Sejmowa komisja obrony narodowej pozytywnie o nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego

Sejmowa komisja obrony narodowej pozytywnie o nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która pozwala Agencji na organizację wydarzeń związanych z promocją Sił Zbrojnych, w tym pokazów lotniczych.

We wtorek w sejmowej komisji obrony narodowej odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która rozszerza katalog prowadzonych działań marketingowych Agencji o organizację przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych.

Projekt zyskał poparcie komisji i zgodnie z harmonogramem Sejm będzie rozpatrywany w środę o godz. 19.

Poseł PiS Radosław Fogiel, który uzasadniał na komisji projekt, podkreślał, że rozwiązanie konkretyzuje już istniejące uprawnienie Agencji w kwestii działań marketingowych i promocyjnych. "Polskie lotnictwo jest jednym z lepszych w Europie i na świecie. Pokazy lotnicze w Polsce odbywają się w wielu miejscach, nie tylko największe i najsłynniejsze Air Show (międzynarodowe pokazy w Radomiu - PAP), ale jest też wiele innych tego typu wydarzeń" - mówił.

"To jest promocja polskich Sił Zbrojnych, promocja umiejętności polskich pilotów, ale przy okazji zawsze jest możliwość promocji polskiego sprzętu, przyjeżdżają widzowie z różnych stron świata i - jak wiemy z historii - czasami organizacja tego typu pokazów, które musiały być - w związku z brakiem tego typu zapisów w ustawie - zlecane podwykonawcom, wiązała się z pewnymi kontrowersjami mniejszymi lub większymi" - podkreślał Fogiel. "Projektowana nowelizacja ten problem rozwiązuje" - zaznaczył.

W ocenie posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanny Kluzik-Rostkowskiej do takiego działania - jak zapisano w nowelizacji - uprawniony jest resort obrony narodowej. "Trudno nam się zgodzić z sytuacją, żeby za promocję poza kontrolą budżetową, bo to jest tutaj najważniejsze, zajmowała się Agencja, która nie jest do tego powołana" - mówiła posłanka. "Trudno zrozumieć, dlaczego akurat Agencja Mienia Wojskowego miałaby się zajmować promocją czegokolwiek" - dodała. Ad vocem Fogiel przypomniał, że już - zgodnie z obowiązującą ustawą - AMW prowadzi działania promocyjne, a nowelizacja tylko doprecyzowuje obowiązujące przepisy rozszerzając ten katalog. "Wątpliwości pani poseł, co do tego, że Agencja nie prowadzi takich działań, są nieuzasadnione" - podkreślał.

Przedstawiając stanowisko strony rządowej wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że nowelizacja wychodzi na przeciw propozycji Centralnego Biura Antykorupcyjnego odnośnie organizacji pokazów lotniczych w latach minionych. "Państwo sobie przypominacie takie stowarzyszenie SWAT, które było operatorem finansowym pokazów lotniczych wtedy, kiedy m.in. rządziła Platforma Obywatelska i kiedy to środki finansowe stowarzyszenia SWAT są zdeponowane wciąż na koncie tego stowarzyszenia, a to jest niebagatelna kwota, bo ponad 6 mln zł, które zgodnie z ustalenia, które były za rządów PO podjęte, miały być przekazane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Do dziś te środki finansowe nie zostały przekazane ani na fundusz, ani do MON, a kontrole CBA jednoznacznie wykazały pewnego rodzaju nieprawidłowości" - mówił Skurkiewicz.

Jak podkreślił, to CBA wskazało Agencję jako podmiot, które powinien takie działania wykonywać. "W związku z tym, że zbliża się kolejna edycja pokazów lotniczych Air Show bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta" - podkreślał wiceszef MON.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja obrony narodowej pozytywnie o nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!