Sondaż Kantar: posłowie zarabiają za dużo, a pracują mniej kiedyś

Sondaż Kantar: posłowie zarabiają za dużo, a pracują mniej kiedyś
Fot. Sejm Twitter

36 proc. Polaków uważa, że obecnie posłowie pracują mniej, niż w poprzednich kadencjach; natomiast zdaniem 73 proc. wynagrodzenie parlamentarzystów jest za wysokie - wynika z sierpniowego sondażu Kantar.

  • Jedynie 12 proc. badanych sądzi, że posłowie pracują więcej, niż kiedyś.
  • 6 proc. jest zdania, że zarabiają za mało.
  • Jednocześnie zdecydowana większość Polaków (70 proc.) jest zdania, iż praca posła nie wymaga dużego wysiłku. Przeciwną opinię wyraża jedynie 18 proc. respondentów.

Zdaniem prawie trzech czwartych Polaków (73 proc.) wynagrodzenie polskich parlamentarzystów jest zbyt wysokie. Według 42 proc. badanych posłowie zarabiają zdecydowanie za dużo, natomiast 31 proc. z nich określiło ich zarobki jako raczej za duże. Przeciwny pogląd ma 6 proc. respondentów. Według 5 proc. Polaków wynagrodzenie polskich posłów jest raczej za małe, natomiast 1 proc. określa je jako zdecydowanie zbyt niskie. Opinię o odpowiednim uposażeniu parlamentarzystów wyraża 12 proc. Polaków - wynika z sondażu Kantar Public przesłanego w piątek PAP.

Pracownia zaznaczyła, że pogląd o zdecydowanie za dużym wynagrodzeniu parlamentarzystów dominuje u badanych z wyższym wykształceniem (47 proc.), mieszkańców miast 20-100 tys. (53 proc.) i zwolenników Lewicy (62 proc.), natomiast zarobki są raczej za wysokie według pięćdziesięciolatków (36 proc.) oraz wyborców Koalicji Polskiej (42 proc.). Przekonanie o raczej za małych zarobkach występuje częściej u respondentów z wyższym wykształceniem (8 proc.), mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców (19 proc.), osób raczej zainteresowanych polityką (12 proc.) oraz zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (12 proc.). "Polscy parlamentarzyści otrzymują odpowiednie wynagrodzenie częściej według badanych z podstawowym wynagrodzeniem (19 proc.) oraz wyborców PiS (21 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Kantar dodaje, że w 2021 roku Polacy zdecydowanie rzadziej niż w 2008 roku twierdzą, że polscy posłowie otrzymują zdecydowanie za duże wynagrodzenie (o 22 punkty procentowe), jednocześnie zwiększył się procent badanych uznających wynagrodzenie za raczej duże (o 8 pkt. proc.). O 5 pkt. proc. wzrósł natomiast odsetek badanych twierdzących, że poziom wynagrodzenia jest odpowiedni, natomiast o 4 pkt. proc., że pensja posła jest raczej za mała.

36 proc. badanych uważa, że obecnie posłowie pracują mniej, aniżeli w poprzednich kadencjach. Jedna czwarta respondentów (25 proc.) jest zdania, że w tej kwestii nic się nie zmieniło, natomiast według 12 proc. Polaków posłowie Sejmu IX kadencji pracują więcej niż w przeszłości. Więcej niż jedna czwarta badanych (27 proc.) udzieliła odpowiedzi +nie wiem, trudno powiedzieć+" - informuje pracownia.

Odpowiedzi "mniej" częściej udzielały osoby w wieku 40-49 lat (46 proc.), zamieszkujący miasta od 100 do 500 tys. mieszkańców oraz powyżej 500 tys. mieszkańców (44 proc.), bardzo zainteresowani polityką (43 proc.), a także wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Polska 2050 (56 proc.) - czytamy w sondażu.

Kantar zaznacza, że posłowie pracują więcej według badanych 60+ (17 proc.), o wykształceniu podstawowym (18 proc.) oraz zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (23 proc.). Opinię o poświęcaniu takiej samej ilości czasu i wysiłku podzielają najczęściej mężczyźni (27 proc.), badani z wykształceniem podstawowym (29 proc.), zamieszkujący miasta do 20 tys. (43 proc.) oraz wyborcy PiS (40 proc.) - dodaje pracownia.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Sondaż Kantar: posłowie zarabiają za dużo, a pracują mniej kiedyś

  • Kaem 2021-08-28 13:56:44
    Poseł posłowi nierówny. Równie place to demoralizacja, to okazja dla miernoty do lokowania się na państwowej posadzie z wieloma przywilejami. Niezbędna ostra weryfikacja.
  • Wykonane ekologiczne oczyszczalnie ścieków z wyłudzonych funduszy Unijnych skażają wody 2021-08-27 17:00:25
    W chrześcijańskich korzeniach Europy jest przykazanie nie zabijaj, zaś pseudo prawicowcy dla podatków od nieruchomości Naszych bliźnich pozabijaliście. Opiekę zdrowotną mamy w Polsce Państwową, w związku z powyższym dlaczego ograniczaliście środki finansowe na leczenia pacjentów w Szpitalach , Polskie zbrodnie doskonałe, sypania przed osadzeniem zbiorników wapna od jesieni 2015roku (ekologicznych oczyszczalni ścieków ) w późniejszym czasie stosowania bakterii oby nie wywozić, ponad milion uczciwych obywateli którzy żyli zgodnie z harmonią przyrody odesłaliście w zaświaty, ludzie wciąż giną w związku z katastrofami jakie do dochodu wliczacie , obniżone przeciwciała HBs(ICD-9:V42) do stanu zagrożenia życia poniżej 10.0 mlU/ml iż nie można w danych przypadkach wykonać żadnych zbiegów-ludzie umierali dosłownie na rękach,trzy miesiące do pół roku organizm ludzki potrzebuje czasu przyjmując szczepionki oby tylko uzyskać przeciwciała, Państwowa zbrodnicza opieka zdrowotna powoływała się iż NFZ nie wymaga takich badań przed zabiegami(Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24września 2013roku w sprawie świadczeń gwarantowanych ze zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz.U. 2013 poz 1248-Dz.U.2019 poz 736 lekarze rodzinni odmawiają skierowań na badanie krwi pod zasadniczym kontem. Zrobili z Was Samorządy i Parlamentarzyści dziadów, nie stać ludzi na prywatną opiekę zdrowotną, taką jesteście klasą średnią. W związku z przyjęciem 28 stycznia 2020roku przez zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, Skargi według właściwości na adres - Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen Rue de la Loi/Wetstraat 175 B-1048 Bruxelles/Brussel Belgique/België tel.: +32 2 281 61 11 faks: +32 2 281 69 34.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!