Sejm uchwalił przepisy o opiece zdrowotnej po brexicie; jest też dodatek dla zespołów ratownictwa

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej zakładającą możliwość korzystania z nich w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach, jak przed wyjściem tych krajów z UE. W ustawie jest też przepis gwarantujący dodatek wyjazdowy dla członków zespołów ratownictwa.

Za całością opowiedziało się 441 posłów, nikt nie był przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne zakłada m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. Ponadto cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.

W uchwalonym brzmieniu ustawy jest też realizacja części zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi - gwarancja 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.

W regulacji znalazł się też przepis, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy.

Inne z przyjętych rozwiązań dotyczy lecznictwa uzdrowiskowego i przewiduje dla branży opcję 70 procent umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, które poniosła w wyniku pandemii i lockdownów, a w odniesieniu pozostałych 30 procent rozłożenie w procesie przedłużonego odrobienia do 3 lat.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm uchwalił przepisy o opiece zdrowotnej po brexicie; jest też dodatek dla zespołów ratownictwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!