REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa, prezydent: kalendarium wydarzeń 24-30 września 2018 r.

  • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
  • 24 września 2018 09:30
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa, prezydent: kalendarium wydarzeń 24-30 września 2018 r. Andrzej Duda w czasie pierwszej wizyty w USA we wrześniu, kiedy udzielał wywiadu telewizyjnego dla TVP. (fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com)

Andrzej Duda leci do Nowego Jorku na spotkanie ONZ. W Warszawie, mimo że nie odbywa się posiedzenie Sejmu, zapowiedziano bardzo intensywne prace w parlamencie.

  • Prezydent po raz drugi w tym miesiącu będzie za oceanem. Jego wizyta podyktowana jest 73. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Więcej o tej wizycie przeczytasz tutaj.
  • W Sejmie natomiast posłowie podejmą temat rynku wydawniczego w Polsce z naciskiem na rynek wydawnictw lokalnych. Posiedzenie Komisji kultury poświęcone tematowi zaplanowano na środę.
  • Polskie uczelnie zaczynają inaugurować rok akademicki 2018/2019.
  • 27 września Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Sejm

25.09

- Posłowie Komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii zasiądą na posiedzeniu, by wysłuchać informacji ministra przedsiębiorczości i technologii o automatyzacji i robotyzacji produkcji przemysłowej w Polsce oraz o planach związanych z powstaniem Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. W dalszej część posiedzenia opiniowany będzie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych. O opinię poprosiła Komisja administracji i spraw wewnętrznych.

- Pracować będą posłowie Komisji finansów publicznych.

- Komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej podejmie ocenę procesu tworzenia i doświadczeń pierwszego roku funkcjonowania metropolii śląskiej (GZM).

- Na popołudniowym posiedzeniu Komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii rozpatrzy informację na temat Strategii „5G dla Polski”.

- Spotkanie posłów Komisji do spraw kontroli państwowej zaszczycie obecnością Krzysztof Kwiatkowski. Szef NIK przedstawi posłom wyniki kontroli gospodarki złożami strategicznych surowców kopalnych.

- Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej zbierze się na pierwszym posiedzeniu.

26.09

- Komisja samorządu terytorialnego na posiedzeniu będzie oceniać funkcjonowanie samorządowych instytucji kultury na przykładzie miasta Żywca.

- Prace podejmie skład Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej.

- Jednym z najważniejszych spotkań w Sejmie nadchodzącego tygodnia będą dwa posiedzenia Komisji kultury i środków przekazu. Posłowie tej komisji przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych. W drugiej części posiedzenia zajmą się sytuacją na rynku kolportażu prasy w Polsce.

Więcej o problemie rynku wydawniczego, który doczekał się zainteresowania posłów przeczytasz tutaj.

27.09

- Parlamentarny zespół ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku organizuje konferencję "Zobaczyć rehabilitacje osób niewidomych i słabowidzących".

- Posłów Komisji edukacji czekają wyczerpujące obrady, na których zaopiniują dla Marszałka Sejmu wniosek Klubu Nowoczesnej o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu sytuacji uczniów i nauczycieli klas VII, którzy w świetle raportu Rzecznika Praw Dziecka "mierzą się z konsekwencjami źle ułożonych programów nauczania: nadmiarem nauki i prac domowych, niemożnością pełnej realizacji programu oraz niemożnością zrozumiałego zaprezentowania nauczanych treści”.

Minister Anna Zalewska i inni ministrowie w czasie obrad rządu we wrześniu. (for. Kancelaria Premiera RP/flickr.com/domena publiczna)

28.09

- Komisja obrony narodowej rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej.

Senat

24.09

- W Senacie odbędzie się Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku izby.

25.09

- Spotkają się członkowie Komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Komisja planuje spotkanie z przedstawicielami Związku Sybiraków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, 90-lecia powołania Związku Sybiraków oraz 5-lecia ustanowienia dnia 17 września Dniem Sybiraka.

- Komisja rolnictwa i rozwoju wsi rozpatrzy nowelizację ustawy o spółdzielniach rolników.

- Senatorowie Komisji spraw zagranicznych i UE wysłuchają informacji ambasadoraów Republiki Bułgarii i Republiki Austrii na temat priorytetów prezydencji tych krajów w Radzie UE.

- Komisja rolnictwa i rozwoju wsi będzie rozmawiać z Ministerstwem Rolnictwa na temat podjętych działań rządu w sprawie pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku klęski suszy.

- Komisja ustawodawcza będzie procedować pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

- Komisja kultury i środków przekazu przygotowuje projekt uchwały ustanowienia roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.

- Będzie pracować Komisja spraw zagranicznych i UE.

- Komisja obrony narodowej wysłucha informacji na temat XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Polscy żołnierze w czasie manewrów. (fot. MON/twitter.com)

26.09

- Komisja praw człowieka, praworządności i petycji zapowiedziała posiedzenie.

- Komisja rodziny będzie procedować ustawę o ratyfikacji poprawek do konwencji o pracy na morzu z 2006 r.

- Trzy komisje Senatu: Komisja środowiska, Komisja gospodarki narodowej oraz Komisja ustawodawcza przeprowadzą pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

- Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich chce przygotować projekt uchwały Senatu RP w sprawie zmiany w składzie komisji.

- O 12.00 w Senacie zostanie otwarta wystawa „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924–1998”. Kancelaria Senatu informuje, że ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Przyczynkiem do niej jest 20. rocznica śmierci pisarza, poety i autora „Pana Cogito”.

Tablica pamiątkowa upamiętniająca Zbigniewa Herberta w Sopocie, ul. Haffnera 8. (fot. wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Rząd

25.09

- Odbędzie się Posiedzenie Rady Ministrów.

26.09

- Rusza w Katowicach Nowy Przemysł Expo. Wydarzenie poświęcone innowacjom i przemysłowi 4.0. W ramach spotkań w stolicy Górnego Ślaska rząd Rzeczpospolitej będą reprezentować Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii oraz Piotr Dardziński podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na debatach będzie także obecny Jerzy Buzek
przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

24.09

- W Olsztynie odbędzie się konferencja Polonia Restituta „Ekologia, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój”. W obradach tej konferencji weźmie udział Jarosław Gowin.

- Piotr Müller weźmie udział w inauguracja prawo.pl w Warszawie.

25.09

- Jarosław Gowin będzie w Katowicach na Europejskim Forum Technologicznym.

26.09

- Na posiedzeniu Senatu Akademii Pomorskiej w Słupsku będzie podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller.

28.09

- Inauguracja Roku Akademickiego PWSZ Płock. Ministerstwo w szkole wyższej będzie reprezentował Sebastian Skuza.

30.09

- Wicepremier Jarosław Gowin będzie w Warszawie na uroczystej, ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego 2018/2019.

Prezydent

24.09

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas wizyty prezydent weźmie udział w debacie generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wizyta potrwa do 26 września.

Rzecznik Praw Obywatelskich

24.09

- O godz. 10 odbędzie się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie seminarium "Inwigilacja dwa lata później - spotkanie z Romanem Sacharowem".

- Urzędnicy biura rzecznika będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów.

27.09

- Urzędnicy biura rzecznika będą w Krakowie w punkcie przyjęć interesantów.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał nie przewiduje rozpraw i wyroków publicznych w dniach 24 do 30 września. Najbliższa rozprawa jest zaplanowana na 2 października.

Narodowy Bank Polski

24.09

- NBP przedstawi podaż pieniądza M3, stan podaży na sierpień 2018 r.

28.09

- NBP przedstawi dane kwartalne z II kwartału 2018 r.

Inne

24.09

- Rocznica, Sierpień 80: W 1980 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie złożono wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.

- Rocznica: W 2004 r. Sejm RP przyjął wersję posła PiS Zbigniewa Ziobry jako ostateczny raport sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina.

25.09

- Rocznica: W 1981 r. Sejm PRL przyjął ustawę o przedsiębiorstwach państwowych.

- Rocznica: W 2005 r. odbyły się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Wyłoniły skład Sejmu V kadencji i Senatu VI kadencji. Polacy powierzyli wówczas rządy Prawu i Sprawiedliwości. Opozycją w Sejmie została Platforma Obywatelska. Do Sejmu po raz kolejny dostały się Samoobrona RP i Liga Polskich Rodzin (LPR) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD). W wyniku fiaska rozmów koalicyjnych PO-PiS powstał rząd Kazimierza Marcinkiewicza, którego zapleczem stały się PiS, LPR i Samoobrona.

26.09

- Ogólnopolski Dzień Aptekarza.

27.09

- Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Rocznica: W 2004 r. premier RP Marek Belka i kanclerz Niemiec Gerhard Schröder uzgodnili, że nie będzie żadnych dalszych roszczeń reparacyjnych pomiędzy oboma krajami.

28.09

- Rocznica: W 1991 r. Sejm RP przyjął Ustawę o Urzędzie Kontroli Skarbowej.

29.09

- Dzień Kuriera i Przewoźnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.