W środę po godz. 11 Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy, która zakłada rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze dziecko, zmianami w ustawie o Policji, a także rozszerzeniem działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata.
- Na początku posiedzenia senatorowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego 28 kwietnia prof. Karola Modzelewskiego, który w latach 1989-91 był senatorem I kadencji.
- Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uzupełnił porządek obrad o drugie czytanie projektu uchwały upamiętniającej prof. Modzelewskiego.
- Punkt ten rozpoczął czwartkowe obrady izby.
Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko, to jedna z propozycji tzw. nowej piątki PiS. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca. Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.
Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).
Senat zajmie się też nowelą ustawy o Karcie Polaka, która zakłada rozszerzenie jej działania na wszystkie kraje świata. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Obecnie przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.
W porządku obrad jest również nowela ustawy o Policji przewidująca możliwość powrotu do służby funkcjonariusza zwolnionego za czyn wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa i przewinienia dyscyplinarnego, a następnie uniewinnionego w postępowaniu karnym.
Ponadto senatorowie zajmą się przygotowaną przez prezydenta nowelą Kodeksu pracy, której celem jest ułatwienie realizacji uprawnień pracowniczych związanych z równym traktowaniem pracowników, ochroną osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, mobbingiem i wydawaniem świadectw pracy.
Senat rozpatrzy też nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada stworzenie jednej elektronicznej bazy podatników VAT, dzięki której firmy będą miały możliwość weryfikacji informacji o swoich kontrahentach. Dostęp do wykazu będzie bezpłatny.
W harmonogramie obrad Senatu jest także ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, której projekt przedłożył prezydent. Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
Czytaj też: Senatorowie zajmą się zmianami w kodeksie pracy i ustawie o promocji zatrudnienia
Senatorowie zajmą się również ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. Opieka zdrowotna w szkole ma objąć opiekę profilaktyczną, promocję zdrowia oraz opiekę stomatologiczną.
Senatorowie rozpatrzą ponadto nowelę ustawy o transporcie drogowym, która wprowadza obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru przez pośrednika przy przewozie osób. W rejestrze przez 5 lat mają być przechowywane wszystkie informacje na temat zleceń przewozowych. Pośrednik ma też prowadzić elektroniczną ewidencję, w której przez 5 lat mają być przechowywane dane dotyczące przedsiębiorców, którym zlecono przewozy osób.