Ostatni tydzień czerwca to pracowite dni dla posłów. W Sejmie stawi się na przesłuchanie Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych i administracji. Posłowie będą pracować nad zamknięciem budżetu za zeszły rok.
- W Sejmie pracować będą posłowie Podkomisji stałej ds. budżetu, finansów oraz struktury Sił Zbrojnych RP.
- Spotka się także Komisja kultury i środków przekazu, której posłowie rozpatrzą i zaopiniują dla Komisji finansów publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
- Także zagadnieniami okołobudżetowymi będą zajmować się posłowie Komisji obrony narodowej.
- W toku prac nad budżetem 2018 r., który Sejm zamyka, także Komisja spraw zagranicznych zaopiniuje ustawę o finansach państwa z ubiegłego roku.
- Będą pracować politycy wchodzący w skład Komisji polityki społecznej i rodziny.
- Komisja Zdrowia w toku swoich prac rozpatrzy i zaopiniuje dla Komisji finansów publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
- Konferencja „Migracje a sytuacja demograficzna Polski”.
- Dzień w Sejmie zakończą prace Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki.
- Pracować będzie Komisja rolnictwa i rozwoju wsi.
- Posłowie Komisji gospodarki i rozwoju, obok posłów Komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii będą opiniować dla Komisji finansów publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
- Prace nad szeregiem spraw o znaczeniu europejskim rozpocznie Komisja do spraw Unii Europejskiej. Posłowie komisji będą omawiać w środę m.in. współpracę Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w UE. Obok tematów europejskich Komisja także będzie opiniować dla Komisji finansów budżet 2018 r.
- Będzie pracowała Komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
- Na Komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
- W środę będzie pracować także Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
- Na drugim tego dnia posiedzeniu Komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie tego ciała parlamentarnego omówią informację z Ministerstwa Sprawiedliwości na temat sytuacji kurateli sądowej w Polsce.
- Zapowiedziano zeznania Jacka Skoniecznego przed Komisją ds. wyłudzeń podatku VAT. Skonieczny był dyrektorem departamentu kontroli skarbowej Ministerstwa Finansów.
- Komisja infrastruktury wraz z Komisją samorządu terytorialnego i polityki regionalnej będą opiniować dla Komisji finansów publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
- Budżet za rok 2018 będzie także opiniowany w Sejmie w środę przez posłów Komisji do spraw kontroli państwowej, Komisji infrastruktury, Komisja sprawiedliwości i praw człowieka, a także posłów Komisji edukacji, nauki i młodzieży.
- Komisja finansów publicznych rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
27.06
- W Sejmie ma stawić się przed posłami-śledczymi kierowanymi przez Marcina Horałę (PiS) Bartłomiej Sienkiewicz. Był on ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska.
- Na wspólnym posiedzeniu składów Komisji finansów publicznych i Komisji gospodarki i rozwoju
rozpatrzone mają być rządowe projekty ustaw o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.
- Będzie pracowała w Sejmie Komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
28.06
- Komisja do spraw petycji podsumuje dorobek komisji w VIII kadencji Sejmu RP.
Czytaj też: Protesty w weekend w Pradze
Senat RP
25.06
- Senatorowie Komisji ustawodawczej przeprowadzą pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie stulecia Związku Podhalan i pierwsze czytanie projektu uchwały w 100. rocznicę podpisania traktatu wersalskiego.
- Zapowiedziano posiedzenie Komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Skład senatorski komisji rozpatrzy informację z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2018 r.
- Senackie Komisje rodziny polityki senioralnej i społecznej oraz ustawodawcza w połączonym składzie przeprowadzą pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).
- Komisja infrastruktury rozpatrzy inicjatywy uchwałodawcze w sprawie rzeki Wisły.
- W Senacie odbędzie się także debata pt. „Elity II Rzeczypospolitej Polskiej”.
W panelu dyskusyjnym wezmą udział prof. Krzysztof Kawalec, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Andrzej Nowak, prof. Tadeusz Wolsza, a moderatorem będzie prof. Włodzimierz Suleja. Wydarzenie zorganizowane jest z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
26.06
Odbędzie się 81. posiedzenie Senatu IX kadencji.
Najważniejsze prace komisji senackich:
- Będzie pracować Komisja środowiska. Część posiedzenia senatorowie komisji spędzą także pracując z senatorami Komisji gospodarki narodowej i innowacyjności. Omówią w połączonym składzie ustawy o odpadach i ich wpływ na warunki funkcjonowania zakładów przemysłowych w Polsce.
- Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich przygotowuje projekt uchwały Senatu w sprawie powołania przewodniczącego Komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
Rząd
24.06
- O godz. 9.00 prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w inauguracji akcji informacyjnej dotyczącej programu Rodzina 500 Plus w rozszerzonej formule na pierwsze dziecko.
- Mateusz Morawiecki będzie przebywał tego dnia także z wizytą w województwie pomorskim. O godz. 11.30 przewidziano udział premiera w uroczystości podpisania trzech umów na poprawę kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni, a o godz. 13.40 - w obchodach 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto
- Dzień premier zakończy w Niemczech, w Dreźnie. O godz. 17.10 przewidziano spotkanie Morawieckiego z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.
Prezydent RP
24.06
- Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie (woj. wielkopolskie).
25.06
- O godzinie 11.00 Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.
Rzecznik Praw Obywatelskich
24.06
- Biuro RPO przypomina, że trwa nabór kandydatów do Nagrody RPO dla zaangażowanych w ochronę praw osób z niepełnosprawnościami. Nagroda RPO im. doktora Macieja Lisa została ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich dla upamiętnienia zmarłego w 2015 roku dr. Macieja Lisa, pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu, który aktywnie działał w stowarzyszeniach i organizacjach społecznych.
Trybunał Konstytucyjny
25.06
- Zapowiedziano publiczne ogłoszenie orzeczenia TK w sprawie braku możliwości wniesienia zażalenia na ponowne postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego. Ogłoszenie ma nastąpić o 9.15.
26.06
- TK zapowiedział w środę trzy publiczne ogłoszenia wyroków. Sprawy, których dotyczą, to Ustawa o świadczeniach rodzinnych, Kodeks postępowania karnego i Odmowa świadczenia usługi ze względu na wolność sumienia i religii usługodawcy.
Narodowy Bank Polski
25.06
- NBP o godzinie 14.00 poda stan podaży pieniądza M3 z maja 2019 r.
28.06
- W piątek NBP o godzinie 14.00 poda dane kwartalne za I kwartał 2019 r.
Inne
24.06
- Rocznica: W 1990 r. Lech Wałęsa ogłosił tzw. „wojnę na górze”. Tą potoczną nazwą określa się konflikt, który wybuchł między Lechem Wałęsą, przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, a rządem Tadeusza Mazowieckiego.
- Rocznica legislacyjna: W 1994 r. Sejm RP przyjął ustawę o własności lokali.
25.06
- Dzień Marynarza.
- Rocznica legislacyjna: W 1997 r. Sejm RP przyjął ustawę o świadku koronnym.
- Rocznica legislacyjna: W 2010 r. Sejm RP przyjął Ustawę o sporcie.
- Rocznica: W 2015 r. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) została wybrana na stanowisko marszałka Sejmu RP.
26.06
- Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.
- Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.
- Rocznica legislacyjna: W 1974 r. Sejm PRL uchwalił Kodeks pracy.
27.06
- Rocznica: W 2007 r. obradujący w Nowej Zelandii Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau na swej Liście Światowego Dziedzictwa na: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945).
28.06
- Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.
- Rocznica: W 1956 r. w Poznaniu doszło do protestów robotniczych. Protest krwawo stłumiono przy użyciu wojska i milicji.
29.06
- Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.
- Rocznica: W 2002 r. w miejsce Urzędu Ochrony Państwa (UOP) utworzono Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencję Wywiadu (AW).
30.06
- Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej
- Rocznica: W 2000 roku Andrzej Zoll został Rzecznikiem Praw Obywatelskich (RPO), a prof. Leon Kieres złożył ślubowanie przed Sejmem jako pierwszy prezes Instytutu Pamięci Narodowej i rozpoczął urzędowanie.