Senat: Ustawa antykorupcyjna ponownie skierowana do komisji

W czwartek późnym wieczorem Senat zajął się ustawą antykorupcyjną autorstwa Kukiz'15; z uwagi na złożone poprawki ustawa ponownie została skierowana do senackiej komisji. Ustawa antykorupcyjna została uchwalona przez Sejm w połowie września.

Przewodniczący komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski przedstawiając sprawozdanie komisji przypomniał, że ustawa dotyczy spraw związanych z ograniczeniem szeroko rozumianych zjawisk korupcyjnych.

Kwiatkowski mówił, że ustawa zawiera takie rozwiązania jak np. pozbawienie praw publicznych osób skazanych za korupcję i zakaz ubiegania się przez takie osoby o pieniądze publiczne w ramach przetargów czy także zakaz zatrudniania w spółkach, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 10 proc. akcji samorządowców i parlamentarzystów. Ustawa - jak mówił senator - przewiduje wprowadzenie obowiązku prowadzenia i aktualizacji przez partie polityczne rejestru wpłat i umieszczania ich w Biuletynie Informacji Publicznej.

Po krótkiej wymianie zdań między senatorami a wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prowadząca obrady wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka poinformowała, że wnioski o charakterze legislacyjnym złożyli senatorowie Ryszard Bober (KP-PSL) i Krzysztof Kwiatkowski (niezależny). I w związku z tym ustawa ponownie została skierowana do komisji ustawodawczej oraz praw człowieka.

Ponadto Wadim Tyszkiewicz (senator niezależny) poinformował, że wycofuje przygotowane przez siebie poprawki. Wyjaśnił, że w toku prac przekonano go, że jego propozycje zmian byłyby niekonstytucyjne.

W środę komisje senackie ustawodawcza oraz praw człowieka opowiedziały się za przyjęciem tzw. ustawy antykorupcyjnej, zaproponowały jednak poprawki m.in. by przepisy antykorupcyjne dotyczące parlamentarzystów obowiązywały od 1 stycznia 2022 r.

Krzysztof Kwiatkowski zaproponował, aby zakaz łączenia przez posłów i senatorów mandatu z zatrudnieniem lub wykonywaniem innych zajęć w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego - pośrednio lub bezpośrednio - posiada co najmniej 10 proc. udziałów, obowiązywały już od 1 stycznia 2022 r., a nie od kolejnej kadencji.

Wadim Tyszkiewicz zaproponował poprawki dotyczące korupcji politycznej. Według niego posłowie i senatorowie nie powinni móc łączyć mandatu z pracą w KPRM, a także na stanowiskach ministerialnych. Tyszkiewicz chciałby ponadto, aby posłowie lub senatorowie startujący z list partyjnych po zmianie barw politycznych tracili mandaty. Te poprawki nie zostały jednak poddane głosowaniu ze względu na wątpliwości, co do ich konstytucyjności.

Uchwalona w połowie września ustawa poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Zgodnie z "ustawą antykorupcyjną" partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat: Ustawa antykorupcyjna ponownie skierowana do komisji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!