REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa, prezydent: kalendarium wydarzeń 3 - 9 czerwca 2019 r.

  • Autor: GP
  • 03 czerwca 2019 08:55
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa, prezydent: kalendarium wydarzeń 3 - 9 czerwca 2019 r. Wyższa izba parlamentu, jaką jest Senat nie była obecna w legislacji PRL. Izbę wprowadzono do porzadku prawnego w wyniku porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole w 1989 r. Polski Senat liczy 100 mandatów i spełnia rolę bezpiecznika w procesie uchwalania prawa. (fot. M. Józefaciuk/Kancelaria Senatu RP/flickr.com/CC)

Mija 30. lat od kiedy, w wyniku porozumienia okrągłostołowego, Polacy otrzymali możliwość wybrania tzw. Sejmu Kontraktowego. 4 czerwca wrócił do polskiego systemu parlamentarnego także Senat. Nadchodzący tydzień obfituje w uroczystości rocznicowe.

  • Obok obchodów w Warszawie, w Senacie i w Gdańsku odbędzie się w Polskim Sejmie także IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019.
  • Z prac komisji sejmowych warto zwrócić uwagę na przesłuchania w sprawie wyłudzeń VAT. W Sejmie ma złożyć wyjaśnienia m.in. były minister finansów, Jacek Rostowski.
  • NBP informuje o planowanym na ten tydzień dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). 

 

Polityka międzynarodowa

05.06

- Odbędzie się także szczyt Inicjatywy Trójmorza. Polskę Lublanie, w Słowenii będzie reprezentował Andrzej Duda. Szczyt potrwa dwa dni.

Sejm RP

03.06

- W Sejmie będą pracować zespoły parlamentarne ds. osób głuchych, osób niepełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Politycy tych ciał sejmowych organizują ogólnopolską konferencję: "Woda, powietrze, ląd - turystyka osób niepełnosprawnych najlepszą forma rehabilitacji".

04.06

- Do Sejmu we wtorek wrócą przesłuchania w sprawie wyłudzeń VAT. Na posiedzenie Komisji śledczej ma stawić się Jacek Rostowski, byłego wicepremier i minister finansów. Jego pierwotne przesłuchanie nie doszło do skutku z powodu niedyspozycji zdrowotnej świadka. Część przesłuchania będzie przeprowadzona na posiedzeniu zamkniętym.

Jacek Rostowski w czasie sprawowania urzędu wicepremiera i ministra finansów kilka lat temu. (fot. PO/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

05.06

- 30-lecie demokratycznych przemian. IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019.

Jak informuje Kancelaria Sejmu w środę "Parlament po raz kolejny będzie miejscem międzynarodowej debaty i spotkań na najwyższym szczeblu. Na zaproszenie marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego do Warszawy przyjadą przewodniczący parlamentów krajów regionu, by dyskutować o wspólnej historii i najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą."

- W środę w ramach prac Komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT przesłuchiwany będzie Romuald Talark, były prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- W Opolu spotka się Opolski zespół parlamentarny. Spotkanie w Nadleśnictwie Opole dotyczyć będzie problemów hodowców karpi.

- W Warszawie natomiast, w kompleksie sejmowym obradować będą politycy Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego. W planie ich pracy znalazł się rządowy projekt ustawy o zmianie Ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

06.06

- Poseł Marcin Horała (PiS) zaplanował kolejne przesłuchanie w Sejmie. W sprawie wyłudzeń VAT posłowie-śledczy mają zamiar zadać kilka pytań Maciejowi Grabowskiemu. Był on podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

- W Sejmie w czwartek będzie pracować skład Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego.

- Zapowiedziano także prace posłów i ekspertów Parlamentarnego zespołu ds. Kopalni Krupiński i technologii podziemnego zgazowania węgla.

07.06

- Tydzień w Sejmie, w piątek zakończą prace Parlamentarnego zespołu na rzecz polityki i kultury prorodzinnej. Tematem posiedzenia zespołu jest wychowanie do życia w rodzinie w Polsce i na świecie.

Senat RP

03.06

-Senatorowie Komisji praw człowieka, praworządności i petycji zasiądą na posiedzeniu, by omówić informację o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2018 r.

- W Senacie z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego odbędzie się konferencja pt. „Choroby rzadkie i ultrarzadkie: stan obecny, wyzwania i perspektywy”.

- Tego dnia Stanisław Karczewski także otworzy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wystawę plenerową „Rok 1989”. Otwarcie zainauguruje obchody 30-lecia wolnych wyborów do Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

Ekspozycja została przygotowana przez Centrum Informacyjne Senatu, przypomina najważniejsze wydarzenia okresu transformacji, które doprowadziły do odsunięcia od władzy komunistów i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w naszym kraju.

04.06

- 4 czerwca odbędą się uroczyste obchody 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu.

W uroczystości wezmą udział senatorowie obecnej i poprzednich kadencji, a także najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Program przewiduje mszę św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, uroczyste posiedzenie Senatu w Sali Kolumnowej Sejmu oraz koncert z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. w Teatrze Wielkim.

- 4 czerwca na antenie TVP o godz. 21.00 zorganizowany będzie także „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 r.”

- W środę zainaugurowań będzie także gra miejska „Wybory 89” organizowana przez Kancelarię Senatu i Muzeum Historii Polski.

32. posiedzenie Senatu I kadencji, które odbyło się  28 września 1990 r. (fot. J. Doktór/Kancelaria Senatu RP/flickr.com) 32. posiedzenie Senatu I kadencji, które odbyło się 28 września 1990 r. (fot. J. Doktór/Kancelaria Senatu RP/flickr.com)

08.06

- W ramach obchodów rocznicy 4 czerwca od godz. 22.00 do 24.00 co 15 minut organizowany będzie pokaz multimedialny wyświetlany na ścianie Polskiej Akademii Nauk dotyczący historii odrodzenia Senatu.

Rząd

03.06

- Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w województwie pomorskim.

Prezydent RP

03.06

- O godz. 12.00 w na dziedzińcu przed Belwederem, prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w spotkaniu z dziećmi „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”.

04.06

- O godz. 11.30 w Sali Kolumnowej Sejmu prezydent weźmie udział w uroczystym 80. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

05.06

- Prezydent RP Andrzej Duda będzie na Słowenii. W tym kraju w stolicy Lublanie spotykają się liderzy inicjatywy Trójmorza. Międzynarodowy, regionalny szczyt potrwa dwa dni.

Andrzej Duda w czasie sprawowania oficjalnych obowiązków głowy państwa w Szamotułach w 2018 r. (fot. Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich

03.06

- Trwa nabór kandydatów do Nagrody RPO dla zaangażowanych w ochronę praw osób z niepełnosprawnościami. Nagroda RPO im. doktora Macieja Lisa została ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich dla upamiętnienia zmarłego w 2015 roku dr. Macieja Lisa, pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny nie przewiduje prac, posiedzeń i orzeczeń publicznych w dniach od 3 do 9 czerwca.

Narodowy Bank Polski

04.06

- Zapowiedziano dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). 

07.06

- NBP poda stan aktywów rezerwowych, stan na maj 2019 r.

Inne

03.06

- Dzień Dobrej Ocen.

- Dzień Savoir-Vivre.

- Rocznica: W 2005 r. papież Benedykt XVI mianował Stanisława Dziwisza arcybiskupem metropolitą krakowskim. Były sekretarz papieża Jana Pawła Drugiego piastował funkcję 11 lat, do 2016 r.

04.06

- Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

- Rocznica, tzw. 4 czerwca: W roku transformacji, w 1989 odbyła się I tura, pierwszych po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Były to wybory, które zorganizowano na mocy porozumień Okrągłego Stołu. Zakończyły się miażdżącym zwycięstwem obozu „Solidarności”, który zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za upadek komunizmu w Polsce.

Plakaty wyborcze obozu opozycyjnego przygotowywane na 4 czerwca 1989 r. Charakterystyczne dla nich jest, że poparcia udzielał kandydatom Lech Wałęsa, ówczesny lider opozycji antykomunistycznej. (fot. wikipedia.org/CC)

4 czerwca w Gdańsku, obchody samorządowe organizowane przez miasto

- Upamiętnienie 30-lecia wolnych wyborów w Gdańsku 4 czerwca było pomysłem Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska. Jego następczyni, Aleksandra Dulkiewicz zorganizowała te uroczystości. We wtorek w Gdańsku będą politycy, samorządowcy i działacze opozycji antykomunistycznej z okresu walki o wolność u schyłku PRL.

Upamiętnienie wyborów 4 czerwca będzie odbywało się w 13 przestrzeniach Gdańska m.in.: w Europejskim Centrum Solidarności, na Placu Zebrań Ludowych, na placu Kobzdeja, w Muzeum Narodowym, w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” oraz w Mlecznym Piotrze na terenie dawnej Stoczni. W tych miejascach ma się odbyć około 100. debat, warsztatów, koncertów, spotkań autorskich i projekcji filmowych.

- Rocznica: W 1992 r. Sejm RP odwołał w nocy z 4 na 5 czerwca mniejszościowy rząd Jana Olszewskiego. Był to efekt tzw. nocy teczek. Czyli wydarzeń związanych z listą Macierewicza zawierając nazwiska tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL. Odwołania rządu chciał ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Wydarzenia tamtych dni są elementem polaryzującym scenę polityczna w Polsce i nadal stanowią element badania w analizach najnowszej historii Polski.

05.06

- Rocznica:W 1992r. Waldemar Pawlak został desygnowany na urząd premiera RP. Jego nominacja była wypadkową nocnych wydarzeń w Sejmie, tzw. nocy teczek.

- Rocznica: W 1999  r. rozpoczęła się VII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

06.06

- Święto Wojsk Chemicznych.

- Rocznica legislacyjna: W 1997 r. Sejm RP uchwalił nowy Kodeks karny.

07.06

- Rocznica: W 2009 r. odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej mandatów przypadających Polsce, 25 z 50 zdobyła Platforma Obywatelska.

08.06

- Rocznica: W 2000 r. Sejm RP wybrał Leona Kieresa na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu.

- Rocznica: W 2007 r. rozpoczęła się dwudniowa wizyta prezydenta USA George’a W. Busha w Polsce.

09.06

- Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek.

- Rocznica legislacyjna: W 2006  r. Sejm RP przyjął ustawy powołujące Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2019-06-03 21:13:00
    PO ZDRAJCACH I ZBRODNIARZACH MOŻNA BYŁO SIĘ TEGO SPODZIEWAĆ, ŻE BĘDĄ ŚWIĘTOWAĆ SWOJE PODŁE FAŁSZERSTWA, ZBRODNIE ZŁODZIEJSTWA , I PRZEJĘCIA WŁADZY NAD NAIWNYM PROSTODUSZNYM NARODEM.......CO ZA ZGNILIZNĘ MORALNA I OBYCZAJOWA...!!! SZKODA NA WAS NAWET ŚLINY......PODLI ŻYDZI....!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.