.00 w Belwederze w Warszawie odbędzie się dziesiąta debata historyków pt. „Kształtowanie się ośrodków władzy - listopad 1918-luty 1919”.
Rzecznik Praw Obywatelskich
24.01
- Adam Bodnar będzie w terenie. Odbędą się trzy spotkania Rzecznik z obywatelami: jedno w każdym z trzech miast: w Dąbrowie Górniczej, Łaziskach Górnych i Mikołowie.
Trybunał Konstytucyjny
TK nie przewiduje rozpraw i orzeczeń w okresie między 21 a 27 stycznia.
Narodowy Bank Polski
21.01
- NBP przedstawi swoją analizę sytuacji na rynku mieszkaniowym w III kw. 2018 r.
- Bank przedstawi także stan płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych. Informacje będą reprezentatywne na miesiąc grudzień 2018 r.
23.01
- NBP przedstawi wyniki analizy finansowej, podaż pieniądza M3. Stan na grudzień 2018 r.
Inne
21.01
Dzień Babci
- Rocznica legislacyjna: W 1999 r. Sejm RP przyjął Ustawę o sejmowej komisji śledczej.
22.01
Dzień Dziadka
23.01
- Rocznica: Po przegranej Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) w wyborach do Sejmu w 2015 r. Formacja zmieniła lidera. 23 stycznia trzy lata temu wybrano na szefa SLD Włodzimierza Czarzastego. Jest liderem formacji do dziś.
- Rocznica: W 2008 r. 20 osób zginęło w katastrofie samolotu wojskowego CASA C-295 pod Mirosławcem. Była to jedna z tragiczniejszych katastrof lotniczych w historii polskiego lotnictwa wojskowego.
24.01
- Rocznica: W 1996 r. premier RP Józef Oleksy podał się do dymisji z powodu tzw. afery Olina.
25.01
- Dzień Sekretarki i Asystentki
- Rocznica, stan wojenny: W 1982 r. Sejm PRL zatwierdził dekrety Rady Państwa dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.
26.01
- Polski Dzień Transplantacji
- Rocznica: W 1996 r. rząd Józefa Oleksego podał się do dymisji.
- Rocznica: Mijają dwa lata od kiedy liderem Platformy Obywatelskiej jest Grzegorz Schetyna. Polityk przejął ster w formacji po jej porażce wyborczej w 2015 r. Zastąpił Ewę Kopacz.
27.01
- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiony decyzją z 2005 r. Podjęło decyzję Zgromadzenie Ogólne ONZ.
- Rocznica, II wojna światowa: W 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau, co stało się symboliczną datą ujawnienia zbrodni Holokaustu.