Sejmowa komisja obrony narodowej pozytywnie o nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która pozwala Agencji na organizację wydarzeń związanych z promocją Sił Zbrojnych, w tym pokazów lotniczych.
We wtorek w sejmowej komisji obrony narodowej odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która rozszerza katalog prowadzonych działań marketingowych Agencji o organizację przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych.
Projekt zyskał poparcie komisji i zgodnie z harmonogramem Sejm będzie rozpatrywany w środę o godz. 19.
Poseł PiS Radosław Fogiel, który uzasadniał na komisji projekt, podkreślał, że rozwiązanie konkretyzuje już istniejące uprawnienie Agencji w kwestii działań marketingowych i promocyjnych. "Polskie lotnictwo jest jednym z lepszych w Europie i na świecie. Pokazy lotnicze w Polsce odbywają się w wielu miejscach, nie tylko największe i najsłynniejsze Air Show (międzynarodowe pokazy w Radomiu - PAP), ale jest też wiele innych tego typu wydarzeń" - mówił.
"To jest promocja polskich Sił Zbrojnych, promocja umiejętności polskich pilotów, ale przy okazji zawsze jest możliwość promocji polskiego sprzętu, przyjeżdżają widzowie z różnych stron świata i - jak wiemy z historii - czasami organizacja tego typu pokazów, które musiały być - w związku z brakiem tego typu zapisów w ustawie - zlecane podwykonawcom, wiązała się z pewnymi kontrowersjami mniejszymi lub większymi" - podkreślał Fogiel. "Projektowana nowelizacja ten problem rozwiązuje" - zaznaczył.
W ocenie posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanny Kluzik-Rostkowskiej do takiego działania - jak zapisano w nowelizacji - uprawniony jest resort obrony narodowej. "Trudno nam się zgodzić z sytuacją, żeby za promocję poza kontrolą budżetową, bo to jest tutaj najważniejsze, zajmowała się Agencja, która nie jest do tego powołana" - mówiła posłanka. "Trudno zrozumieć, dlaczego akurat Agencja Mienia Wojskowego miałaby się zajmować promocją czegokolwiek" - dodała. Ad vocem Fogiel przypomniał, że już - zgodnie z obowiązującą ustawą - AMW prowadzi działania promocyjne, a nowelizacja tylko doprecyzowuje obowiązujące przepisy rozszerzając ten katalog. "Wątpliwości pani poseł, co do tego, że Agencja nie prowadzi takich działań, są nieuzasadnione" - podkreślał.
Przedstawiając stanowisko strony rządowej wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że nowelizacja wychodzi na przeciw propozycji Centralnego Biura Antykorupcyjnego odnośnie organizacji pokazów lotniczych w latach minionych. "Państwo sobie przypominacie takie stowarzyszenie SWAT, które było operatorem finansowym pokazów lotniczych wtedy, kiedy m.in. rządziła Platforma Obywatelska i kiedy to środki finansowe stowarzyszenia SWAT są zdeponowane wciąż na koncie tego stowarzyszenia, a to jest niebagatelna kwota, bo ponad 6 mln zł, które zgodnie z ustalenia, które były za rządów PO podjęte, miały być przekazane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Do dziś te środki finansowe nie zostały przekazane ani na fundusz, ani do MON, a kontrole CBA jednoznacznie wykazały pewnego rodzaju nieprawidłowości" - mówił Skurkiewicz.
Jak podkreślił, to CBA wskazało Agencję jako podmiot, które powinien takie działania wykonywać. "W związku z tym, że zbliża się kolejna edycja pokazów lotniczych Air Show bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta" - podkreślał wiceszef MON.