Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek (14 maja) kandydatury na ambasadorów RP na Malcie i w Azerbejdżanie oraz Turkmenistanie jako kraju dodatkowej akredytacji. Stanowiska te objąć mają: Tomasz Czyszek i Rafał Poborski.
Rafał Poborski, który ma pełnić funkcję ambasadora w Azerbejdżanie, urodził się 6 lutego 1976 r. w Warszawie. Jest absolwentem studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim.
Poborski w latach 2000-2003 pełnił funkcje specjalisty w Ośrodku Studiów Wschodnich; w latach 2003-2005 był aplikantem dyplomatyczno-konsularnym. W latach 2005-2006 pracował w MSZ w Departamencie Europy jako attaché, a w latach 2006-2016 - w Departamencie Polityki Wschodniej. W październiku 2016 r. został powołany na członka Grupy Zadaniowej ds. dyplomatycznego wsparcia organizacji międzynarodowej wystawy EXPO 2012 r.
Wiceszef MSZ Maciej Lang poinformował, że Poborski w swojej karierze gdzie zajmował się w MSZ polityką wschodnią NATO oraz współpracą strategiczną, był radcą w ambasadzie RP w Lublanie, oraz - od 2015 r. - pełnił funkcję naczelnika wydziału, a obecnie zastępcy dyrektora w Departamencie Wschodnim MSZ.
Poborski biegle posługuje się językami: rosyjskim, angielskim i hiszpańskim.
Tomasz Czyszek, który ma objąć funkcję ambasadora na Malcie, urodził się 21 listopada 1974 r. w Kielcach; ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też magistrem politologii. Czyszek studiował ponadto w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, gdzie ukończył Studium Integracji Europejskiej.
W latach 2000-2001 Czyszek pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako referendarz, a później naczelnik w Biurze Pełnomocnika Rządu w wydziale ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE; w latach 2002-2004 - w MSZ w departamencie Unii Europejskiej i obsługi negocjacji akcesyjnych; w latach 2004-2009 pracował w ambasadzie RP w Rzymie. Czyszek pracował też w MSZ najpierw w Departamencie Europy Zachodniej, a później w departamencie polityki oraz w Biurze Archiwum i Zarządzania Informacją.
Czyszek mówi biegle w jęz. angielskim i włoskim, zna też jęz. francuski.