REKLAMA

SLD rozpoczyna walkę o utracony elektorat

 • Autor: PAP/PSZ
 • 12 maja 2018 14:49
SLD rozpoczyna walkę o utracony elektorat Włodzimierz Czarzasty obiecuje powrót SLD do Sejmu (fot. Facebook)

SLD jest socjaldemokratyczną partią, która ma system wartości i walczy o sprawy socjalne; idziemy do wyborów samorządowych i rozpoczynamy walkę o elektorat utracony z naszej winy - ogłosił w trakcie konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie lider partii Włodzimierz Czarzasty.

 • SLD po ostatnich wyborach parlamentarnych znalazło się poza Sejmem po raz pierwszy w swej historii.
 • Włodzimierz Czarzasty zapowiada odbudowanie poparcia społecznego.
 • "SLD wróci do Sejmu - gwarantuję wam to, obiecuję wam to" - powiedział Czarzasty na konwencji.

Czarzasty przekonywał podczas swojego wystąpienia, że SLD jest partią potrzebną na polskiej scenie politycznej.

Wymienił sześć istotnych dla swojej partii założeń. W pierwszej kolejności wskazał na politykę historyczną. "Nigdy się nie zgodzimy, jako SLD, z tym, żeby ludzie, którzy byli aktywni zawodowo do 1990 roku, byli usuwani, żeby były im zabierane prawa nabyte, żeby byli obdzierani z honoru oraz z tego wszystkiego, co było dla nich najważniejsze i było ich dumą" - podkreślił.

Kolejnym ważnym dla SLD założeniem - jak mówił Czarzasty - są sprawy socjalne. "Jeżeli w Polsce jest lepiej, to ludzie, obywatelki i obywatele mają mieć lepiej, ludzie mają korzystać z tego, że ich kraj jest bogaty, że w ich kraju jest więcej pieniędzy, a pieniądze te powinny być sprawiedliwie podzielone" - podkreślił szef Sojuszu.

W jego ocenie w sprawach socjalnych jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. "Chcielibyśmy, żeby najniższa emerytura, najniższa pensja i najniższa renta były takie same, żeby te trzy rzeczy były ze sobą związane, czyli żeby stworzyć taki +program 500 plus+ dla starszego pokolenia po to, żeby ci ludzie mieli namiastkę życia godnego" - podkreślił Czarzasty.

Zadeklarował, że jeśli SLD wejdzie do Sejmu, to te wszystkie sprawy socjalne, na które będzie pokrycie państwa, które wprowadził PiS, zostaną utrzymane.

Następnym wymienionym przez szefa SLD elementem było państwo świeckie. "SLD, wbrew temu, co się pisze, zawsze był za państwem świeckim" - podkreślił Czarzasty.

Zadeklarował, że jeśli jego ugrupowanie wróci do Sejmu, to będzie za tym, żeby wypowiedzieć konkordat. "Jesteśmy za tym, żeby kler został opodatkowany, żeby przychody kościoła były opodatkowane. Jesteśmy za tym, żeby pomoc państwa dla kościoła została ujawniona, bo według naszych informacji to jest 5 mld rocznie" - mówił Czarzasty.

Jak dodał, SLD opowiada się też za tym, żeby religia wróciła ze szkół do sal katechetycznych oraz żeby Episkopat "nie wtrącał się" w bieżące zarządzanie państwem.

Lider SLD zadeklarował jednocześnie, że jego ugrupowanie nigdy nie będzie walczyło z wiarą i ludźmi wierzącymi. "Bo kto w co wierzy i kto z kim śpi jest prywatną, wysublimowaną, wewnętrzną sprawą każdego człowieka" - zaznaczył.

Powiedział też, że Sojusz jest za dalszą integracją UE oraz za silną Polską w Unii. "Jesteśmy również i chce to jasno powiedzieć, (że) wcześniej czy później Polska musi się zmierzyć z wprowadzeniem euro w Polsce, nikt od tego nie ucieknie" - dodał lider SLD.

Jak zaznaczył ważną dla jego partii sprawą jest również społeczeństwo obywatelskie. "A w ramach tego społeczeństwa obywatelskiego - samorządy, silne samorządy" - podkreślił Czarzasty.

Podczas swego wystąpienia szef SLD zaapelował do elektoratu PiS. "Damy wam wszystko to, co daje wam PiS i nie zabierzemy tego, co PiS wam zabiera" - podkreślił.

Przekonywał, że w sprawach socjalnych PiS nie jest jedyną alternatywą. "Jest SLD, przypominamy wam o tym" - zaznaczył.

Czarzasty zwrócił się również do elektoratu PO. "Ile jeszcze się dacie oszukiwać, ile jeszcze będziecie na gładkie słówka bądź mniej gładkie pozytywnie reagowali?" - pytał szef Sojuszu.

"Jesteśmy socjaldemokratyczną partią, która ma system wartości i walczy o sprawy socjalne i to jest właśnie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Idziemy do wyborów samorządowych i rozpoczynamy od dziś walkę o elektorat utracony z naszej winy, bo tylko siebie za to obciążamy" - mówił Czarzasty.

Polityk ogłosił również, że na poziomie sejmików jego partia idzie do wyborów pod szyldem Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem.

"SLD wróci do Sejmu - gwarantuję wam to, obiecuję wam to. Sojusz Lewicy Demokratycznej przetrwał i jest wielką siłą i będzie jeszcze mocniejszy" - zadeklarował. Oświadczył, że jeśli SLD nie wróci do parlamentu, to poda się i cały zarząd do dymisji. "Ale mam dla was dobrą informację: nie mam zamiaru tego robić, bo wiem co zrobić, żeby tą partię do Sejmu, a przedtem w wyborach samorządowych i europejskich poprowadzić dobrą drogą" - przekonywał Czarzasty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
Ze względu na ciszę wyborczą komentowanie zostało wyłączone.

Komentarze (7 komentarzy)

 • Europa jest rozpuszczona 2018-05-15 11:08:14
  Do :-): Aleś mądry. Próbujesz przemycić swoje lewicowe podejście prezentując je w ładnym opakowaniu. Moimi kumplami nie byli Hitler i Stalin - tutaj ewidentnie wyolbrzymiasz swoje poglądy i radzę ci przyhamuj. Ja nigdy nie wywyższam się nad nikim, ale nie mogę tolerować też faktu, że mniejszość chce narzucać swoje racje większości - a tak się dzieje coraz częściej, bo ta mniejszość w jakiś sposób czuje się gorsza i chce na siłę postawić na swoim. Na to zgodzić się nie mogę. Ostatnie twoje zdanie brzmi: "Pan Jezus był żydem, nie mówiącym po Polsku. Gdyby trafił na ciebie pewnie dostałby po buzi za sam wygląd". To zdanie ma się nijak do całości twojego tekstu. Nie żyłem w czasach kiedy żył Chrystus i nie mam tendencji do bicia ludzi tylko dlatego, że wygląda tak a nie inaczej - więc daruj sobie takie teksty.
 • :-) 2018-05-15 09:12:44
  Do Europa jest rozpuszczona: Jak każdy pisuarowy niedouk nie wesz o czym mówisz. Każdy ma prawo czuć się równym w społeczeństwie. Na tym polega demokracja i wolność. Ograniczanie praw mniejszości już funkcjonowało za twoich kumpli - Hitlera i Stalina a teraz ty chciałbyś powtórzyć ich działania. Tak, dość ingerowania w ludzką naturę! Jeżeli ktoś jest gejem, nich sobie będzie i powinien mieć takie same prawa jak inni. Jak ktoś jest kobietą (swoją drogą zgodnie z twoją definicją jest to również mniejszość) to niech sobie będzie dyrektorem jeżeli tylko ma kwalifikacje (średnio rzecz biorąc kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn) a mąż niech jej pierze majtki i gotuje obiady. Odchylenie to traktowanie innych ludzi z góry tylko dlatego że mają inny kolor skóry, mówią innym językiem albo wyznają inna wiarę. Ludzi powinno się oceniać tylko wyłącznie po ich czynach ponieważ pośród białych polskich heteroseksualnych katolików jest tyle samo a może i więcej złodziei, morderców i innej maści łobuzów co wśród innych grup i doprawdy nie ma powodu żeby się uważali za lepszych. Pan Jezus był żydem, nie mówiącym po Polsku. Gdyby trafił na ciebie pewnie dostałby po buzi za sam wygląd.
 • Europa jest rozpuszczona 2018-05-14 20:10:27
  Do :-): feminizm i gender to dwa głupie wybryki lewicowej natury - odwracanie kota ogonem. Mniejszość narzuca swój styl większości, że to takie nowoczesne, postępowe. Nic z tych rzeczy. To dwie wymyślone przez ludzką głupotę powstałą z dobrobytu rzeczy, które są mówiąc wprost - dewiacjami i LGBTQ+ tym bardziej. Takich rzeczy nie wymyślają nawet zwierzęta, to po prostu ohydne, a my ludzie, którzy posiadamy rozum godzimy się by tego typu odchylenia tolerować i z całą śmiałością przyzwalać na ich funkcjonowanie? To nie nasz pomysł, ten pomysł przywędrował z Zachodu, a my myślimy, że jak będziemy naśladować zachód to wielce mu się przypodobamy - ani trochę nie zyskamy szacunku w ich oczach, a tylko się ośmieszymy. Stop odwracaniu ról społecznych i stop dewiacjom. Facet ma być facetem, a kobieta kobietą, żadnych roszad ról ani zamian seksualnych i innych transformersów. Stop ingerowania w ludzką naturę i wywracania jej do góry nogami.
 • jeszcze nie ale jużblisk0 2018-05-14 13:22:21
  Do JeszczePL nie zginęła: Nie ma w tej chwili partii bardziej przypominającej w swoim działaniu komunę niż PIS. SLD wbrew nazwie to całkiem liberalna partia. Co do przywilejów, jak każda totalitarna partia, PIS wykorzystał zasadę odpowiedzialności zbiorowej i oprócz SBków, ukarał wiele osób zasłużonych dla III RP. Takie prawo jaka sprawiedliwość.
 • JeszczePL nie zginęła 2018-05-14 12:59:55
  Czerwony komuch mydli oczy w mediach o konkordacie a tak naprawdę pcha się do sejmu by przywrócić słusznie odebrane przywileje wszystkim sbeckim pomiotom łacznie z hołubieniem legendy 'patrioty' jaruzelskiego i 'polskiego' generała kiszczaka
 • :-) 2018-05-14 09:03:12
  Do To nic dobrego: Jestem facetem i mówię ci że nie rozumiesz co to feminizm i co to gender. Oczywiście że mężczyźni i kobiety nie do wszystkiego mają takie same predyspozycje ale poza tym kobiety powinny być traktowane na równi z mężczyznami i nie powinna być im przypisywana rola społeczna tylko dlatego że mają inne organy. Oczywiście że facet nie urodzi dziecka ale może mu wytrzeć tyłek kiedy trzeba, ugotować obiad albo wyprasować sobie samemu koszulę. Kobieta z drugie j strony może być świetnym menedżerem, pilotem albo policjantem (co do wojska mam wątpliwości ze względu na ograniczenia fizyczne i brak wrodzonej agresji). Cała cywilizowana Europa to rozumie tylko zacofani pisuarowi wyborcy pozostają w XIX wieku. Z tym i wszystkim innym.
 • To nic dobrego 2018-05-12 20:25:54
  Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Partia, która psuła i psuje Polskie kobiety, feminizm to wywyższanie płci, zamienianie ról, polegające na tym, aby to kobiety się samorealizowały, były przedsiębiorcze i zaradne, a faceci na każdym kroku się wycofywali - nie ma mowy, tak na pewno nie będzie, nie będzie dyktatury kobiet. Partia, która promuje ateizm, związki jednopłciowe i wspiera środowiska LGBTQ+, czyli wspierają wszystkie możliwe wynaturzenia, pod tym względem niczym nie różnią się od partii RAZEM, robią wszystko od d... strony za przeproszeniem. Fajnie, że chcą zachować programy socjalne PIS-u, fajnie, że uderzyli w PO, ale poza tym wszystkim ta partia to też niezłe zakłamywanie rzeczywistości. W dodatku jak Unia zagra, tak oni zgodzą się na wszystko, przyjmą Euro - doprowadzą do kryzysu gospodarczego w Polsce, przyjmą uchodźców - oczywiście, bo przecież to partia otwarta na różnorodność, nawet kosztem zagrożenia. Jeśli traktujemy Polskę poważnie to głosujmy na takie partie jak PIS, Kukiz '15, Wolność, a także inne prawicowe jak Ruch Narodowy. PO, N, PSL i SLD to partie skompromitowane, przynoszące wstyd Polsce, partie, które donoszą na Polskę do Unii i są bezwzględne i zdeterminowane by tylko odzyskać władzę i użyją każdych chwytów nawet nie grając fair play.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.