Wykorzystywanie i inspirowanie przez Rosję konfliktów społecznych przez USA to temat omawianego na stronie internetowej służb specjalnych artykułu dr Michała Wojnowskiego "Konflikty na tle rasowym jako narzędzie destrukcji Stanów Zjednoczonych w działaniach rosyjskich służb wywiadowczych".
Według autora "działania zmierzające do wykorzystania rasizmu i dyskryminacji rasowej obecnych w społeczeństwie amerykańskim były prowadzone przez rosyjskie służby specjalne i współpracujące z nimi podmioty już od początku lat 20. XX w" i są prowadzone także obecnie. Wojnowski to historyk wojskowości specjalizujący się w bizantynistyce, współczesnej rosyjskiej myśli geopolitycznej i teorii wojen informacyjnych; stały recenzent kwartalnika "Przegląd Geopolityczny", pracownik rzeszowskiego oddziału IPN.
"Problematyka zawarta w artykule dr Michała Wojnowskiego stanowi modelowy przykład tego, w jaki sposób Rosja wykorzystuje problemy wewnętrzne swoich przeciwników, zwłaszcza konflikty społeczne i światopoglądowe, do realizacji własnych celów geopolitycznych. W tym kontekście znaczny potencjał konfliktu istnieje również w Polsce, ze względu na polaryzację polityczną polskiego społeczeństwa i łatwość generowania konfliktów na tle historycznym, narodowościowym i religijnym" - zwróciły uwagę służby specjalne.
Wojnowski powołuje się na specjalistyczne na opracowania amerykańskie, rosyjskie, teksty źródłowe, a także na artykuł "The New York Times" o roli rosyjskich służb specjalnych oraz środków masowego przekazu w podsycaniu napięć na tle rasowym przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. "Odnotowano, że Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej podjęła działania na znacznie większą skalę niż miało to miejsce podczas kampanii wyborczej na urząd prezydenta USA w 2016 r." - pisze.
Współcześnie organizacje pozarządowe sprzeciwiające się dyskryminacji rasowej i kapitalizmowi, a opowiadające się za demokracją, prawami dla imigrantów i powstrzymaniem zmian klimatycznych - jak The Labor/Community Strategy Center i kampania Black Lives Matter autor nazywa organizacjami "marksistowsko-leninowskimi". Wskazuje też, że "wysiłki rosyjskiego wywiadu koncentrują się na podżeganiu grup zwolenników białej supremacji do przemocy fizycznej, co odbywa się m.in. przez inspirowanie ich członków do coraz agresywniejszego szerzenia +mowy nienawiści+". Zwraca uwagę, że "amerykańscy śledczy prowadzą postępowanie dotyczące źródeł finansowania jednej z organizacji neonazistowskich i jej powiązań z Federacją Rosyjską".
Według Wojnowskiego "działania polegające na inspirowaniu i kreowaniu konfliktów na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych (…) od lat generują poważne problemy wewnętrzne w tym kraju i rzutują na jego politykę zagraniczną. Takie konflikty bowiem podważają wizerunek USA na arenie międzynarodowej i odciągają uwagę władz od spraw międzynarodowych."
"Następstwa konfliktów na tle rasowym w USA mają konsekwencje także dla stabilności i bezpieczeństwa wewnętrznego RP" - pisze Wojnowski, którego zdaniem demonstracje zorganizowane w czerwcu 2020 r. także w Polsce w proteście przeciw brutalności i rasizmowi policji mogą "stanowić zarzewie konfliktu na linii władza-społeczeństwo".