Sondaż: przeciwników rządu znacznie więcej, niż zwolenników

Sondaż: przeciwników rządu znacznie więcej, niż zwolenników
32 proc. Polaków popiera rząd, 44 proc. deklaruje się jako przeciwnicy gabinetu Mateusza Morawieckiego (Fot. KPRM)

32 proc. Polaków popiera rząd, 44 proc. deklaruje się jako przeciwnicy gabinetu Mateusza Morawieckiego, a 21 proc. jest wobec tego rządu obojętna - wynika z marcowego sondażu CBOS. 39 proc. jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, a 48 proc. odnosi się do tego z dezaprobatą.

CBOS w swoim opracowaniu zauważa, że wskazania poparcia dla rządu uzyskane w badaniu marcowym są niemal takie same jak w lutym - wtedy też 32 proc. ankietowanych poparło rząd. W ciągu ostatniego miesiąca również liczba przeciwników rządzącego gabinetu praktycznie się nie zmieniła (44 proc., wzrost o 1 pkt proc.). Obojętność wobec rządu wyraziło 21 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

"Również działalność rządu Mateusza Morawieckiego w dalszym ciągu częściej oceniana jest negatywnie niż pozytywnie, przewagę głosów negatywnych w tym wymiarze ocen notujemy od października 2020 r. W ciągu ostatnich trzydziestu dni praktycznie nic nie zmieniło się w tym zakresie - liczba osób pozytywnie oceniających wyniki działalności rządu pozostaje taka sama jak w lutym (39 proc.), zaś o 1 pkt przybyło osób oceniających efekty działalności rządu negatywnie (51 proc.)" - pisze CBOS w opracowaniu z badań.

Centrum konkluduje też, że oceny polityki gospodarczej rządu Mateusza Morawieckiego od jesieni 2020 r. "pozostają w większości krytyczne". "W marcu opinie na ten temat utrzymują się na takim samym poziomie, jak miesiąc wcześniej" - dodają badacze CBOS.

Według nich co trzeci Polak uważa, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (35 proc., wzrost o 1 pkt w porównaniu do lutego), zaś więcej niż co drugi ma przeciwne zdanie na ten temat i sądzi, że polityka gospodarcza rządu nie daje takich nadziei (54 proc., wynik bez zmian). Co dziewiąty z badanych nie podejmuje się oceny (11 proc., spadek o 1 pkt).

"Spośród ocen rządu relatywnie mniej krytyczne są opinie na temat osoby premiera. Choć również w tym zakresie od jesieni 2020 r. przeważają opinie negatywne, to jednak różnica zdań jest minimalnie niższa, niż w przypadku pozostałych ocenianych aspektów funkcjonowania rządu" - zauważają badacze Centrum.

CBOS podaje, że tak jak w lutym, prawie dwie piąte respondentów (39 proc.) wyraża zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, zaś niespełna połowa (48 proc.) jest z tego powodu niezadowolona, a 13 proc. nie ma zdania na jego temat. "W ciągu ostatnich czterech miesięcy społeczny odbiór premiera Mateusza Morawieckiego praktycznie się nie zmienił" - podsumowuje CBOS.

Badacze analizując te dane dochodzą do wniosku, że "od jesieni 2020 r., po fali protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, w notowaniach rządu utrzymuje się przewaga głosów krytycznych".

Ponadto CBOS zauważa: "Dość dramatycznie różnią się oceny rządu w zależności od wieku, wygląda to jakby - może jeszcze nie trwale, ale już nie efemerycznie - politycznie Polska podzieliła się na +starą+ i +młodą+, a obecna władza utraciła kontakt z najmłodszą częścią społeczeństwa".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowano od 1 do 11 marca 2021 r. na próbie liczącej 1154 osób (w tym: 44,5 proc. metodą CAPI, 41,2 proc. - CATI i 14,3 proc. - CAWI).

Przeprowadzono je w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Sondaż: przeciwników rządu znacznie więcej, niż zwolenników

 • RITA 2021-04-01 16:11:42
  Sądzę, że na wyniki tego sondażu ma niezgodność w temacie szczepien tj jest nawoływanie SZCZEPCIE się, a ja wyraziłam wolę szczepienia w dniu 15 I br., po czy 1,5 doby przed moim rocznikiem do rejestracji na szczepienie (22III) zadzwoniła do mnie katarynka proponując mi jako BONUS mieszkance Warszawy (urodzonej tamżę, ze stażem 36 lat pracy w stolicy) zaszczepienie np. w Sierpcu o 8 rano w Poł. kwietnia itd. inne miasteczka. Odmówiłam bo hotele zamknięte, a ja nie mam auta. Nr 989 "kazał " czekać na wskazany termin rejestracji mojego rocznika, gdzie o 6 rano na portalu Pacjent gov udało mi się zaklepać termin za 3 tygodnie od daty rejestracji. Jednym słowem moje oczekiwanie na szczepionkę wyniesie 3 miesiące z codzienną obawą, aby wcześniej nie "Złapać" covidu. Rocznik 1956 , zatem w grupie osób 60-69 ma wskazaną only ASTRA Zenekę. Dziś tj 01-04 podano (chyba nie prima Aprilis) , że lada moment do Polski trafi 1 mln szczepionki Pfizer (teraz,,,nie jesienią) zatem zapytuję czy będzie możliwość wyboru szczepionki, bo wcześniej przez długi czas MZ i Rząd wskazywał ją dla osób 65 letnich??? Zatem te zmiany; kto jaką szczepionką i brak szybkiego terminu szczepienia w dniu rejestracji rodzą FRUSTRACJę, że nie wszystko jest tak jak podano w TVP INFO!!!
 • edek 2021-03-31 17:03:08
  Nie jest tak źle.Tych kilku, którzy dają tu regularnie po 250 zielonych łapek, wszystko rządowi nadrobią.
 • Roman1235 2021-03-26 18:55:03
  Zjednoczona prawica robi wszystko dla obywateli, zasługują na poparcie i na rządy w naszym kraju.
 • Proste 2021-03-26 18:54:33
  PIS>PO tyle w temacie, nie widzę innej partii która nadawałby się do rządów w naszym kraju.
 • janek63 2021-03-26 18:52:38
  32 procent to i tak bardzo dużo jak na całą Polskę, ja jestem w tej części ! Wiadomo, że sondaże dokładnych danych nie pokażą, myślę że zwolenników rządu jest więcej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.216.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!