Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Senator Stanisław Kogut zrezygnował z immunitetu

Senator Stanisław Kogut zrezygnował z immunitetu
Złożenie rezygnacji z immunitetu przez Koguta, potwierdził marszałek Senatu (Stanisław Kogut, fot.stanislawkogut.pl)

Jestem człowiekiem honoru, dlatego złożyłem pisemnie rezygnację z immunitetu - powiedział senator Stanisław Kogut (PiS).

• Senator Stanisław Kogut (PiS) poinformował, że na ręce marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego złożył rezygnację z immunitetu.

• Prokuratura chce postawić Kogutowi zarzuty ws. trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.

• Nie wiem, jakie są zarzuty w stosunku do mnie - powiedział Kogut pytany, czy obawia się zatrzymania przez CBA.

"Jestem człowiekiem honoru, dlatego złożyłem pisemnie rezygnację z immunitetu" - powiedział dziennikarzom senator.

Złożenie rezygnacji z immunitetu przez Koguta, potwierdził marszałek Senatu. "Przed chwilą senator Stanisław Kogut złożył na moje ręce oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu senatorskiego" - napisał na Twitterze Karczewski.

Kogut pytany przez dziennikarzy, czy obawia się zatrzymania przez CBA, odparł, że na to pytanie trudno mu odpowiadać. "Ja nawet nie wiem, jakie są zarzuty w stosunku do mnie" - powiedział Kogut. Podkreślił, że nie komentuje decyzji prokuratury.

Czytaj też: Kogut: Nie przyjąłem od nikogo łapówki

Na pytanie, jak ocenia zawieszenie go w prawach członkach PiS - taką decyzję podjęło we wtorek kierownictwo partii - odparł: "Ja uważam, że decyzja jest słuszna do momentu wyjaśnienia przeze mnie wszystkich spraw". "Jeżeli jest cokolwiek do wyjaśnienia, to muszę wyjaśnić do końca i ja nie polemizuję z decyzją" - podkreślił.

Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek o skierowaniu do marszałka Senatu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Koguta do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie parlamentarzysty. Zgodnie z regulaminem marszałek przekazuje taki wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, która po rozpatrzeniu wniosku uchwala sprawozdanie wraz z propozycją przyjęcia lub odrzucenia wniosku.

W sytuacji gdy Kogut sam zrzekł się immunitetu w tej sprawie, komisja regulaminowa zbierze się - według zapowiedzi jeszcze w środę - by zająć się przekazanymi jej już wnioskami ws. zrzeczenia się immunitetu i ws. zgody na zatrzymanie senatora - o czym poinformował wiceprzewodniczący komisji Krzysztof Słoń (PiS).

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, m.in. syna senatora Koguta - Grzegorza. Biuro podejrzewa ich o przyjmowanie korzyści majątkowych na łączną kwotę 1 mln 170 tys. zł. Prokuratura Regionalna w Katowicach przesłuchała już wszystkich pięciu podejrzanych. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Ponadto prokuratura chce postawić Kogutowi zarzuty o charakterze korupcyjnym. Według prokuratury Kogut miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to - napisano w komunikacie PK - "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych", przy czym połowa tych pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

Prokuratura chce też Kogutowi postawić zarzut przyjęcia korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych "w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym", na mocy której "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

Trzeci zarzut dotyczy z kolei "pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Według prokuratury Kogut miał "pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Senator Stanisław Kogut zrezygnował z immunitetu

  • Pantausz 2017-12-20 20:19:00
    mafiosi tez nazywali siebie ludźmi honoru, czy to tylko zbieg okoliczności ???

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!