Senat obniżył budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich

Senat obniżył budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich
Negatywną opinię komisji finansów uzyskała poprawka zwiększająca o ok. 1,6 mln zł kwotę przeznaczoną na uposażenia sędziów TK. (fot.:Katarzyna Czerwińska/senat.gov.pl)

Przyjęty przez Sejm budżet zmniejszył wydatki Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił w środę (17 lutego) w Senacie Kazimierz Kleina (PO). Wnioski mniejszości mają zwiększyć wydatki tych instytucji.

Kleina przedstawił podczas debaty budżetowej w Senacie wnioski mniejszości, czyli poprawki, które nie zyskały poparcia komisji budżetu i finansów publicznych.

Wskazał m.in. na poprawki zwiększające budżet Trybunału Konstytucyjnego, czy Rzecznika Praw Obywatelskich kosztem rezerwy ogólnej budżetu Rady Ministrów. Jego zdaniem to symboliczne poprawki - bowiem administracja w tym roku otrzyma wzrost wynagrodzeń, ale wskutek poprawek sejmowych kilka instytucji, w tym TK i RPO, otrzymały mniejsze kwoty.

- To jest dla nas niezrozumiałe - mówił Kleina. Senator zauważył, że w ostatnim czasie TK jest pod wielką krytyką obozu rządzącego, a RPO zabierał głos w wielu sprawach politycznych.

Jego zdaniem pracownicy TK i RPO myślą, iż tracą wynagrodzenia tylko dlatego, że instytucje, w których pracują mają inne zdanie niż większość rządząca.

Przeczytaj: Jacek Bogucki rozmawiał z rolnikami

Przewodniczący komisji budżetu i finansów publicznych Grzegorz Bierecki (PiS) powiedział, że w przypadku budżetów TK i RPO mamy do czynienia z utrzymaniem wydatków na poziomie zeszłorocznym, a nie spadkiem. W odpowiedzi Kleina poinformował, że z ustawy budżetowej wynika jednak, iż wydatki TK będą stanowiły 99 proc. zeszłorocznych, a RPO - 95 proc.

Senator Jan Rulewski (PO) pytał m.in. o wydatki na Państwową Inspekcję Pracy. Wskazał, że zgodnie z deklaracjami rządu PIP ma mieć większe uprawienia, tymczasem - jak zwraca uwagę "Solidarność" - wydatki na inspekcję spadają.

Bierecki zapowiedział złożenie poprawki pozwalającej inspekcji na realizację ważnych zadań na nią nałożonych. Wskazał, że przywróci ona istotną część środków, których państwowa inspekcja pracy została pozbawiona w Sejmie.

- Będę prosił o poparcie tej poprawki - zaapelował.

Tymczasem Senator Marek Borowski (niezależny) zauważył, że z dokumentów wynika, iż PIP w 2015 r. miała 291 mln zł, a w ustawie na 2016 r. jest to prawie 309 mln zł.

- Ja rozumiem, że nic nie spada, a poprawka, którą chce zaproponować senator Bierecki jeszcze zwiększy te kwoty. I dobrze - ocenił Borowski.

Wśród wniosków mniejszości jest poprawka komisji praw człowieka i praworządności, która miała zwiększyć o ok. 1,6 mln zł środki na uposażenia sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Poprawka ta jednocześnie zwiększa dochody ze sprzedaży mienia z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Negatywną opinię komisji finansów uzyskała też poprawka zwiększająca o ok. 1,6 mln zł kwotę przeznaczoną na uposażenia sędziów TK w stanie spoczynku. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z rezerwy ogólnej Rady Ministrów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat obniżył budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.94.72
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!